Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekordowe spadki cen ropy naftowej. Ważna bariera pokonana

Rekordowe spadki cen ropy naftowej. Ważna bariera pokonana

Fot. Shutterstock/iurii

Opublikowane w środę informacje dotyczące zapasów ropy w USA wywołały kolejną przecenę tego surowca na światowych rynkach. W czwartek rano jej cena na giełdzie w Londynie spadła poniżej poziomu 30 dolarów za baryłkę. To pierwszy taki przypadek od kwietnia 2004 roku.

 

Zapasy ropy wzrosły o 0,23 mln baryłek do poziomu 482,56 mln baryłek. Takie informacje podał w środę Departamentu Energii USA w cotygodniowym raporcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów surowca o 2 mln baryłek.

Poznaliśmy również dane dotyczące rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego. Wzrost wyniósł 6,14 mln baryłek. W tym samym czasie zapasy benzyny urosły o 8,44 mln baryłek.

Zobacz, ile w czwartek kosztuje ropa naftowa notowana na giełdzie w Londynie

Na rynku pojawi się więcej ropy, bo Iran jest coraz bliżej zwiększenia eksportu tego surowca. To jeszcze pogorszy sytuację na giełdach, ponieważ nadpodaż ropy będzie jeszcze wyższa.

- Na rynkach mamy nadpodaż ropy z OPEC, która powinna być zmniejszana. Tymczasem prawdopodobnie już podczas najbliższego weekendu usłyszymy informacje, że sankcje Zachodu na Iran zostają zniesione. Dlatego w przyszłym tygodniu będzie jeszcze mocniejsza presja na spadki cen ropy - mówi Eugen Weinberg, ekonomista Commerzbank w Hongkongu.

Od początku 2015 roku ropa potaniała o ponad 40 procent.

- Ogólnie nastroje na rynku ropy naftowej pozostają pesymistyczne, więc kontynuacja spadków cen tego surowca wciąż jest prawdopodobnym scenariuszem - komentuje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

- Spadki cen ropy naftowej utrzymują się dłużej niż przypuszczano jeszcze kilka miesięcy temu. Wywołują one coraz większy niepokój wśród spółek naftowych, które coraz bardziej ograniczają inwestycje - np. brazylijski Petrobras w ostatnich dniach już po raz trzeci na przestrzeni pół roku obciął swoje plany inwestycyjne. Wiele firm coraz dotkliwiej także tnie zatrudnienie - we wtorek o planach zredukowania liczby miejsc pracy o 5 procent poinformował koncern BP - dodaje Sierakowska.


Czytaj także
Polecane galerie
wazelina i tyle
212.87.244.* 2016-01-18 18:56
CZY KTOŚ WIDZIAŁ ŻEBY PRZY TAK DRASTYCZNIE NISKICH CENACH ROPY COŚ W SKLEPACH STANIAŁO O 50-80%. WSZYSTKO DROGIE JAK JASNA CHOLERA. ANI CENY MASŁA ANI CHLEBA ANI MIĘSA ANI OWOCÓW ANI WARZYW ANI PRĄDU ANI GAZU ANI WĘGLA ANI KOMPUTERY ANI SAMOCHODY ANI BILETY NA TRAMWAJ ANI PIWO ANI WÓDA ANI PAPIEROSY ANI BUTY ANI CIUCHY ANI PRALKI ANI LODÓWKI. NIC NIE STANIAŁO. A TO WSZYSTKO JEST TERAZ PRODUKOWANE ZA SUROWCE TANIE JAK BARSZCZ!!!
Marian P.
212.87.244.* 2016-01-18 18:48
NO JESZCZE CHWILA A ARABY BĘDĄ DAWAĆ ROPĘ NA KRECHĘ. JAK MALINOWSKA WINO FERDKOWI U STASIA. KTO WIERZY W TE BZDURY O SPADKACH KTÓRE PUBLIKOWANE SĄ JEDYNIE NA POTRZEBY SPADKÓW CEN AKCJI. PRZECIEŻ NIKT NIE JEST TAKI GŁUPI ŻEBY UWIERZYĆ ŻE JAKIŚ IDIOTA WYDOBYWA ROPĘ ZA DARMO. TO CZYSTA SPEKULACJA. MAGAZYNY PEŁNE I SŁABIUTKIE RUCHY W SPRZEDAŻY. A STRATY TO ONI SOBIE JUŻ ODBILI JAK SPRZEDAWALI PO 120 $. POCZEKAJĄ AŻ SIĘ NA RYNKU ROZLUŹNI I PUSZCZĄ PO 60-80 DOLCÓW ZA BARYŁE I WTEDY CUDOWNIE GOSPODARKA SIĘ POBUDZI.
janek1024
77.254.36.* 2016-01-14 15:43
Niech się cieszą że ludzie pobrali jakiekolwiek kredyty hipoteczne, bo ja jak bym go nie miał już dawno bym wyjechał z tego kraju, to jest jedyna rzecz która wiąże mnie z Polską
Zobacz więcej komentarzy (7)