Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polska zieloną wyspą. Stabilność fiskalna doceniona przez Komisję Europejską

372
Podziel się:

Polska jest jedynym krajem w UE, który na "heat mapie", pokazującej różne wskaźniki zadłużenia i stabilności fiskalnej, wszystkie statystyki ma oznaczone kolorem zielonym. Nawet w przypadku "szokowych" scenariuszy na przyszłość, sytuacja finansów powinna być dobra.

Polska zieloną wyspą. Stabilność fiskalna doceniona przez Komisję Europejską
Premier Mateusz Morawiecki pochwalił się wynikami najnowszego raportu Komisji Europejskiej. (Twitter, Kancelaria Premiera)

W 2020 roku budżet miał być zrównoważony, czyli wydatki miały nie przekroczyć dochodów. Jesienią ubiegłego roku rząd chwalił się, że będzie to pierwsza taka sytuacja po 1989 roku. Potem jednak wybuchła pandemia, co wywróciło te plany do góry nogami. Okazało się, że deficyt budżetowy będzie rekordowy. Wyniesie nie zero, a prawie 110 mld zł.

Podobne problemy w związku z COVID-19 mają jednak wszystkie kraje w Europie. Wzmożone wydatki, deficyt i wyraźny wzrost zadłużenia był nieunikniony. Pytanie, czy zaburza to stabilność finansów Polski? Najnowszy raport Komisji Europejskiej sugeruje, że nie.

Na ten dokument powołuje się premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej mówił o sile polskiej gospodarki.

Zobacz także: Trzeba skończyć z "gospodarką kowbojską". Ekonomista mówi o zrównoważonym rozwoju

- Są w Europie państwa, których PKB spadł nawet o 11 proc. Polska uchroniła się przed takim apokaliptycznym scenariuszem i ma jedną z najpłytszych recesji na świecie - wskazał premier.

Na ciekawą "heat mapę" (metoda graficznej prezentacji danych) z raportu Komisji Europejskiej zwrócili uwagę ekonomiści Banku Pekao. Widać na niej, że Polska, jako jedyny kraj w UE, ma wszystkie statystyki oznaczone kolorem zielonym. Tak oznaczona jest duża stabilność fiskalna.

W dużym uproszczeniu można wskazać, że we wszystkich scenariuszach kształtowania się zadłużenia Polski w kolejnych latach, ryzyko destabilizacji jest na niskim poziomie. Minimalnie gorzej wypadają takie kraje jak Dania, Litwa czy Szwecja.

Dla porównania, w takich krajach jak Hiszpania, Francja czy Włochy, gdzie większość statystyk oznaczonych jest kolorem czerwonym, ryzyko destabilizacji jest wysokie.

Alarmujące statystyki mają jeszcze m.in. Belgia, Portugalia czy Rumunia.

Wskaźniki zamieszczone w tabelce niewiele mówią zwykłym śmiertelnikom, więc o komentarz poprosiliśmy ekonomistę Pekao. Adam Antoniak wskazuje, że cała analiza nastawiona jest na pokazanie, na ile sytuacja finansów publicznych jest stabilna w odniesieniu do możliwości ograniczenia długu publicznego.

- Poziom zadłużenia Polski jest z jednej strony możliwy do obsłużenia (Polska może spłacać odsetki na bieżąco - red.), a z drugiej nie będzie lawinowo narastał. W scenariuszu bazowym dług osiąga szczyt w tym roku, a w kolejnych latach relacja zadłużenia do PKB ma spadać - wskazuje.

Ekonomista dodaje, że Komisja Europejska dokonała różnych symulacji w zależności od szybszego lub wolniejszego wzrostu gospodarczego oraz poziomu zadłużenia.

- Także w szokowych scenariuszach nasz dług dość dobrze ma się na tle innych krajów. Wygląda więc na to, że mimo dosyć dużego wzrostu długu do PKB, sytuacja jest stabilna i w kolejnych latach ta relacja powinna się poprawiać - komentuje Adam Antoniak.

Prognozy długu do PKB w zależności od tempa wzrostu gospodarki i stóp procentowych

Zauważa przy tym, że siłą polskiej gospodarki był fakt, że w kryzys wchodziliśmy ze stosunkowo niską relacja długu do PKB, więc nawet skokowy przyrost o około 10 proc. nie wywindował go na zbyt wysokie poziomy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(372)
Syriusz ....
3 lata temu
Znamy taką piosenkę "CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ" którą to śpiewał oficer WP p.Jan Pietrzak. Dzisiaj z tetryczały i z gorzkniały dziadek gadający głupoty tak jak i p. chwalący swoje zasługi i sukcesy......
Bolek
3 lata temu
Czy u nas jest cokolwiek i z czymkolwiek źle ????? Dopóki panuje PiS to jest i musi być happy ..... Jak do władzy dojdzie opozycja to dopiero wyjdą potężne błędy ale to wszystko będzie wina Tuska.....
1947
3 lata temu
Pandemia dziękuję że przy władzy jest PIS
Jerzy.
3 lata temu
Nawet jak tak jest, to czemu rośnie inflacja i zadłużenie kraju.
greg
3 lata temu
Zaraz... mamy pierwszy raz po 97 ujemne PKB i zielono na Heat mapie?
...
Następna strona