Notowania

Stopy procentowe. W RPP trzeci głos za podwyżką, ale jest warunek

W Radzie Polityki Pieniężnej przybywa osób przychylających się do podwyżek stóp procentowych w Polsce. Łukasz Hardt uważa, że niewielkie podniesienie stawek byłoby korzystne, gdyby inflacja na trwałe zbliżyła się do 3,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Członkowie RPP: (od prawej) Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz. (Fot: PAP/Rafał Guz)

- Nawet mała podwyżka, rzędu 0,15 pkt proc., umocniłaby wiarygodność banku centralnego. Nie możemy zapominać, że rolą NBP jest dbanie o wartość pieniądza. Lepiej realizujemy nasze zadanie, gdy mamy inflację na poziomie 2 proc. niż 3 proc." - powiedział Hardt w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Według niego, taka niewielka podwyżka stóp procentowych byłaby korzystna - choćby dlatego, że działając w kierunku niższej inflacji dałaby bankowi centralnemu przestrzeń do mocniejszej współpracy z rządem, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Jeśli chodzi o termin ewentualnej podwyżki, kluczowe są - w jego opinii - oczekiwania inflacyjne.

Europejski Bank Centralny obciął stopy procentowe. "Jestem sceptyczny"

- Jeśli wzrosłyby one bardzo mocno, jeśli wystąpiłyby efekty drugiej rundy, czyli ludzie masowo zaczęliby żądać podwyżek płac w reakcji na rosnące ceny, to byłby mocny argument za podwyżkami stóp. Wysokiej inflacji nie należy tak czy inaczej ignorować i gdyby na trwałe zbliżyła się do 3,5 proc., bez jednoznacznej perspektywy na jej późniejszy spadek, to należałoby się zastanowić nad podwyżką stóp procentowych - podkreśla członek RPP.

Łukasz Hardt nie jest odosobniony w swojej opinii. Podczas lipcowego posiedzenia RPP złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 0,25 pkt proc., ale opowiedziało się za nim jedynie dwóch członków. Hardt głosował wtedy przeciwko.

Według prognoz NBP, średnia inflacja w tym roku wyniesie około 2 proc. i przyspieszy do 2,9 proc. w 2020. Dopiero w 2021 roku ekonomiści spodziewają się spowolnienia do 2,6 proc.

W sierpniu wskaźnik inflacji, pokazujący o ile przeciętnie wzrosły ceny w skali roku, był na poziomie 2,9 proc. Pozostał bez zmian w porównaniu z lipcem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, stopy procentowe, rpp, łukasz hardt, kredyty
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

magmaRPP okrada Polaków z oszczędności ich życia nie podnosząc stóp procentowych przy znacznie rosnącej inflacji; stopy procentowe nadal jak w okresie … Czytaj całość

19-09-2019

nene900W końcu!

19-09-2019

wojtsinflacja 3,5% - ale się uśmiałem. Pis jest żałosny.

Rozwiń komentarze (12)