Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miedź i ropa tanieje na giełdach surowców

0
Podziel się

Ropa naftowa znów tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku i jest wyceniana poniżej 70 USD za baryłkę.

Miedź i ropa tanieje na giełdach surowców
(MGSpiller/CC/Flickr)
bEiuEOlh

Ropa naftowa znów tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku i jest wyceniana poniżej 70 USD za baryłkę. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, zniżkuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,32 USD, czyli 1,9 proc., do 68,89 USD.

_ - Spekulanci przenoszą środki z bardziej ryzykownych aktywów na mniej ryzykowne _ - mówi Ken Hasegawa, ekonomista Newedge w Tokio.

_ - Z fundamentalnego punktu widzenia zapasy ropy są wysokie, co powinno wpływać na dalszy spadek cen, ale notowania ropy związane są z sytuacją w strefie euro i kursem wspólnej waluty _ - dodaje analityk.

bEiuEOlj

_ - W tym miesiącu cena baryłki ropy spadła o 20 proc., czyli najwięcej w trwającym już pond rok trendzie wzrostowym _ - komentuje sytuację na rynkach paliw Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

_ - Na domiar złego przebita została powolna linia trendu wzrostowego, który trwał na tym rynku od lata zeszłego roku _ - dodaje.

_ - Jeżeli na te wydarzenia nałożymy negatywne tendencje w światowej gospodarce w postaci kryzysu zadłużenia w strefie euro czy oczekiwanego wolniejszego wzrostu PKB w Chinach, to może się okazać, że baryłka _czarnego złota" nadal będzie taniała - ocenia analityk Xelion

_ - Ruch spadkowy jest pogłębiany przez fundusze hedgingowe pospiesznie zamykające swoje pozycje w tempie nieobserwowanym od prawie ośmiu miesięcy _ - zwraca uwagę Bugaj.

bEiuEOlp

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała do 64,34 USD/b i była to najniższa cena surowca od lipca 2009 r.

Cena ropy spadła o ponad 20 proc. z notowanego 3 maja poziomu 87,15 USD/b, najwyższego od 19 miesięcy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie mocniej spadają z powodu Europy i Chin

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocniej spadają podczas tej sesji w reakcji na obawy, że kryzys kredytowy w Europie rozprzestrzeni się. Inwestorzy niepokoją się też, że Chiny mogą zaostrzyć działania zmierzające do uniknięcia bańki na rynku akcji - podają maklerzy.

Na giełdzie LME miedź w dostawach trzymiesięcznych tanieje o 1,7 proc., do 6.790 USD za tonę.

bEiuEOlq

W Szanghaju tona metalu w dostawach na sierpień tanieje o 1,6 proc. do 54.350 juanów (7.959 USD).

_ - Na rynku często się mówi, że miedź ma doktorat z ekonomii. Oznacza to, że cena tego surowca jest silnie powiązana z globalnym wzrostem gospodarczym _ - zwraca uwagę Łukasz Bugaj, analityk Xelion.

_ - Ostatnie wydarzenia związane z kryzysem strefy euro, czy bessą w Chinach, wyraźnie podkopały wcześniejsze oczekiwania co do skali tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie _ - dodaje.

bEiuEOlr

_ - Niewykluczone, że prognozy dotąd nieustannie rewidowane do góry, teraz okażą się zbyt optymistyczne _ - pisze w nocie przesłanej PAP analityk Xelion.

Bugaj dodaje, że niższy poziom globalnego rozwoju to i niższa cena miedzi. Nie można więc wykluczyć kontynuowania tendencji spadkowej ceny tego surowca w najbliższym czasie.

bEiuEOlK
surowce
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)