Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
14.07.2020 08:17

UOKiK nałożył na Idea Bank ponad 17 mln zł kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Idea Bank dwie kary w kwocie 11,51 mln zł i 5,75 mln zł. Wydał także cztery decyzje dotyczące praktyk rynkowych banku. W trzech przypadkach chodzi o usunięcie ich skutków, bo Idea Bank wycofał się z tych praktyk. O decyzjach UOKIK poinformował bank w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Idea Bank należy do Leszka Czarneckiego.

Idea Bank zaznaczył też, że rozważa złożenie odwołań od decyzji, które Urząd wydał 10 lipca.

Urząd miał zastrzeżenia do oferowanych przez Idea Bank ubezpieczeń na życie, a konkretnie do nierzetelnego informowania o ryzyku "wynikającym z inwestowania środków pieniężnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w niestandaryzowane fundusze inwestycyjne zamknięte, związanym z możliwością utraty całości lub części wpłacanych środków, opóźnieniami w realizacji wykupu, a także nieuzyskaniem zysku". Urząd uznał to działania za praktykę nieuczciwą i naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Idea Bank nie stosował takiej praktyki od 28 grudnia 2017 roku. UOKIK nałożył jednak na bank obowiązek usunięcia tej skutków. To właśnie za tę praktykę Idea Bank dostał karę 11,5 mln zł.

Zobacz: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

UOKIK uznał także, że Idea Bank mógł wprowadzać klientów w błąd co do ryzyka inwestowania w certyfikaty emitowane przez Lartiq (dawniej Trigon) Profit XXII, XXIII, XXIV Niestandaryzowane Sekurytyzacyjne Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, reprezentowane przez Lartiq Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dawniej Trigon TFI S.A.). Urząd miał także zastrzeżenia co do proponowania tych certyfikatów klientom, który w Idea Bank mieli m.in. lokatę, rachunek oszczędnościowy lub ubezpieczenie
na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Tej praktyki Idea Bank zaniechał z dniem 23 lutego 2017 roku. Także musi usunąć jej skutki poprzez "wypłatę rekompensaty publicznej wszystkim klientom, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq w wysokości 20 proc. z kwoty 190 000 zł, która stanowiła cenę emisyjną jednego certyfikatu. Nie dotyczy to klientów, którzy na dzień złożenia przez nich wniosku o wypłatę rekompensaty zawarli z emitentem ugodę, uzyskali prawomocne orzeczenie sądu, sądu polubownego lub innej instytucji uprawnionej do prowadzenia postępowania w sprawie pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich, w oparciu o inne zdarzenia uzyskali całkowity zwrot środków lub zwrot częściowy, w takiej wysokości, że zwrot ten wraz z kwotą rekompensaty przewyższyłby kwotę środków zainwestowanych w certyfikaty.

Idea Bank podsumował wyniki 2019 roku.
Idea Bank wychodzi na prostą. Straty zredukował o 98 procent

UOKiK wydał też decyzję w sprawie o uznanie postanowień wzorców umów stosowanych przez Idea Bank za niedozwolone. Chodzi o klauzule modyfikacyjne dotyczące możliwości zmian wzorców regulaminów i umów stosowanych przez bank. Czwarta decyzja dotyczy zapisów dokumentu "Warunki Lokaty Strukturyzowanej".

Decyzje nie są prawomocne. Idea Bankowi przysługuje odwołanie od nich do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od daty doręczenia każdej z decyzji. "Emitent rozważa skorzystanie z prawa do złożenia odwołań od decyzji, jednak ostatecznie podejmie decyzję w tym zakresie dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z obszernymi uzasadnieniami decyzji" - napisano w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-07-2020

JolantaNo i bardzo dobrze, ja za szybszą spłatę kredytu musiałam jeszcze zapłacić odsetki dodatkwo

14-07-2020

PurpurekPiS ma bardzo bogatą paletę narzędzi zmierzającą do uprzykrzenia życia niepokorym milionerom, którzy śmią myśleć inaczej niż jaśnie pan prezes.

14-07-2020

PAWEŁ1Według mnie to dopiero początek ich rozkręcania się...

Rozwiń komentarze (16)