Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE: 92,9% Polaków korzystało z telefonu komórkowego, 70,5% z internetu w 2019r.

0
Podziel się:

Wśród Polaków w wieku ponad 15 lat 92,9% korzystało z telefonu komórkowego, a 70,5% z internetu w 2019 r., wynika z "Badania opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów", zrealizowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

UKE: 92,9% Polaków korzystało z telefonu komórkowego, 70,5% z internetu w 2019r.

"Wśród usług telekomunikacyjnych największą popularnością cieszy się telefonia komórkowa, z której korzysta więcej niż dziewięciu na dziesięciu pytanych. Znacznie mniejsze znaczenie ma telefonia stacjonarna, użytkowana przez co dziesiąta osobę. Dość powszechne wśród Polaków jest także korzystanie z internetu (70,5%). Najwięcej użytkowników internetu posiada dostęp mobilny w telefonie (91,2%), drugi w kolejności jest internet stacjonarny, z którego korzysta czterech na dziesięciu posiadaczy usług internetowych (39,7%). Natomiast internet mobilny (inny niż w telefonie) użytkuje 14,4% tej grupy badanych" - czytamy w raporcie.

Ponadto z płatnej telewizji kablowej lub satelitarnej korzystało 47,2% badanych.

"Najbardziej popularnym typem aparatu jest smartfon, którego używa około trzy czwarte użytkowników telefonii komórkowej. Wśród konsumentów poniżej 44 r.ż. odsetek ten wzrasta do ponad 90%. Z telefonów tradycyjnych korzysta niespełna jedna czwarta Polaków. Dominują wśród nich osoby z najstarszej grupy wiekowej (w grupie 60+ telefonu tradycyjnego używa 62,8%)" - czytamy dalej.

Najczęściej wybierana oferta to stały miesięczny abonament, z którego korzysta 66,2%. Znacznie mniej popularne są telefony na kartę (tj. doładowania pre-paid), użytkowane przez mniej niż trzy na dziesięć osób. Telefon z doładowaniem wybierany jest najczęściej przez osoby starsze, tj. powyżej 60 roku życia (41,7%), podano także.

"Średnie miesięczne wydatki na telefon komórkowy wynoszą 52,2 zł. Z kolei najwyższa zadeklarowana kwota wydatków w miesiącu to 500 zł. Niemal tyle samo respondentów płaci miesięczny rachunek w wysokości od 31 do 50 zł, co do 30 zł. Z kolei dla nieco ponad jednej piątej (21,9%) koszt ten waha się od 51 do 80 zł za miesiąc" - wskazano także.

Według raportu 67,4% posiadaczy telefonów komórkowych korzysta na nich z internetu. Wśród najmłodszych grup badanych (15-24 i 25-34 lat) odsetek osób korzystających z internetu w telefonie wzrasta do ponad 94%. Internet w telefonie użytkuje blisko 90% osób z wyższym wykształceniem, podczas gdy wśród Polaków z wykształceniem zawodowym korzysta z tej usługi nieco ponad połowa.

"Internet w telefonie służy przede wszystkim do przeglądania stron www - blisko 80% wskazań. Podstawowa jego funkcja dla użytkowników jest również korzystanie z portali społecznościowych oraz używanie komunikatorów. W dalszej kolejności wskazywana jest możliwość odbierania i wysyłania poczty e-mail oraz korzystanie z aplikacji mobilnych. Mniejszy odsetek osób wykorzystuje internet w telefonie do załatwiania spraw urzędowych (13,6%) lub sprzedaży przez sieć internet (12%)" - czytamy dalej.

Ponad połowa użytkowników internetu w telefonie ma zainstalowaną aplikację bankową. Blisko jedna dziesiąta korzystających z aplikacji bankowej używa jej kilka razy dziennie (9,6%). Mężczyźni częściej korzystają z tej możliwości - 11,2% vs. kobiety - 8% (odpowiedzi "kilka razy dziennie"). 40% posiadaczy aplikacji bankowej płaci zbliżeniowo telefonem. Nieco częściej płatności zbliżeniowej dokonują mężczyźni (48,6%) w porównaniu do kobiet (31,8%), wymieniono także.

"Zdecydowaną przewagę na rynku posiada czterech operatorów telefonii komórkowej: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Najpopularniejszym jest Orange, z którego usług korzysta blisko trzech na dziesięciu pytanych. Jeśli chodzi o prawdopodobieństwo polecania usług tych dostawców, nie zaobserwowano wyraźnych różnic. Wszyscy czterej posiadają od 55% do 58% tzw. 'promotorów', którzy poleciliby operatora rodzinie czy znajomym" - wskazano także.

Najczęstszym posiadanym dostępem do internetu jest dostęp mobilny w telefonie komórkowym - z analizy wynika, iż posiada go dziewięciu na dziesięciu korzystających z internetu. Z usługi stacjonarnej korzysta czterech na dziesięciu posiadaczy internetu, mniej powszechny jest dostęp mobilny na innych urządzeniach przenośnych. Najczęściej wykorzystywanymi usługami internetowymi jest przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych oraz komunikatorów, jak również wysyłanie i odbieranie poczty e-mail, podano w informacji.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)