Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Dla białego kruszcu poprzedni tydzień nie był pomyślny

0
Podziel się:

W wyniku przebiegających pod znakiem spadków pięciu dni, srebro zamknęło piątkową sesję na niewielkim - ale mimo wszystko - minusie.

Dla białego kruszcu poprzedni tydzień nie był pomyślny
(EPA/PAP)

Dla białego kruszcu poprzedni tydzień nie był pomyślny. W wyniku przebiegających pod znakiem spadków pięciu dni, srebro zamknęło piątkową sesję na niewielkim - ale mimo wszystko - minusie.

Ponadto został przełamany psychologiczny poziom wsparcia - 13,00 USD za uncję. Od poniedziałku do piątku srebro potaniało o zaledwie 0,1 dolara na uncji, zamykając jednocześnie ostatnią sesję minionego tygodnia kwotą o 0,36 USD na uncji niższą, aniżeli przed tygodniem.

W poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję srebra płacono 12,96 USD, czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień spadła o 0,26 USD na uncji. Był to pierwszy od połowy marca spadek poniżej 13,00 USD/1 oz. Głównym czynnikiem decydującym o spadkach w sektorze metali szlachetnych (również niewielkiego obniżenia wartości złota w poniedziałkowy poranek) były waluty. Dolar amerykański umocnił się względem kluczowych euro i brytyjskiego funta. Wskaźnik eurodolara spadł z 1,3292 do 1,3203. W tym samym czasie kurs pary GBP/USD obniżył się z 1,4323 do 1,4265.

Kolejnego dnia wartość białego kruszcu powróciła powyżej poziomu 13,00 USD/1 oz. Jak się później okazało, wtorkowy fixing był ubiegłotygodniowym apogeum cenowym, a zarazem jedynym notowaniem ponad 13,00 USD/1 oz. Uncję białego metalu wyceniono na 13,11 USD. Jej wartość wzrosła w ślad za złotem, które w minionym tygodniu było najdroższe właśnie na zamknięciu poniedziałkowej sesji.

Od połowy już do końca tygodnia biały kruszec regularnie tracił na wartości. Niewątpliwie jednym z najistotniejszych czynników rzutujących na ceny metali szlachetnych był szczyt G20. Rozwiązania mające uzdrowić światowe gospodarki i zakończyć międzynarodowy kryzys zdecydowanie poprawiły nastroje na rynkach akcji.

Znacznie zwyżkowały główne indeksy na wszystkich giełdach - również na warszawskiej GPW odnotowano jeden z największych w historii wzrostów (_ WIG20 zyskał 6,95%, obroty sięgnęły 1,7 mld PLN) _. Ponadto deprecjację spotęgowała sytuacja na złocie, które potaniało poniżej 900 USD/1 oz. (utrzymując się jednak powyżej niezwykle istotnego ?890,00 USD/1 oz.), a za jednego dolara trzeba było zapłacić już 99,5900 jenów (wcześniej 98,6300). Srebro zamknęło tydzień ubiegłotygodniowym minimum - 12,86 USD za uncję.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 46,37 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 42,54 PLN.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)