Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Asbis spada o 13 procent. Rosjan i Ukraińców już nie stać na tablety czy smartfony

0
Podziel się:

Jeden z największych dystrybutorów sprzętu komputerowego w krajach postradzieckich ma coraz większe trudności na dotychczas najważniejszych rynkach. Rosjanie i Ukraińcy kupują coraz mniej urządzeń mobilnych.

Asbis spada o 13 procent. Rosjan i Ukraińców już nie stać na tablety czy smartfony
(svyaznoy.ru / materiały prasowe)

Notowana na giełdzie w Warszawie spółka Asbis, jeden z największych dystrybutorów sprzętu komputerowego w krajach postradzieckich ma coraz większe trudności na dotychczas najważniejszych rynkach. Rosjanie i Ukraińcy kupują coraz mniej urządzeń mobilnych.

Asbis, założony przez inżyniera o specjalizacji radiowej z białoruskiego Mińska w 1990 roku, a obecnie wiodący dystrybutor podzespołów komputerowych w krajach postkomunistycznych, ma coraz większe problemy na jeszcze parę lat temu zyskownych rynkach.

W ubiegłym roku, jak i tylko w czwartym kwartale tylko rynek słowacki kupował więcej sprzętu, ale wahania kursów walut krajów takich jak Rosja czy Ukraina przyniosła załamanie na tych rynkach.

Spadek kursów walut w Rosji (przez ceny ropy) i zła sytuacja gospodarki na Ukrainie wywołał krach sprzedaży komputerów na tych rynkach. W 2015 r. dystrybucja sprzętu do Rosji była niższa w dolarach o 33 proc., a w samym tylko czwartym kwartale o 16 proc. W przypadku Ukrainy było to odpowiednio -43 proc. i -22 proc.

Nie lepiej Asbisowi wiodło się też na naszym rynku, gdzie sprzedaż spadła o aż 55 proc. w 2015 r. Wzrosła sprzedaż tylko na Słowację o 5 proc. w ciągu całego roku i 12 proc. w czwartym kwartale.

Największy był ubytek sprzedaży urządzeń mobilnych. Zawalił się dla Asbisu rynek tabletów o 66 proc. w 2015 r. i o 69 proc. rok do roku w czwartym kwartale. Czwarty kwartał roku to największa zapaść na rynku smartfonów - ich sprzedaż spadła w ostatnich trzech miesiącach roku o 48 proc. (w całym 2015 r. o 35 proc.). Źle wyglądała również sprzedaż laptopów - spadek o 36 proc. w 2015 r. i o 33 proc. w czwartym kwartale.

W rezultacie spółka odnotowała zaledwie 2,0 mln dolarów skonsolidowanego zysku netto w czwartym kwartale 2015 r. wobec 5,3 mln dolarów rok wcześniej. W całym 2015 r. spółka miała 17,2 mln dolarów skonsolidowanej straty netto w porównaniu z 1,0 mln dolarów zysku rok wcześniej.

Publikacja danych finansowych za cały rok wywołała nerwową reakcję giełdy. Po trzech godzinach notowań akcje w piątek spadają o aż 15 procent przy wysokich obrotach na poziomie kilku spółek z WIG20. Rynek spodziewał się sporej poprawy w ostatnim kwartale i akcje przez kilka dni rosły, jednak wyniki, mimo że stopniowo się poprawiają okazały się rozczarowaniem.

Notowania akcji Asbis w ostatnim tygodniu

W czwartym kwartale 2015 r. spółka zanotowała zysk z działalności operacyjnej w wysokości 6,3 mln dolarów, ponad dwukrotnie wyższy niż 3,0 mln dolarów zanotowane w trzecim kwartale 2015 r. Było to jednak nadal 8,2 proc. mniej w porównaniu do 6,9 mln dolarów w czwartym kwartale 2014 r.

"W związku z pozytywnym trendem oczekujemy jednak, że nasze wyniki ulegną dalszej poprawie w 2016 roku, stąd zysk z działalności operacyjnej powinien nadal rosnąć" - czytamy w raporcie spółki.

W rezultacie ciągłego trendu poprawy w przychodach i zysku brutto, w czwartym kwartale 2015 r. spółka wypracowała zysk netto w wysokości 2,0 mln dolarów - najlepszy kwartalny wynik w 2015 roku.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 367 mln dolarów w czwartym kwartale 2015 r. wobec 459 mln dolarów rok wcześniej. W całym roku sprzedaż wyniosła 1182 mln dolarów w porównaniu z 1551 mln dolarów rok wcześniej.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)