Notowania

ropa naftowa
22.09.2015 08:40

Presja na spadki cen ropy. Baryłka po 46 dolarów

W centrum uwagi inwestorów wciąż jest Iran.

Podziel się
Dodaj komentarz
(anita_starzycka / pixabay (CC0 Public Domain))

Spadają ceny ropy naftowej we wtorek. Analitycy tłumaczą to presją ze strony Iranu, który będzie pompował surowiec na rynek. Baryłka na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana na 46 dolarów.

W sierpniu irański minister ds. ropy Bijan Namdar Zanganeh zapowiedział, że Teheran planuje zwiększać produkcję ropy "za wszelką cenę".

- Podaż z Iranu wywrze presję na spadki cen ropy, ale przecena będzie ograniczona, gdyż ceny są niemal na dnie - ocenia Will Yun, analityk rynków surowcowych w Hyiundai Futures w Seulu.

- Spadek podaży z USA będzie wspierał ceny ropy, które przez jakiś czas zapewne będą się poruszać w wąskim paśmie - dodał.

Iran wciąż pod lupą MAEA

Irańscy eksperci ds. nuklearnych pobrali próbki środowiskowe w ośrodku wojskowym Parczin - powiadomił w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej. Podczas inspekcji nie było inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która weryfikuje przestrzeganie przez Iran porozumienia w sprawie programu nuklearnego, ale próbki zostały przekazane ekspertom MAEA.

Do 15 października MAEA ma zebrać informacje związane z zarzutami, że Iran pracował w przeszłości nad budową broni nuklearnej. Ostateczną ocenę dotrzymywania przez Iran postanowień porozumienia MAEA ma przedstawić w grudniu. Dopiero wtedy, o ile ocena ta będzie dla Iranu pozytywna, Zachód jest gotów znosić sankcje nałożone na Iran.

Lipcowa umowa zawarta między sześcioma mocarstwami a Iranem ma na celu poważne ograniczenie programu nuklearnego realizowanego przez ten kraj. Zaakceptować umowę ma jeszcze Kongres USA.

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz