Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Akcje PKO BP pod presją. To najsłabsza spółka w WIG20

0
Podziel się:

Notowania spadły w okolice 24 zł za jedną akcję, podczas gdy jeszcze na koniec ubiegłego roku sięgały 28 zł, a 12 miesięcy temu przekraczały 34 zł.

Akcje PKO BP pod presją. To najsłabsza spółka w WIG20
(Bartosz Wawryszuk)

W sumie ponad miliard złotych tracą we wtorek inwestorzy PKO BP. Tym samym skończyła się kilkudniowa dobra passa w notowaniach. Akcje banku negatywnie wyróżniają się wśród największych spółek z WIG20.

Akcje PKO BP to najsłabsze papiery wśród największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Przed południem traciły na wartości prawie 4 proc., co oznacza spadek kapitalizacji banku o 1,2 mld zł.

Notowania spadły w okolice 24 zł za jedną akcję, podczas gdy jeszcze na koniec ubiegłego roku sięgały 28 zł, a 12 miesięcy temu przekraczały 34 zł.

Skąd tak wyraźna słabość PKO BP? Żadna nowa, wstrząsająca informacja nie pojawiła się na rynku. Wszystko wskazuje więc na to, że mamy do czynienia z typową grą między inwestorami. Ostatnie cztery sesje akcje banku drożały od 1 do nawet 3 proc., a od 20 stycznia łącznie zwyżka wyniosła 8 proc. W obliczu pogorszenia nastrojów na światowych rynkach, jest okazja na realizację zysków. Więcej na ten temat czytaj w komentarzu giełdowym.

Dzień 20 stycznia jest ważną datą, bowiem kurs akcji PKO BP pierwszy raz od 2009 roku spadł poniżej 22 zł. Część inwestorów podkupuje przecenione papiery z myślą o tym, że w dłuższej perspektywie czasu odbiją do góry. Na przestrzeni ostatnich 6 lat notowania banku dochodziły nawet o 45 zł.

Notowania akcji PKO BP na przestrzeni ostatnich 7 lat

Niestety akcje PKO BP cały czas są pod presją. Niepokój wśród inwestorów wywołują zapowiedzi spadku przychodów z prowizji i opłat w tym roku. Stąd też podwyżki niektórych kosztów dla klientów, którym przyjrzy się minister skarbu Dawid Jackiewicz. Rząd PiS deklarował, że PKO BP nie będzie zwiększał opłat, co miało uspokoić przeciwników wprowadzenia podatku bankowego. Wiele wskazuje na to, że w związku z niezadowoleniem rządu wobec postawy zarządzających PKO BP dojdzie do poważnych zmian w zarządzie i radzie nadzorczej. Na 25 lutego zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w tej sprawie.

PKO BP jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 roku notowane są na GPW. Aktywa banku na koniec trzeciego kwartału 2015 roku wynosiły 255 mld zł.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)