Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Tauron uruchomił złoże Brzezinka. Jest tam 20 mln ton węgla

44
Podziel się

Elektrownia w Jaworznie ma zapewnione dostawy węgla na lata. Tauron uruchomił najnowsze złoże, z którego można wydobyć 20 mln ton "czarnego złota".

Tauron uruchomił złoże Brzezinka. Jest tam 20 mln ton węgla
Pierwsza ściana wydobywcza została uruchomiona. (iStock.com, iStock.com)
bDTuunHF

Największe krajowe spółki energetyczne coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii, ale ciągle węgiel jest fundamentem.

Tauron poinformował właśnie, że udostępnił złoże Brzezinka w Zakładzie Górniczym Sobieski, z zasobami na ponad 20 mln ton węgla kamiennego, który będzie dostarczany do bloku energetycznego w Jaworznie.

- Udostępniliśmy kolejny pokład węgla o parametrach niezbędnych dla bloków energetycznych. Z nowego złoża Brzezinka w ciągu najbliższych dziesięciu lat planujemy pozyskać ponad 20 mln ton paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania - podkreśla prezes spółki Tauron Wydobycie Jacek Pytel.

bDTuunHH

Dodaje, że dzięki bliskiej lokalizacji aktywów wytwórczych grupy Tauron możliwe są dostawy paliwa wysokiej jakości w "zoptymalizowanej cenie".

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Zasoby złoża Brzezinka mają powierzchnię około 9 kilometrów kwadratowych i są zlokalizowane pod terenami niezurbanizowanymi. Pierwsza eksploatowana ściana w nowym pokładzie ma 660 metrów wybiegu i 3,5 metry wysokości.

bDTuunHN

Zakład Górniczy Sobieski rozpoczął roboty udostępniające pokład złoża Brzezinka po uzyskaniu koncesji, a sam plan ruchu przed zatwierdzeniem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach uzyskał pozytywną opinię prezydentów miast Mysłowice i Jaworzno.

Zakład jest połączony z terenem nowego bloku energetycznego najkrótszą w Polsce linią kolejową umożliwiającą dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni. To niespełna 4-kilometrowy odcinek toru. Blok w Jaworznie będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla.

bDTuunHO

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTuunIi
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
Znawca
2 miesiące temu
Super sprawa nie możemy się uzależniać z zagranicy oraz kupywac prądu z Niemiec a tym bardziej z niemieckiej nowej elektrowni węglowej bo gdzie tu sens i logika ?
aaa
2 miesiące temu
Bardzo dobra wiadomość.
Ryszard K-ce
2 miesiące temu
Niemcy też szykują budowę nowych kopalń na polskich złożach węgla ,a jednocześnie włączają tubę propagandiwą aby likwidować polskie górnictwo a nasze ulegające propagandzie społeczeństwo popiera na czele z rządzącymi.Zamiast inwestować w nowe technologie wydobywcze i organizacyjne,to likwidować.To jest tragedia.Jak tak dalej pójdzie za 10 lat z kopalniami stanie się to co z cementowniami ,gdzie niemcy i Francuzi kontrolują blisko 100%. Musimy przeciwdziałać zapędom likwidującym polskie górnictwo i mamy argumenty bo polacy już zgłosili do opatentowania zgazowanie węgla ,a nawet pierwsze na świecie przetwarzanie dymów ze spalania węgla w wodór z pełną kikwidacją CO2. W tych wynalazkach mam swój znaczny udział jako współautor. Proszę o zdecydowany protest i zmuszenie decydentów o wsparcie naszych projektów o czymjuż wiedzą łącznie z premierem i prezesami koncernòw węglowych w PGG.Związkowcy w tym temacie chowają głowę w piasek /a znają te projekty/.Dziwne . Nie odpuszczam i liczę na wsparcie szczególnie górników i ludzi z woj.śląskigo.
bDTuunIj
jack
2 miesiące temu
patryjoci bronią swojego bogactwa kto za łapka w góre
Pączkują?
2 miesiące temu
Co jest? Gdzie krzemowcy krytykujący życie oparte na węglu.
...
Następna strona