Notowania

ropa nafotowa
03.08.2015 20:30

Baryłka ropy poniżej 50 dolarów. Spadki cen odczujemy na stacjach paliw

Jeszcze w czerwcu zeszłego roku ropa kosztowała 120 dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergio Russo/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Dobre wieści dla kierowców. Na światowych giełdach tanieje znów ropa. Notowania surowca typu Brent spadły w poniedziałek poniżej 50 dolarów za baryłkę. Jeszcze 2 tygodnie temu na giełdzie w Londynie płacono 58 dolarów.
Obniżka cen to skutek zapowiedzi władz w Teheranie zwiększenia produkcji ropy o 500 tysięcy baryłek dziennie w ciągu tygodnia od zniesienia sankcji i o milion baryłek dziennie w ciągu miesiąca.

Iran jest posiadaczem czwartych co do wielkości złóż ropy naftowej na świecie i to ona stanowi 72 proc. wartości irańskiego eksportu. W 2014 roku produkcja irańskiej ropy wynosiła poniżej 3 mln baryłek dziennie, zaś eksport wahał się między milionem a 1,2 miliona.

Wprowadzone w 2012 roku sankcje gospodarcze spowodowały, że dochody spadły o blisko połowę. Jak wyliczyli eksperci z IEA, Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów w wyniku embarga naftowego.

Zobacz, jak spadły światowe ceny ropy

- Świat potrzebuje około 93 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Już produkuje się jej aż 95 mln dziennie. Wolny od sankcji Iran zaleje świat kolejnym milionem. Ropy jest za dużo na rynku, ceny muszą spaść - wyjaśniał w rozmowie z Money.pl Grzegorz Maziak, ekspert rynku paliw e-petrol.

- W pierwszym momencie (od faktycznego zniesienia sankcji i powrotu Iranu na światowy rynek naftowy - przyp. red. ) spodziewałbym się nawet 10-proc. spadku cen ropy, co z całą pewności odbije się na stacjach paliw. W dłuższej perspektywie jednak te spadki wyhamują i zatrzymają się na stałym poziomie 60 - 65 dol. za baryłkę - prognozował.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna MAE szacuje całkowite zdolności produkcyjne Iranu na 3,6 mln baryłek dziennie, podczas gdy w lutym 2015 roku Teheran produkował 2,85 mln baryłek dziennie. To oznacza około 760 tys. dodatkowych baryłek dziennie. Jak oszacował Institute of International Finance, zawarcie porozumienia oznacza, że tegoroczny PKB Iranu wzrośnie o 5 proc.

Źródło: Oil&Gaz Journal, Styczeń 2015

Ceny na stacjach benzynowych spadną

Analitycy Biura Maklerskiego Reflex zwracali uwagę w swoim ostatnim komentarzu, że nie należy się spodziewać dużych obniżek cen paliw na stacjach. Wynika to z umocnienia notowań dolara wobec polskiego złotego w oczekiwaniu na wrześniową podwyżkę stóp procentowych w USA.

W zeszłym tygodniu benzyna 95 potaniała nieznacznie o 3-4 grosze za litr. Średnio kosztuje 4,99 zł. Analitycy liczą jednak, że ten tydzień powinien przynieść dalsze spadki cen benzyny i oleju napędowego, po tym jak odnotowano kolejny spadek cen w hurcie.

Zarówno dla benzyny, jak i oleju napędowego Biuro Maklerskie Reflex przewiduje spadek cen średnio od 4 do 7 groszy na litrze, przy czym na poszczególnych stacjach korekty mogą sięgać nawet kilkunastu groszy.

Zobacz, jak zmieniały się ceny na stacjach paliw

W zeszłym miesiącu po długich negocjacjach Iran, w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych, zgodził się na ograniczenie programu atomowego. Zachód obawiał się, że rząd w Teheranie dąży do wyprodukowania bomby atomowej. Jeszcze w czerwcu zeszłego roku ropa kosztowała 120 dolarów.

Tagi: ropa nafotowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz