Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Plany energetyczne Polski na następne 20 lat konserwują węgiel

4
Podziel się

Polityka energetyczna na najbliższe lata jest zachowawcza. Niby zakłada, że spadnie udział węgla w miksie energetycznym, ale też zakłada mniejszą produkcję energii z wiatru morskiego i atomu.

Polska energetyka jeszcze długo będzie się opierała na węglu
Polska energetyka jeszcze długo będzie się opierała na węglu (Wikimedia Commons CC BY)
bDJMlnqt

W ostatniej chwili przed oficjalnym potwierdzeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego likwidacji ministerstwa energii resort kierowany przez Krzysztofa Tchórzewski zaprezentował drugi już projekt polityki energetycznej Polski. Ówczesny minister energii przekonywał, że w dokumencie zostało uwzględnionych wiele uwag zgłoszonych w konsultacjach, ale jego priorytetem jest zachowanie "ewolucyjnego charakteru transformacji polskiego sektora energetycznego" – informuje serwis BiznesAlert.

Projekt aktualizacji strategii energetycznej 2040 roku miał być bardziej ambitny od pierwszej dokumentu z listopada 2018 roku. Czy to się udało? Wprawdzie zakłada możliwość większego ograniczenia udziału węgla w miksie energetycznym przy jednoczesnym wzroście OZE, ale też wynika z niego, że Polska będzie produkowała mniej energii z morskiego wiatru i atomu, a więcej z węgla w stosunku do poprzedniego projektu strategii. To dlatego, że wzrośnie krajowe zużycie energii.

bDJMlnqv

Ponadto twórcy dokumentu dopuszczają uzupełniający import węgla oraz inwestycje w bloki węglowego 2025 r., o ile będą oparte na wytwarzaniu w skojarzeniu (ciepła z prądem) lub innej technologii spełniającej określony standard emisyjny – wyjaśnia z kolei "Dziennik gazeta Prawna".
Wśród źródeł odnawialnych nadal będzie dominowała energetyka wiatrowa. Gaz będzie zyskiwał na znaczeniu w bilansie elektroenergetycznym, ale głównie jako "moce regulacyjne i rezerwowe".

Zobacz także: Obejrzyj: Polska energetyka jądrowa. "W Polsce nie ma firm, które się na tym znają"

Część komentatorów ma nadzieję, że pod wodzą ministra ds. klimatu Michała Kurtyki polityka energetyczna doczeka się przyspieszenia i unowocześnienia, ale daleko idących zmian się nie spodziewają.

bDJMlnqB

"DGP" przypomina, że do końca grudnia Polska ma przesłać Komisji Europejskiej finalną wersję "Krajowego planu na rzecz energii na lata 2021-2013", który będzie odzwierciedlał strategię krajową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJMlnqW
energetyka
energia
KOMENTARZE
(4)
Polak z krwi ...
rok temu
Po pierwsze błąd w artylule "Krajowego planu na rzecz energii na lata 2021-2013", który będzie odzwierciedlał strategię krajową." PO drugie skąd oni biorą tych analityków i ministrów? Zużycie prądu w domach maleje z roku na rok. A to przez energooszczędne urządzenia. A to przez coraz cieplejsze i dłuższe dni. Podwyżki Energi są przerzucaniem kosztów remontów na klienta. To tak jakby warsztat samochodowy doliczyl klientowi do wymiany opon cenę remontu urządzenia do wyważanie kół
fiki
rok temu
Wystarczy przeszkolić ludzi, żadna filozofia!
Antoni
rok temu
Najlepsza jest ta "mniejsza produkcja z atomu".
bDJMlnqX
Kacperek
rok temu
Polska powinna mieć same atomówki. Przecież każdy chyba wie że całe Sudety to jeden wielki uran. Ruscy budowali bomby atomowe z Polskiego uranu. Sudety to największe złoże uranu na świecie.