Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Trend wzrostowy na warszawskiej giełdzie może osłabnąć. Ryzykiem trzecia fala

7
Podziel się:

Po silnych wzrostach spółek z sektorów finansowego, budownictwa czy chemicznego na warszawskiej giełdzie może dojść do osłabienia tego trendu, uważają zarządzający funduszami w Skarbiec TFI Michał Stalmach i Michał Ficenes. Według nich, trzecia fala pandemii może osłabić dążenie do szybkiej normalizacji w gospodarce.

Trend wzrostowy na warszawskiej giełdzie może osłabnąć. Ryzykiem trzecia fala
Trend wzrostowy na warszawskiej giełdzie może osłabnąć. Ryzykiem trzecia fala. (Adobe Stock)

Obroty na warszawskim parkiecie w lutym spadły w porównaniu do stycznia aż o 20 proc. i wyniosły około 25 mld zł. Nadal jest to jednak wartość wyższa od ubiegłorocznej o 45 proc.

"Zakładamy jednak, że z perspektywy obrotów giełdowych znajdujemy się w pewnym ‘nowym reżimie’ od momentu rozpoczęcia się ubiegłorocznej recesji, kiedy to na rynku pojawiło się dużo nowych inwestorów indywidualnych” – zauważają zarządzający w Skarbiec TFI.

W lutym na warszawskiej giełdzie kontynuowany był trend z poprzednich miesięcy, a spółki małe i średnie radziły sobie lepiej od dużych. Indeks WIG20 skupiający największe spółki, spadł o 2,1 proc. Z kolei indeks małych spółek sWIG80 wzrósł o 3,8 proc. a indeks średnich spółek mWIG40 poszedł w górę o 5 proc. Natomiast liderzy tych wzrostów, w porównaniu do ubiegłego roku, są relatywnie nowi.

Zobacz także: Reforma OFE to rewolucja w emeryturach. Co stanie się z pieniędzmi?

Producenci gier komputerowych nie zachwycili. Indeks WIG Games spadł o ponad 6,5 proc. "Jedną z przyczyn był na pewno chyba najsłabszy debiut ostatnich lat spółki Huuuge, która ku zaskoczeniu inwestorów wcale nie okazała się taka wielka, jak malowali ją brokerzy w swoich raportach IPO” – zauważają zarządzający w Skarbiec TFI.

"Słabował” również cały indeks WIG Tech (-1,8 proc.). Natomiast na czele peletonu znajdują się tzw. obecnie sektory cykliczne tj. finanse (+4,8 proc. w lutym), budownictwo (+6,5 proc.) czy chemia (+5,9 proc.).

"Uważamy, że po silnych wzrostach sektorów wczesno-cyklicznych może teraz dojść do pewnego osłabienia tego trendu” – uważają zarządzający Skarbiec TFI.

Ich zdaniem, powrót wiadomości o trzeciej fali koronawirusa (np. twardy lockdown na Węgrzech) może osłabić sentyment do szybkiej normalizacji w gospodarce.

Wyniki spółek za IV kwartał 2020

Dotychczas raportowane wyniki spółek na polskim parkiecie za IV kwartał zdają się pokazywać lepszą kondycję biznesu niż pierwotnie oczekiwaliśmy – oceniają zarządzający Skarbiec TFI.

Choć początkowo przeważały negatywne zaskoczenia, to ostanie półtora tygodnia to zdecydowanie przewaga pobijania prognoz. Niemniej jednak do finalnego podsumowania sezonu wyników przyjdzie nam jeszcze poczekać ponad miesiąc czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
Free
3 lata temu
Co to za wiadomości z przed 2 miesięcy. Czy na tej stronie naprawdę nie ma nowości. Wszyscy obawiają się 4 fali a tu temat z przed 3 fali
Jerzy
3 lata temu
Mamy 2000 pkt na WIG 20 to wartość max. Teraz czeka nas ostry zjazd w dół. Na razie jest optymizm z rozpędu ale niedługo będzie płacz. Covid przyspiesza, gospodarka w ruinie, PIS szykuje pakiet nowych podatków. Wysyp ofert sprzedaży mieszkań i domów po zmarłych /za kilka miesięcy jak spadkobiercy nabędą spadek/. Czeka nas Armagedon.
michal32311
3 lata temu
u nas jak wzrośnie o 3% to i tak zaraz spadnie o 5%. Taki mamy trend wzrostowy
Rolnik
3 lata temu
Hossa będzie ale na surowcach rolnych. Cukier, pszenica, olej słonecznikowy biją rekordy. Podwyżki nieuniknione
lol
3 lata temu
Jaka trzecia fala? Nie ma trzeciej. nie było nawet drugiej, bujdy na resorach