Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

TSUE wzywa do wstrzymania wydobycia w Turowie. Kurs PGE zanurkował

136
Podziel się:

Kurs akcji PGE mocno spada po tym tym, jak TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w Turowie.

TSUE wzywa do wstrzymania wydobycia w Turowie. Kurs PGE zanurkował
TSUE wzywa do wstrzymania wydobycia w Turowie. Kurs PGE zanurkował (fot. AdobeStock)

To środek tymczasowy do czasu wyroku TSUE w sprawie Czechy przeciw Polska. Tym samym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech.

W piątek po godz. 13.00 kurs akcji energetycznego giganta spada na warszawskim parkiecie o ponad 4 proc.

Elektrownia Turów i Kopalnia Turów wchodzą w skład Grupy Kapitałowej PGE. Turów to czwarta co do wielkości w Polsce węglowa elektrownia cieplna.

Zobacz także: Polski Ład finansowany przez nowe podatki? Minister odpowiada

W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów.

Minister środowiska Czech zapewniał, że złożenie pozwu jest niezbędne dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi dotyczących ochrony środowiska. Elektrownia i kopalnia Turów znajdują się w powiecie zgorzeleckim koło Bogatyni, na styku granic Polski, Czech i Niemiec.

wykres dla: PGE

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym teraz przez wiceprezes Trybunału (PAP).

Jak decyzję tę komentuje Polska Grupa Energetyczna? "Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Unijny zielony ład na naszych oczach ponosi porażkę" – czytamy na Twitterze PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(136)
pic
2 lata temu
Nie ma się czego bać NS2 bardzo nieprzemyślany projekt - położony na dnie morza a tam tyle niewypałów po II wojnie jak tąpnie to raz a dobrze :)))) jak na przykład stało się w Bełchatowie ... no cóż takie życie nieszczęścia chodzą po ludziach i rurociągach :)))
pic
2 lata temu
Najpierw porozmawiajmy o NS2 później będziemy rozpatrywać obiekty które powstały kilkadziesiąt lat temu ...
pic
2 lata temu
Zdaniem ekologów Nord Stream 2 „bezpośrednio niszczy środowisko życia na dnie morskim na obszarze ponad 16 boisk piłkarskich. A łączna powierzchnia oddziaływania tego gazociągu na ekosystem morza jest ponad dziesięciokrotnie większa” Niemcy oczywiście już tylko i wyłącznie redukują a nie tak jak my wstrętni polacy cały czas użwamy i nie mamy zamiaru zaprzestać. Proszę zobaczyć ile instalacji fotowoltaiczny i jakie programy są uruchomione w tym kierunku. Ponadto Niemcy mają elektrownie atomowe, których odpady są o wiele bardziej szkodliwe dla środowiska niż wszystko inne nie wspominając o długości czasu jak jest potrzebny do ich neutralizacji oraz NIEBEZPIECZNE. To bardzo ładnie z ich strony że się skumali z najgorszym terrorystyczny Państwem ... to naprawdę o nich super świadczy...
pic
2 lata temu
W lutym złożony pozew 3 mc wyrok . A ILE LAT CIĄGNIE SIĘ SPRAWA NS2 ?
cienkibolek
2 lata temu
pisowcy mylą się prawie we wszystkim ale w tej sprawie mają absolutną rację, co do wypowiedzi prezydenta ms Warszawa to wypowiedż w stylu niedługo będzie sześciu króli....
...
Następna strona