Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka dnia: Zysk netto taki sam jak rok wcześniej. Mimo to akcje rosną

0
Podziel się:

Akcje PGE są w gronie liderów wzrostów w indeksie WIG20.

Spółka dnia: Zysk netto taki sam jak rok wcześniej. Mimo to akcje rosną
(Reporter Poland)
bEsfBTxh

Inwestorom przypadły do gustu dzisiejsze wyniki PGE. Efektem tego jest wzrost notowań jej akcji o niecałe 2 procent. Przy okazji raportu władze spółki wypowiedziały się na temat planowanej dywidendy.

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji Polska Grupa Energetyczna. opublikowała raport za trzeci kwartał. Okazały się one lepsze od oczekiwań. Nie jest to jednak tak optymistyczna wiadomość jakby się mogło wydawać. Zysk netto wyniósł bowiem tyle samo, co rok wcześniej.

Mimo że globalny zysk nie uległ poprawie, to zagłębiając się w sprawozdanie finansowe można odnaleźć kilka pozytywnych informacji. O 8 procent wzrosły przychody PGE. O tyle samo zwyżkował wynik operacyjny. Oznacza to, że bezpośrednia zyskowność głównej działalności spółki poprawiła się. Niestety wzrosły koszty własne sprzedaży, które wyniosły 5472,6 mln złotych, czyli o 6 procent więcej niż rok wcześniej.

bEsfBTxj
Wybrane dane finansowe PGE
Źródło: PGE
III kwartał 2013 (mld zł) III kwartał 2012 (mld zł) Zmiana (procent)
Przychody 7,48 6,93 8
Zysk operacyjny 1,51 1,34 6
Zysk przed opodatkowaniem 2,27 2,14 6
Zysk netto 1,25 1,25 0
Capex 2,83 2,53 12

Zmniejszają się także inwestycje spółki. Capex, czyli nakłady inwestycyjne obniżyły się o 12 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Relacja na opublikowany raport była dość entuzjastyczna. Aktualnie PGE rośnie o 1,9 procent. Notowania prawdopodobnie utrzymają się na podobnym poziomie do końca sesji.

Notowania PGE podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bEsfBTxp

W komentarzach do wyników, PGE ocenia, że średnie ceny węgla kamiennego nie będą się znacząco różnić od tych z tego roku. Oznacza to, że bezpośrednie koszty wytworzenia głównego produktu spółki pozostaną na podobnym poziomie.

Jeżeli chodzi o plany dywidendowe spółki, to Polska Grupa Energetyczna zamierza przeznaczyć na ten cel od 40 do 50 procent tegorocznego zysku. Prezes Kilian uzasadnia to tym, że firma ma dużo gotówki. W dużej części trafi to do Skarbu Państwa, który ma 61,89 procent udziałów. Udział PGE w rynku produkcji energii w Polsce wynosi około 40 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsfBTxK
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)