Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w USA. Według w 2013 r. nie zmieni rynku ropy i gazu

0
Podziel się:

Według agencji Fitch, cena ropy Brent utrzyma się w 2013 r. powyżej 100 dolarów za baryłkę.

Gaz łupkowy w USA. Według w 2013 r. nie zmieni rynku ropy i gazu
(Skraba/REPORTER)
bECkvwRh

Tani gaz łupkowy w USA nie wpłynie w 2013 r. w znaczącym stopniu na ceny ropy i gazu na rynkach Europy i Afryki - ocenia agencja ratingowa Fitch. Według niej, w przyszłym roku będzie to co najwyżej niewielka presja na obniżkę cen w Europie.

Brak infrastruktury eksportowej gazu w USA, polityka tego kraju, nakierowana na samowystarczalność gazową oraz dominacja długoterminowych, opartych na cenach ropy kontraktów gazowych w Europie sugerują, że na europejskim rynku większych zmian nie będzie - ocenia Fitch.

Według agencji, cena ropy Brent utrzyma się w 2013 r. powyżej 100 dolarów za baryłkę. Mimo że popyt na ropę w Europie będzie słaby, to globalnie zostanie utrzymany dzięki popytowi krajów rozwijających się. Po stronie podaży, ryzyko jej spadku jest większe od szans na wzrost, a możliwości interwencji zbrojnej w Iranie są najważniejszym czynnikiem ryzyka - uważa Fitch.

bECkvwRj

Agencja nie spodziewa się wzrostu podaży rosyjskiej ropy; jej zdaniem wyzwaniem będzie utrzymanie poziomu eksportu z powodu wyczerpywania się tanich w eksploatacji złóż Zachodniej Syberii, ponieważ muszą być one zastępowane trudniejszymi w eksploatacji złożami. W tym kontekście Fitch wymienia przejęcie firmy TNK-BP przez koncern Rosnieft. W opinii agencji, oznacza to, że ropa i gaz pozostają kluczowym sektorem rosyjskiej gospodarki, a rząd, by utrzymać produkcję, potrzebuje zachodnich technologii i metod zarządzania. Fitch stwierdza też, że oczekuje, iż Rosja będzie dalej oferować ulgi podatkowe i inne zachęty dla eksploatacji trudnodostępnych dla niej złóż.

Czytaj więcej w Money.pl
Te poszukiwania kosztowały już 3 mld złotych Państwowy Instytut Geologiczny przygotuje raport na temat zasobów gazu łupkowego na podstawie nowych szacunków.
Ceny gazu w Polsce pójdą w dół? Sprawdź, czego spodziewają się analitycy jednej z trzech największych na świecie agencji ratingowych.
Kolejny kraj dopuści wydobycie gazu z łupków Brytyjski minister ds. energetyki i zmian klimatycznych Ed Davey uchyli tymczasowy zakaz eksploatacji gazu łupkowego.
bECkvwRK
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)