Notowania

energetyka
13.11.2019 07:54

Plany energetyczne Polski na następne 20 lat konserwują węgiel

Polityka energetyczna na najbliższe lata jest zachowawcza. Niby zakłada, że spadnie udział węgla w miksie energetycznym, ale też zakłada mniejszą produkcję energii z wiatru morskiego i atomu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY)
Polska energetyka jeszcze długo będzie się opierała na węglu

W ostatniej chwili przed oficjalnym potwierdzeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego likwidacji ministerstwa energii resort kierowany przez Krzysztofa Tchórzewski zaprezentował drugi już projekt polityki energetycznej Polski. Ówczesny minister energii przekonywał, że w dokumencie zostało uwzględnionych wiele uwag zgłoszonych w konsultacjach, ale jego priorytetem jest zachowanie "ewolucyjnego charakteru transformacji polskiego sektora energetycznego" – informuje serwis BiznesAlert.

Rok po roku górników jest coraz mniej
W Polsce brakuje węgla. Płynie do nas morzem nawet z Kolumbii

Projekt aktualizacji strategii energetycznej 2040 roku miał być bardziej ambitny od pierwszej dokumentu z listopada 2018 roku. Czy to się udało? Wprawdzie zakłada możliwość większego ograniczenia udziału węgla w miksie energetycznym przy jednoczesnym wzroście OZE, ale też wynika z niego, że Polska będzie produkowała mniej energii z morskiego wiatru i atomu, a więcej z węgla w stosunku do poprzedniego projektu strategii. To dlatego, że wzrośnie krajowe zużycie energii.

Ponadto twórcy dokumentu dopuszczają uzupełniający import węgla oraz inwestycje w bloki węglowego 2025 r., o ile będą oparte na wytwarzaniu w skojarzeniu (ciepła z prądem) lub innej technologii spełniającej określony standard emisyjny – wyjaśnia z kolei "Dziennik gazeta Prawna".
Wśród źródeł odnawialnych nadal będzie dominowała energetyka wiatrowa. Gaz będzie zyskiwał na znaczeniu w bilansie elektroenergetycznym, ale głównie jako "moce regulacyjne i rezerwowe".

Obejrzyj: Polska energetyka jądrowa. "W Polsce nie ma firm, które się na tym znają"

Część komentatorów ma nadzieję, że pod wodzą ministra ds. klimatu Michała Kurtyki polityka energetyczna doczeka się przyspieszenia i unowocześnienia, ale daleko idących zmian się nie spodziewają.

"DGP" przypomina, że do końca grudnia Polska ma przesłać Komisji Europejskiej finalną wersję "Krajowego planu na rzecz energii na lata 2021-2013", który będzie odzwierciedlał strategię krajową.

Gaz odejdzie do lamusa? Świat może traktować to paliwo na równi z węglem
Gaz traktowany jak węgiel? Bruksela się przymierza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, energia, węgiel, prąd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

KacperekPolska powinna mieć same atomówki. Przecież każdy chyba wie że całe Sudety to jeden wielki uran. Ruscy budowali bomby atomowe z Polskiego uranu. … Czytaj całość

13-11-2019

AntoniNajlepsza jest ta "mniejsza produkcja z atomu".

16-11-2019

Polak z krwi i kościPo pierwsze błąd w artylule "Krajowego planu na rzecz energii na lata 2021-2013", który będzie odzwierciedlał strategię krajową." PO … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)