Notowania

ceny miedzi
16.01.2012 08:29

Ceny miedzi na giełdach surowców odrabiają straty

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.017,50 USD za tonę, po wzroście o 0,2 proc. Wcześniej miedź na LME taniała o 1,1 proc. do 7.909,50 USD za tonę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Oranhall/Dreamstime)

Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.017,50 USD za tonę, po wzroście o 0,2 proc. Wcześniej miedź na LME taniała o 1,1 proc. do 7.909,50 USD za tonę.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na marzec staniała o 0,4 proc. do 58.000 juanów (9.185 USD).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec tanieje o 0,3 proc. do 3,625 USD.

Tanieją metale przemysłowe po decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's, która obniżyła w piątek ratingi krajów w Europie.

Agencja obniżyła ratingi dziewięciu krajów strefy euro, w tym Francji i Austrii, które miały dotychczas ratingi AAA.

Rating Francji, Austrii (oba kraje mają teraz AA+), Malty (A-), Słowacji (A) i Słowenii (A+) został obniżony o jeden poziom; do obniżenia ratingu o dwa stopnie doszło z kolei w przypadku Portugalii (do BB), Włoch (BBB+), Hiszpanii (A) i Cypru (BB+).

S&P zaznaczył jednocześnie, że spośród 16 rozpatrywanych krajów wszystkie - poza Niemcami i Słowacją - mają negatywne pespektywy, co oznacza, że w tym roku i w roku 2013 można spodziewać się kolejnych obniżek ratingów. Prawdopodobieństwo takich obniżek oceniono na _ jeden do trzech _.

Agencja ratingowa Standard&Poor's utrzymała najwyższy rating Niemiec, czyli AAA, i uznała, że perspektywa tego kraju jest stabilna.

Wśród krajów, które mają negatywną perspektywę, znalazły się m.in. Finlandia, Holandia i Luksemburg z obecnie maksymalną notą AAA.

_ - Obniżenie ratingów jest zapalnikiem do korekty na rynkach, po ubiegłotygodniowych wzrostach _ - mówi Shen Zhaoming, analityk Changjiang Futures Co. w Szanghaju.

_ - Lokalny wzrost zapasów miedzi świadczy też o tym, że popyt nie jest zbyt dobry _ - dodaje.

Zapasy miedzi na giełdzie w Szanghaju wzrosły w ub. tygodniu, już szósty tydzień z rzędu, i wyniosły 120.452 tony. To ich najwyższy poziom od 5 miesięcy.

Tagi: ceny miedzi, miedź, surowce, metale, giełda, wiadomości, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz