Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Plany energetyczne Polski na następne 20 lat konserwują węgiel

4
Podziel się:

Polityka energetyczna na najbliższe lata jest zachowawcza. Niby zakłada, że spadnie udział węgla w miksie energetycznym, ale też zakłada mniejszą produkcję energii z wiatru morskiego i atomu.

Polska energetyka jeszcze długo będzie się opierała na węglu
Polska energetyka jeszcze długo będzie się opierała na węglu (Wikimedia Commons CC BY)

W ostatniej chwili przed oficjalnym potwierdzeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego likwidacji ministerstwa energii resort kierowany przez Krzysztofa Tchórzewski zaprezentował drugi już projekt polityki energetycznej Polski. Ówczesny minister energii przekonywał, że w dokumencie zostało uwzględnionych wiele uwag zgłoszonych w konsultacjach, ale jego priorytetem jest zachowanie "ewolucyjnego charakteru transformacji polskiego sektora energetycznego" – informuje serwis BiznesAlert.

Projekt aktualizacji strategii energetycznej 2040 roku miał być bardziej ambitny od pierwszej dokumentu z listopada 2018 roku. Czy to się udało? Wprawdzie zakłada możliwość większego ograniczenia udziału węgla w miksie energetycznym przy jednoczesnym wzroście OZE, ale też wynika z niego, że Polska będzie produkowała mniej energii z morskiego wiatru i atomu, a więcej z węgla w stosunku do poprzedniego projektu strategii. To dlatego, że wzrośnie krajowe zużycie energii.

Ponadto twórcy dokumentu dopuszczają uzupełniający import węgla oraz inwestycje w bloki węglowego 2025 r., o ile będą oparte na wytwarzaniu w skojarzeniu (ciepła z prądem) lub innej technologii spełniającej określony standard emisyjny – wyjaśnia z kolei "Dziennik gazeta Prawna".
Wśród źródeł odnawialnych nadal będzie dominowała energetyka wiatrowa. Gaz będzie zyskiwał na znaczeniu w bilansie elektroenergetycznym, ale głównie jako "moce regulacyjne i rezerwowe".

Zobacz także: Obejrzyj: Polska energetyka jądrowa. "W Polsce nie ma firm, które się na tym znają"

Część komentatorów ma nadzieję, że pod wodzą ministra ds. klimatu Michała Kurtyki polityka energetyczna doczeka się przyspieszenia i unowocześnienia, ale daleko idących zmian się nie spodziewają.

"DGP" przypomina, że do końca grudnia Polska ma przesłać Komisji Europejskiej finalną wersję "Krajowego planu na rzecz energii na lata 2021-2013", który będzie odzwierciedlał strategię krajową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
fiki
4 lata temu
Wystarczy przeszkolić ludzi, żadna filozofia!
Polak z krwi ...
4 lata temu
Po pierwsze błąd w artylule "Krajowego planu na rzecz energii na lata 2021-2013", który będzie odzwierciedlał strategię krajową." PO drugie skąd oni biorą tych analityków i ministrów? Zużycie prądu w domach maleje z roku na rok. A to przez energooszczędne urządzenia. A to przez coraz cieplejsze i dłuższe dni. Podwyżki Energi są przerzucaniem kosztów remontów na klienta. To tak jakby warsztat samochodowy doliczyl klientowi do wymiany opon cenę remontu urządzenia do wyważanie kół
Kacperek
4 lata temu
Polska powinna mieć same atomówki. Przecież każdy chyba wie że całe Sudety to jeden wielki uran. Ruscy budowali bomby atomowe z Polskiego uranu. Sudety to największe złoże uranu na świecie.
Antoni
4 lata temu
Najlepsza jest ta "mniejsza produkcja z atomu".