Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartosz Wojtczak
|

Srebro najwyżej w tym roku

0
Podziel się

W ubiegłym tygodniu biały kruszec osiągnął najwyższy poziom w tym roku, przełamując barierę 15 dol. za uncję.

Srebro najwyżej w tym roku
(EPA/PAP)
bEhKzuRN

W ubiegłym tygodniu biały kruszec osiągnął najwyższy poziom w tym roku, przełamując barierę 15 USD za uncję po raz pierwszy od początku sierpnia 2008 roku.

Od wtorku do piątku uncja srebra podrożała o 1,22 USD na uncji, zamykając jednocześnie ostatnią w tygodniu sesję kwotą o 0,86 USD na uncji wyższą aniżeli przed tygodniem.

*We wtorek na giełdzie w Londynie uncję srebra wyceniono na *14,30 USD/1 oz., czyli jej wartość względem ceny zamykającej wcześniejszy tydzień spadła o 0,36 USD na uncji. Odreagowanie cen to efekt realizacji zysków po ubiegłotygodniowej zwyżce.

bEhKzuRP

Ponadto choć niewielki, to negatywny ruch był odczuwany na walutach. Amerykański dolar nieznacznie zyskał zarówno względem euro, jak i japońskiego jena. Jak się później okazało, w kolejnych dniach biały kruszec regularnie zyskiwał na wartości.

NOTOWANIA SREBRA OD POCZĄTKU ROKU:

W środę uncję srebra wyceniono o 0,2 na uncji wyżej. Pozytywnie na ceny metali szlachetnych wpłynęły mnożące się opinie analityków o zwiększonej atrakcyjności surowców. Faktycznie silnie przecenione od lata ubiegłego roku surowce zaczęły znacznie się oddalać od osiągniętych przed paroma miesiącami minimów. Jak się okazało w kolejnych dniach, srebro osiągnęło poziom najwyższy właśnie od sierpnia minionego roku.

bEhKzuRV

Wzrosty wspomagała sytuacja na walutach, gdzie na wartości stracił dolar amerykański. Wskaźnik pary EUR/USD wzrósł z 1,3832 do 1,3932. Względem dolara umocnił się także brytyjski funt. W czwartek pozytywnie na cały sektor metali szlachetnych rzutowały rynki akcji. Giełdy traciły, a srebro zbliżyło się do 15 USD/1 oz. (_ 14,88 USD /1 oz. _).

Poziom wzrostów cen białego kruszcu potęgowały silne wzrosty na złocie, które pod koniec tygodnia przełamało nawet poziom 970 USD/1 oz. Gwałtownie straciła także amerykańska waluta. Eurodolar osiągnął nawet 1,4130, natomiast kurs pary GBP/USD - 1,6176. Piątkową sesję srebro zamknęło absolutnym apogeum cenowym - 15,52 USD/1 oz.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, we wtorek na giełdzie w Londynie za uncję białego kruszcu płacono 45,69 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 49,37 PLN.

ZOBACZ TAKŻE:

bEhKzuSq
KOMENTARZE
(0)