Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Akcje Energi najtańsze w historii. Zarząd zapewnia, że nie pomoże JSW

0
Podziel się:

Na przestrzeni 12 miesięcy cena akcji spółki spadła o 60 procent.

Akcje Energi najtańsze w historii. Zarząd zapewnia, że nie pomoże JSW
(mat. Energi)

Energa angażuje się w pomoc kopalniom, co nie podoba się inwestorom. Szczególnie w obliczu słabych wyników w ostatnich miesiącach. Żeby powstrzymać gigantyczne spadki cen akcji na giełdzie zarząd w końcu zdementował plotki o możliwym wsparciu dla JSW.

Wartość rynkowa grupy Energa spadła do najniższego poziomu od momentu debiutu na warszawskiej giełdzie w 2013 roku. Notowania jednej akcji spadły pierwszy raz poniżej 10 zł. W ciągu dokładnie miesiąca inwestorzy stracili więc prawie jedną piątą oszczędności. Na przestrzeni 12 miesięcy straty są na poziomie 60 proc.

Notowania akcji Energi

Trwająca od miesięcy ucieczka inwestorów ze spółki ma związek przede wszystkim z obawami o negatywne konsekwencje finansowe wsparcia górnictwa, jakie wymusza na energetycznej spółce rząd. Przypomnijmy, że Energa jest m.in. jedną z firm, która inwestuje w Polską Grupę Górniczą - podmiot utworzony z 11 kopalń, 4 zakładów oraz części centrali wydzielonych z Kompanii Węglowej. Łączna kwota inwestycji to pół miliarda złotych.

Jeszcze pod koniec kwietnia prezes Dariusz Kaśków przekonywał, że Energa angażuje się w PGG na warunkach rynkowych i będzie konsekwentnie nadzorować realizację biznesplanu spółki, co umożliwi osiągnięcie oczekiwanych stóp zwrotu dla inwestorów. Zakłada przy tym, że sektor energetyczny Polski jest w dużej mierze oparty o węgiel i w najbliższych dekadach tak pozostanie.

- Inwestycja ta ma olbrzymie szanse. W kilkuletniej perspektywie może okazać się dla koncernów energetycznych korzystna, zwłaszcza, kiedy ceny węgla na rynkach będą wyższe niż obecnie. Inwestycje, również te strategiczne, podejmuje się w momentach, kiedy ciekawe aktywa są atrakcyjnie wyceniane i można je nabyć po korzystnej cenie - powiedział prezes spółki Energi Dariusz Kaśków, cytowany w komunikacie.

Jak widać, prezes nie przekonał do swojej wizji inwestorów. Najnowsze medialne doniesienia mówią także o ewentualnym wsparciu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To właśnie tego typu spekulacjom spółka zawdzięcza choćby wczorajszą i dzisiejszą wyprzedaż akcji. Wczoraj kurs Energi spadł o 5 proc. Niewiele lepiej wygląda sytuacja obecnie.

Żeby uspokoić inwestorów zarząd spółki wydał właśnie oświadczenie: "W nawiązaniu do doniesień medialnych w sprawie ewentualnego zainteresowania sektora energetycznego aktywami lub akcjami spółki JSW SA, zarząd Energa SA dementuje, jakoby Grupa Energa była zaangażowana lub planowała zaangażowanie w taki proces".

Oliwy do ognia dolewają ostatnie fatalne dane finansowe. Po pierwszych trzech kwartałach tego roku Energa zarobiła tylko 8 mln zł. To aż o 344 mln zł mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. To oznacza spadek zysku o 98 procent!

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 roku.

Tchórzewski: związki i zarząd KW muszą wypracować formułę wynagradzania

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)