Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

W biznesie koronawirusa już nie ma. Mercator Medical dołuje na giełdzie po wynikach

10
Podziel się:

Notowania akcji spółki Mercator Medical runęły. Ostrą reakcję inwestorów wywołały wstępne wyliczenia zarządu producenta rękawic medycznych, który pokazał spadek zysków aż o 90 proc.

W biznesie koronawirusa już nie ma. Mercator Medical dołuje na giełdzie po wynikach
Mercator Medical opublikował wyniki finansowe (Adobe Stock | Twitter, SHOTPRIME STUDIO |, @BM_PekaoAnalizy)
bEUdqjLV

Czwarta fala COVID-19 przybiera na sile. Ostatnie dane pokazują, że dziennie przybywa ponad 2 tys. zakażonych i umierają kolejni ludzie. Trudno mówić więc o końcu koronakryzysu zdrowotnego, ale koronakryzys w gospodarce i biznesie zdaje się być już za nami.

Z jednej strony pokazują to dane gospodarcze - PKB rośnie, a bezrobocie spada. Równocześnie dobre wyniki pokazują firmy, które ucierpiały na lockdownie, a te, które na koronawirusie zarobiły kokosy, teraz notują potężne spadki zysków. Najlepszym przykładem jest Mercator Medical.

bEUdqjLX

Producent rękawic medycznych i jednorazowej odzieży opublikował wstępne wyliczenia dla trzeciego kwartału. Okazało się, że wypracował nieco ponad 36 mln zł zysku netto. Zarobił więc aż o 90 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Sama sprzedaż zjechała w rok o 40 proc. do niecałych 362 mln zł.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”
bEUdqjMd

Na bardzo duży spadek marż Mercatora zwrócili uwagę analitycy biura maklerskiego Pekao. Spadły do około 13 proc. a w szczytowym momencie 2020 roku sięgała prawie 70 proc.

Wyniki ciągle wypadają lepiej niż przed pandemią, ale widać, że w biznesie koronawirusa już prawie nie ma.

Zarząd Mercator Medical tłumaczy wyniki

- Trzeci kwartał 2020 roku należał już do okresu rekordowo wysokich cen rękawic jednorazowych, co przełożyło się na jedne z najwyższych w dotychczasowej historii wyników finansowych grupy Mercator Medical. W rezultacie przy ocenie wyników trzeciego kwartału 2021 roku należy mieć na względzie efekt bardzo wysokiej bazy - podkreśla dyrektor finansowy Michał Romański.

bEUdqjMe

Przyznaje jednocześnie, że wciąż zniżkujące rynkowe ceny rękawic i bardzo duża dostępność towarów wywarły ogromną presję marżową w segmencie dystrybucyjnym.

Romański wskazuje, że prowadzona jest budowa fabryki nr 3 w Tajlandii, która powinna rozpocząć produkcję na pierwszej linii wytwórczej jeszcze w tym roku. A mimo to "Mercator ma solidną ilość gotówki, stwarzającą dużą przestrzeń do rozwoju".

bEUdqjMf

Mercator Medical. Ostra reakcja giełdy

To jednak nie bardzo przekonuje inwestorów giełdowych, którzy uwagę koncentrują na dużym spadku wyników finansowych i z obawą patrzą w przyszłość. W poniedziałek rano akcje Mercatora są wyceniane prawie 20 proc. niżej niż przed weekendem.

Pod względem spadku notowań akcji, Mercator Medical jest najsłabszą spółką na warszawskiej giełdzie.

bEUdqjMg

Akcje Mercatora chodzą po 129 zł za sztukę. Są najtańsze od ponad roku. Niemal dokładnie 12 miesięcy temu kurs ocierał się o niemal 800 zł.

Grupa Mercator Medical jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUdqjMy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
maniek
miesiąc temu
Każdy kij ma dwa końce. Mercator korzystając z sytuacji podniósł swoje marże o kilkaset procent. Teraz musi je ciąć bo sprzedaż spada. Ale wcale nie przekłada się to obniżkę cen dla odbiorcy końcowego. Bo w hurtowniach ceny rękawiczek Mercatora nadal są takie jak w szczycie pandemii. Wychodzi więc, że pośrednicy porobili zapasy licząc na wysoki zysk, bo też pewnie swoje marże ustawili na odpowiednio wysokim poziomie. Problem w tym, że rynek jest zasypany a chętnych na rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji ubywa. I koło się zamyka. Więc niektórym może się pazerność odbić czkawką, a ci, którzy w zbyt późnym momencie weszli w biznes covidowy mogą popłynąć......
Przyrodnik
2 miesiące temu
No i bardzo dobrze. Szanujmy środowisko, a nie zwiększajmy produkcję plastiku. Ciekawe czemu milczy się o tym, kto i w jaki sposób ma później utylizować ze wszystkie rękawice i maski... Gdzie się podziali ekolodzy?
Mama
2 miesiące temu
A ja myślę że Ta firma pokaze jeszcze swoją siłę kwestia czasu zarabia i nie ma podobno długów i furę kasy
bEUdqjMz
Ebyy
2 miesiące temu
Ta firma ma i tak spore zyski, zobaczcie na notowania innych firm i na ceny akcji. Jedynie zachłanny prezes nie chciał się podzielić zyskami i dlatego wkurzeni inwestorzy pokazali temu maluczkiemu gdzie jego miejsce w szeregu. Przecież to zwykła spekulacja wynikami. Każdy myślący to widzi. Tu nic się nie zmieniło. Owszem wyniki niższe ale nadal w porównaniu z innymi firmami wskaźniki tej firmy są dobre. Tu się gra!!! Kto tego nie rozumie? Fakt- zachłanność nie opłaca się.
max
2 miesiące temu
Ważne, że każda z firm szczypawkowych farmakomafii DZIENNIE (!!!) zarabia ponad 200 mln Euro!