Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

UTK: Kolejowe przewozy towarowe spadły wg masy o 2,5 mln ton r/r w III kw.

0
Podziel się:

Kolejowa praca przewozowa wyniosła 13,4 mld tonokilometrów, łącznie przewieziono zaś 56,9 mln ton w III kw., wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). To odpowiednio więcej o 6,1 mln ton i 1,4 mld tonokilometrów w porównaniu ze wcześniejszym kwartałem tego roku. Porównując wyniki rok do roku, w III kwartale 2020 r. przewieziono 2,5 mln ton towarów mniej niż w III kwartale 2019 r., a praca przewozowa była mniejsza o 0,5 mld tonokilometrów.

UTK: Kolejowe przewozy towarowe spadły wg masy o 2,5 mln ton r/r w III kw.
(Materiały prasowe)

"W grupie węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny przewieziono blisko 20,6 mln ton, a praca przewozowa kształtowała się na poziomie 3,1 mld tonokilometrów. Stanowi to spadek w porównaniu z III kwartałem 2019 r. o 8,4% wg masy i 15,5% wg pracy przewozowej. Jednak w porównaniu z II kwartałem 2020 r. wyniki były wyższe odpowiednio o 14,3% (2,6 mln ton) i 12,7% (0,3 mld tonokilometrów)" - czytamy w komunikacie.

W III kwartale 2020 r. przewieziono 15,2 mln ton i wykonano pracę przewozową na poziomie 3,7 mld tonokilometrów w transporcie rud metali i produktów górnictwa i kopalnictwa - stanowiło to spadek w porównaniu do III kwartału 2019 r. o 8,9% wg masy i 6,9% wg wykonanej pracy przewozowej, a w porównaniu z II kwartałem 2020 r. wzrosty wyniosły odpowiednio 9,6% (1,3 mln ton) oraz 10,9% (0,4 mld tonokilometrów), wskazano również.

"Przewozy grup towarów wskazują, jak po najtrudniejszym okresie dla całej gospodarki stopniowo następował powrót do realizacji przewozów na potrzeby związane np. z budownictwem kolejowym i drogowym. W III kwartale transport kruszyw zwiększył się o blisko 7% w porównaniu z II kwartałem. Co ważne, widoczny jest też wzrost przewozów związanych z przemysłem i sektorem energetycznym" - skomentował prezes UTK Ignacy Góra, cytowany w komunikacie.

Łączne dane za okres od stycznia do września 2020 r., w porównaniu z tym okresem w 2019 r., wskazują na znacząco większe znaczenie innych grup towarowych niż tych związanych z przewozami węgla kamiennego, kruszyw i rud w stosunku do ubiegłego roku. Podczas gdy udział wszystkich pozostałych grup towarowych w 2019 r. po III kwartale wynosił 34% wg masy, to w 2020 r. wynosił on o 3,4 pkt proc. więcej. Jeszcze większa zmiana miała miejsce w parametrze pracy przewozowej , gdzie obecnie wynosi ona dla pozostałych grup blisko 50%, a rok temu było to o 5,6 pkt proc. mniej.

"Dane rynkowe wskazują, że w III kwartale w stosunku do II kwartału 2020 r. to przewozy towarowe w komunikacji międzynarodowej wpłynęły na lepsze wyniki przewozów rzeczy. Wstępne dane o przewozach w komunikacji międzynarodowej wskazują na wzrost w III kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem o 22% wg masy i 20% wg pracy przewozowej. W przewozach krajowych wzrost ten wyniósł 7% i 5%. Największe wzrosty odnotowano w imporcie oraz tranzycie" - podsumował Góra.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)