Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Gaz traktowany jak węgiel? Bruksela się przymierza

110
Podziel się:

Świat może odejść od gazu, podobnie jak od węgla. Bruksela przymierza się do traktowania obu paliw na równi, co podważyłoby sens rozwijania inwestycji w ten pierwszy surowiec, który zaliczany jest do grona "zielonych" paliw.

Gaz odejdzie do lamusa? Świat może traktować to paliwo na równi z węglem
Gaz odejdzie do lamusa? Świat może traktować to paliwo na równi z węglem (Fotolia)

Niebawem Bruksela może zacząć traktować paliwo błękitne jak to czarne, co odebrałoby sens większości inwestycji związanych z tym surowcem - informuje "Rzeczpospolita". - Gaz może być w przyszłości równie toksycznym aktywem w portfelach inwestycyjnych jak węgiel – podkreśla w rozmowie z dziennikiem ekspertka instytutu Wise Europa Zofia Wetmańska. Jak dodaje, to paliwo jest zdecydowanie mniej emisyjne od węgla, ale jest traktowane w dotychczasowych politykach UE jako przejściowe i tylko przejściowe - podkreśla.

Wetmańska wskazuje, że w sytuacji, gdy musimy szybko przekształcać systemy energetyczne, gaz ziemny jest pomostem między energetyką węglową a zeroemisyjnymi źródłami energii. Już w perspektywie 2050 r. trzeba jednak liczyć się z tym, że gaz ziemny będzie musiał zostać niemal w całości zastąpiony paliwami alternatywami, takimi jak wodór, biogaz czy gaz syntetyczny.

Gaz w błyskawicznym tempie wypiera węgiel, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. - Trend jest oczywisty, ale nie wynika z oddawania nowych inwestycji. To operacja na istniejącej infrastrukturze, znacznie większe jest wykorzystanie istniejących już elektrowni i zakładów gazowych – tłumaczy prof. Władysław Mielczarski, ekspert z Politechniki Łódzkiej. – O nowych inwestycjach na razie nie ma mowy, popyt na nowe turbiny wręcz spadł i ich producenci mają niemałe kłopoty - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj: PGE obiera kurs w stronę zielonej energii. "Mamy wizję"

Z kolei Jonathan Gaventa i Lisa Fischer, eksperci londyńskiego klimatycznego think tanku E3G przekonują, że gaz jest najszybciej na świecie rosnącym pod względem zużycia paliwem kopalnym i jedynym o wciąż rosnącym zużyciu w Europie. - Uporanie się z nim ma zasadnicze znaczenie dla walki ze zmianami klimatycznymi - twierdzą.

W gronie zwolenników radykalnego odcięcia się od błękitnego paliwa są Holandia, Francja czy Szwecja. Przeciwnicy z kolei to Niemcy i kraje wchodzące dopiero w proces transformacji, jak Polska. Na stanowisko Niemiec wpływa jednoczesne wycofywanie się z atomu i węgla w energetyce oraz duże inwestycje realizowane w sektorze gazowym.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", nowoczesne instalacje, produkujące energię na bazie gazu naturalnego emitują od 50 do 60 proc. mniej dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjną węglową elektrownią. Dlatego w debacie o transformacji energetycznej mówi się o gazie jako paliwie niskoemisyjnym, jednak specjaliści wskazują też, że nie można ograniczać opisu wpływu gazu na środowisko tylko do procesów produkcyjnych. Przy eksploatacji złóż dochodzi do wycieków znacznie bardziej szkodliwego dla klimatu metanu. Wydobycie oraz transport surowca wiąże się z podobnym stopniem zanieczyszczenia środowiska. Paradoksalnie, gwałtowny rozwój energetyki opartej na gazie w miejsce węglowej potrafi też doprowadzić do nagłego wzrostu emisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
Arek
5 lata temu
Mam nadzieje , iż wreszcie przyjdzie to globalne ocieplenie. Wreszcie skonczy sie zanieczyszczanie powietrza , podczas zimy . Wierząc w raporty, oraz w reklamy ekoterrorystów , to prywatne domy produkują 80% gazów cieplarnianych. wiec jak nie bedzie musowo ogrzewać domów,zniknie problem, z gazami cieplarnianymi.
123 reallnieb...
5 lata temu
Holandia nie chce gazu, bo za 10 lat kończą się pokłady odkryte w 1956 i wydobywane od 1958 co wzbogaciło budżet tego kraju o ok. 260mld EURO. To tak a propo naszych złóż gazu ziemnego w Wielkopolsce niewydobywanych od 1976 roku czyli pierwszej wielkiej erupcji z odwiertu. A mapy geotermalne pokazują, gdzie jest najczystrza energia odnawialna dostępna w dzień i w nocy i bez wiatru, chociaż odwiert w Toruniu pokazał, że są rejony gdzie też można szybko dowiercić się do wysokich temperatur. Chyba że w ramach lansowanej warstwowej własności ziemi w Polsce Holendrzy zechcą wykupić nasz gaz ziemny i znowu kasować pieniądze do swojego budżetu z jego wydobycia kosztem Polaków.
Andrzej
5 lata temu
To jawne okradanie miliardów ludzi oraz przekręt przez zielonych oraz korporacje złodziei .
JP
5 lata temu
a jaka to część świata odeszła od gazu i węgla .... autor miał na myśli chyba słońce
nauber
5 lata temu
Słyszałem, że trzeba będzie odstąpić od oddychania tlenem. Zbyt dużo pobieramy go oddychając. i to już za dwa lata.
...
Następna strona