Notowania

ceny ropy
10.08.2011 09:06

Ceny ropy w górę. Kurczą się jej zapasy za Oceanem

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji odbijają się z najniższych poziomów od 10 miesięcy, bo kurczą się zapasy surowca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roger_melb/CC/Flickr)

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 3,13 USD, czyli 4,0 proc., do 82,43 USD. We wtorek kontrakt ten staniał o 2,01 USD, czyli 2,5 proc. do 79,30 USD/b, najniższego poziomu od 29 września 2010.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 2,50 USD, czyli 2,4 proc. do 105,07 USD za baryłkę.

Zobacz notowania ropy na giełdzie w Londynie od początku roku

Do wzrostów notowań ropy przyczyniły się również komentarze Fed po wtorkowym posiedzeniu.

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed pozostawi stopy na _ wyjątkowo niskim _ poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku - poinformował bank centralny. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 procent. Decyzja została podjęta jednomyślnie - poinformowano w oświadczeniu po posiedzeniu. Członkowie Fedu rozważają użycie szeregu narzędzi w celu wsparcia gospodarki.

_ - Fed jest gotowy do użycia tych narzędzi, jeśli będzie to wskazane _ - napisano w komunikacie.

Zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 5,21 mln baryłek do 348,6 mln baryłek - podał we wtorek Amerykański Instytut Paliw (API).

Zapasy benzyny spadły zaś o 1,01 mln baryłek do 211,2 mln baryłek - poinformował API.

W środę swoje wyliczenia na ten temat przedstawi Departament Energii USA. Analitycy spodziewają się wzrostu zapasów ropy o 1,35 mln baryłek, a benzyny - wzrostu o 900 tys. baryłek.

Porównaj na wykresach surowce

Tagi: ceny ropy, ropa, surowce, paliwa, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz