Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Złoto sięgnęło tegorocznego rekordu. Może być jeszcze droższe

Złoto sięgnęło tegorocznego rekordu. Może być jeszcze droższe

Fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Poziom 1300 dolarów za uncję przekroczyła cena złota na rynkach finansowych. Tegoroczny rekord spekulanci zawdzięczają wzrostowi napięcia politycznego na świecie.

Ostatnie tygodnie przynoszą regularne wzrosty cen kruszcu. W ciągu ostatniego miesiąca złoto podrożało już o 4 proc., a licząc od początku roku - o 12 proc. W piątek pękła ważna bariera 1300 dolarów za uncję. I choć na razie kurs nieznacznie spadł, to wcale nie jest powiedziane, że to już koniec wzrostów.

Okolice 1300 dolarów za uncję to tegoroczny rekord. Analitycy przypisują ostatnie wzrosty głównie wzrostowi niepokoju politycznego na świecie, wskazując głównie na konflikt pomiędzy USA a Koreą Północną.

Zobacz także: Kryzys nadchodzi. Nie znamy jeszcze tylko daty

Złoto, podobnie zresztą jak np. frank szwajcarski, jest bowiem traktowane przez uczestników rynku jako tzw. "bezpieczna przystań". W okresach niepewności te instrumenty rosną najszybciej, kosztem akcji na giełdach, czy niektórych walut.

"Dalszy kierunek rynku zależy od sposobu rozwiązania kryzysu koreańskiego" - pisał kilka dni temu w komentarzu Ole Hansen, strateg rynków towarowych z Saxo Banku. Według niego w przypadku eskalacji napięcia możemy być świadkami dalszej zwyżki cen złota nawet w okolice 1375 dolarów za uncję, czyli szczytu z czerwca ubiegłego roku. Złagodzenie kryzysu może wywołać realizację zysków i zjazd do 1230-1250 dolarów.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Robert
2017-09-07 20:24
Dawniej straszyli nas kapitalizmem ,a ludzi na zachodzie sowietami,teraz mają takiego Kima ,który jest im potrzebny ,żeby nadal mieli ludzi czym straszyć.Bo najłatwiej się rządzi kmiotami terroryzując ich,dzieci baba jaga,albo kominiarzem,lub czarnym ludem ,a starych niewolników posiadających kapitał KIMEM,A CHŁOPAKI W BANKACH I DZIEWCZYNY SIĘ ŚMIEJĄ I LICZĄ ZYSKI.
jabol
2017-08-21 20:01
niedawno bo chyba tydien temu wielka afera bo oto zloto spadlo do 1200 i napis - bedzie jeszcze tanie. no i nie jest bo wzroslo. A teraz nazad zloto wysoko i bedzie jeszcze wyzej. Czyli niedlugo spadnie heheheh.
111
2017-08-21 11:37
ale ludzie są naiwni i co złoto mam sobie kupić ? wspomnicie moje słowa jeszcze spadnie i to sporo !!!
Pokaż wszystkie komentarze (56)