Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

UOKiK nałożył na Idea Bank ponad 17 mln zł kary

16
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Idea Bank dwie kary w kwocie 11,51 mln zł i 5,75 mln zł. Wydał także cztery decyzje dotyczące praktyk rynkowych banku. W trzech przypadkach chodzi o usunięcie ich skutków, bo Idea Bank wycofał się z tych praktyk. O decyzjach UOKIK poinformował bank w komunikacie.

Idea Bank należy do Leszka Czarneckiego.
Idea Bank należy do Leszka Czarneckiego. (Wikimedia Commons)

Idea Bank zaznaczył też, że rozważa złożenie odwołań od decyzji, które Urząd wydał 10 lipca.

Urząd miał zastrzeżenia do oferowanych przez Idea Bank ubezpieczeń na życie, a konkretnie do nierzetelnego informowania o ryzyku "wynikającym z inwestowania środków pieniężnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w niestandaryzowane fundusze inwestycyjne zamknięte, związanym z możliwością utraty całości lub części wpłacanych środków, opóźnieniami w realizacji wykupu, a także nieuzyskaniem zysku". Urząd uznał to działania za praktykę nieuczciwą i naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Idea Bank nie stosował takiej praktyki od 28 grudnia 2017 roku. UOKIK nałożył jednak na bank obowiązek usunięcia tej skutków. To właśnie za tę praktykę Idea Bank dostał karę 11,5 mln zł.

Zobacz: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

UOKIK uznał także, że Idea Bank mógł wprowadzać klientów w błąd co do ryzyka inwestowania w certyfikaty emitowane przez Lartiq (dawniej Trigon) Profit XXII, XXIII, XXIV Niestandaryzowane Sekurytyzacyjne Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, reprezentowane przez Lartiq Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dawniej Trigon TFI S.A.). Urząd miał także zastrzeżenia co do proponowania tych certyfikatów klientom, który w Idea Bank mieli m.in. lokatę, rachunek oszczędnościowy lub ubezpieczenie
na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Tej praktyki Idea Bank zaniechał z dniem 23 lutego 2017 roku. Także musi usunąć jej skutki poprzez "wypłatę rekompensaty publicznej wszystkim klientom, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq w wysokości 20 proc. z kwoty 190 000 zł, która stanowiła cenę emisyjną jednego certyfikatu. Nie dotyczy to klientów, którzy na dzień złożenia przez nich wniosku o wypłatę rekompensaty zawarli z emitentem ugodę, uzyskali prawomocne orzeczenie sądu, sądu polubownego lub innej instytucji uprawnionej do prowadzenia postępowania w sprawie pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich, w oparciu o inne zdarzenia uzyskali całkowity zwrot środków lub zwrot częściowy, w takiej wysokości, że zwrot ten wraz z kwotą rekompensaty przewyższyłby kwotę środków zainwestowanych w certyfikaty.

UOKiK wydał też decyzję w sprawie o uznanie postanowień wzorców umów stosowanych przez Idea Bank za niedozwolone. Chodzi o klauzule modyfikacyjne dotyczące możliwości zmian wzorców regulaminów i umów stosowanych przez bank. Czwarta decyzja dotyczy zapisów dokumentu "Warunki Lokaty Strukturyzowanej".

Decyzje nie są prawomocne. Idea Bankowi przysługuje odwołanie od nich do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od daty doręczenia każdej z decyzji. "Emitent rozważa skorzystanie z prawa do złożenia odwołań od decyzji, jednak ostatecznie podejmie decyzję w tym zakresie dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z obszernymi uzasadnieniami decyzji" - napisano w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
nickT
4 lata temu
Jak dla mnie Idea Bank to najlepszy bank w Polsce! Tylko ze ja i moi znajomi nigdy nie korzystalismy z ryzykownych instrumentow finansowych takich jak "lokaty z funduszem" czy innych "struktur". Wystarczy spojrzec na oferte lokat bankow polskich Idea Bank wynosi sie duzo ponad cala reszte. Najwieksze banki sa nastawione na wyzysk, oplaty zjadaja wypracowane odsetki nawet jesli ktos ma odlozone duze pieniadze, natomiast oferta IDea sprawia ze klient moze niemale "cos" zarobic, a co najwazniejsze inni musza sie liczyc z konkurencja i nie obniza swojego i tak marnego oprocentowania. Co do kredytow czy innych uslug finansowych to nie korzystalem ale z tego co wiem to i tak maja lepsza oferte kredytowa niz inne wieksze banki. Na temat ryzykownych instrumentow juz pisalem, jak ktos nie wie do konca jak to dziala to niech w to nie inwestuje, takie produkty maja wszystkie banki i u wszystkich sie traci jesli juz ktos sie zdecyduje. Mam nadzieje ze Idea wyjdzie na prosta i dalej bedzie stanowila konkurencje dla calej reszty rynku.
hahaha
4 lata temu
Nie chciał sprzedać banku za 1zł to dostał 17mln kary :)
picca
4 lata temu
A ile z tych kar utrzymuje się potem w sądzie ?
Kasia
4 lata temu
Nieuczciwy, nierzetelny bank, który zatrudniał cynicznych, żerujacych na klientach tzw. doradców, jak np. Tomasz Kowalski!!!
kos
4 lata temu
Zemsta?