W ubiegłym tygodniu biały kruszec osiągnął najwyższy poziom w tym roku, przełamując barierę 15 USD za uncję po raz pierwszy od początku sierpnia 2008 roku.
Od wtorku do piątku uncja srebra podrożała o 1,22 USD na uncji, zamykając jednocześnie ostatnią w tygodniu sesję kwotą o 0,86 USD na uncji wyższą aniżeli przed tygodniem.
*We wtorek na giełdzie w Londynie uncję srebra wyceniono na *14,30 USD/1 oz., czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień spadła o 0,36 USD na uncji. Odreagowanie cen to efekt realizacji zysków po ubiegłotygodniowej zwyżce.
Ponadto choć niewielki, to negatywny ruch był odczuwany na walutach. Amerykański dolar nieznacznie zyskał zarówno względem euro, jak i japońskiego jena. Jak się później okazało, w kolejnych dniach biały kruszec regularnie zyskiwał na wartości.
NOTOWANIA SREBRA OD POCZĄTKU ROKU:
W środę uncję srebra wyceniono o 0,2 na uncji wyżej. Pozytywnie na ceny metali szlachetnych wpłynęły mnożące się opinie analityków o zwiększonej atrakcyjności surowców. Faktycznie silnie przecenione od lata ubiegłego roku surowce zaczęły znacznie się oddalać od osiągniętych przed paroma miesiącami minimów. Jak się okazało w kolejnych dniach, srebro osiągnęło poziom najwyższy właśnie od sierpnia minionego roku.
Wzrosty wspomagała sytuacja na walutach, gdzie na wartości stracił dolar amerykański. Wskaźnik pary EUR/USD wzrósł z 1,3832 do 1,3932. Względem dolara umocnił się także brytyjski funt. W czwartek pozytywnie na cały sektor metali szlachetnych rzutowały rynki akcji. Giełdy traciły, a srebro zbliżyło się do 15 USD/1 oz. (_ 14,88 USD /1 oz. _).
Poziom wzrostów cen białego kruszcu potęgowały silne wzrosty na złocie, które pod koniec tygodnia przełamało nawet poziom 970 USD/1 oz. Gwałtownie straciła także amerykańska waluta. Eurodolar osiągnął nawet 1,4130, natomiast kurs pary GBP/USD - 1,6176. Piątkową sesję srebro zamknęło absolutnym apogeum cenowym - 15,52 USD/1 oz.
W przeliczeniu na rodzimą walutę, we wtorek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 45,69 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 49,37 PLN.