Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kryzys walutowy w Turcji. Prezydent Erdogan jedną decyzją uderzył w lirę

27
Podziel się:

Lira słabnie. Kurs dolara osiąga rekordowo wysokie wartości. Gospodarka turecka przeżywa poważne problemy. Ceny rosną w tempie blisko 20 proc. w skali roku. A mimo tego prezydent Erdogan aciska na obniżki stóp procentowych, a niepokornych bankierów usuwa.

Kryzys walutowy w Turcji. Prezydent Erdogan jedną decyzją uderzył w lirę
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wywołał kolejny skandal (PAP ITAR TASS | Twitter, Vladimir Smirnov | @taylanbilgic)

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny pokazał, kto rządzi w kraju. I to także w zakresie, w którym w innych krajach głowy państwa nie mają władzy. Mowa o "porządkach", które zaprowadza w banku centralnym (odpowiedniku naszego NBP).

Prezydent Turcji dekretem zwolnił z pracy trzech członków tamtejszego banku centralnego, który odpowiada za politykę pieniężną w kraju. Jak donosi agencja Bloomberg, zwolnieni bankierzy byli niechętni dalszym cięciom stóp procentowych. Ich gorącym zwolennikiem jest za to Erdogan.

Tak otwarte ingerowanie władzy w politykę banków centralnych w Europie i w największych światowych gospodarkach jest nie do pomyślenia. W Turcji zdarza się to nie pierwszy raz. Już w marcu pisaliśmy o tym, jak Erdogan wyrzucił ówczesnego szefa banku Turcji, który dwa dni wcześniej ogłosił gwałtowną podwyżkę stóp procentowych.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Turecka waluta (lira) słabnie

Z wielkim niepokojem na rozwój sytuacji w Turcji patrzą rynki finansowe. Najlepiej widać to po kursie tureckiej waluty, która słabnie w oczach. W efekcie kurs dolara w lirach osiągnął właśnie najwyższe poziomy w historii - jest z dziewiątką z przodu. Jeden dolar kosztuje około 9,18 liry.

Skala osłabienia tureckiej liry jest gigantyczna. Na przestrzeni roku kurs wymiany dolara wzrósł o około 15 proc., w 3 lata - o 60 proc., a w 5 lat - o blisko 200 proc.

Z osłabienia liry cieszyć się mogą np. polscy turyści, którzy za 43 grosze mogą nabyć jedną lirę. Rok temu w wakacje kurs wymiany wynosił blisko 60 groszy. A niektórzy mogą pamiętać, jak jeszcze cztery lata temu przekraczał 1 zł, a dekadę temu nawet 2 zł.

Turcja ma poważne problemy

Warto zauważyć, że mamy do czynienia z kryzysem walutowym w Turcji, gdzie są bardzo wysokie stopy procentowe. Wynoszą obecnie 18 proc. (po ostatniej obniżce o 1 pkt. proc.). Są więc 36-krotnie wyższe niż w Polsce.

Zapowiadane kolejne podwyżki stóp w Polsce są właśnie uzasadniane m.in. dbałością o siłę złotego, którego osłabiało niemal zerowe oprocentowanie. To zderzenie ze statystykami w Turcji pokazuje, jak bardzo rozchwiana jest turecka gospodarka.

Jej poważnym problemem jest m.in. gigantyczna inflacja. Podczas gdy w Polsce ceny rosną w tempie blisko 6 proc. i wszyscy biją na alarm, w Turcji podwyżki sięgają już blisko 20 proc.

Prezydent Erdogan, sam określający się mianem wroga stóp procentowych, wyznaje niekonwencjonalną teorię, że obniżenie stóp procentowych doprowadzi do spadku inflacji. Cały świat robi odwrotnie.

Ekonomiści cytowani przez agencję Bloomberg sugerują, że teraz turecki prezydent będzie miał otwartą drogę do wywierania jeszcze większego wpływu na bank centralny. Można się więc spodziewać dalszych obniżek oprocentowania kredytów, co będzie dalej napędzać spiralę inflacyjną i osłabiać walutę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
WYRÓŻNIONE
logiczny
3 lata temu
Pewnie stwierdził, że inflacja jest przejściowa ! ;)))
Stefan
3 lata temu
Turcja Węgry Polska 3 bratanki których polityka rządzących dobija państwo a ucierpią najbardziej zwykli ludzie !!!!!!!
Gęsi Erdogany
3 lata temu
Może znowu poprosi Erdogan rodaków o znoszenie złota , dolarów i euro do banków po rządowym kursie .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (27)
Emeryt.
3 lata temu
Podatki i iflacja niszczy zwykłych Polaków, bo nie opłaci się pracować za haracz!
grzes
3 lata temu
patrzac na osłabianie liry i to celowe obawiam sie ze nadchodzi jakis konflikt w regionie bliskiego wschodu bo to dziwnie sie składa z wycofaniem wojsk z afganistanu
A&b
3 lata temu
Rząd w narodowym banku, to słaba waluta.
Addgg
3 lata temu
Lepiej żeby ta zbrodnicza instytucja podlegala polskiemy rządowi niz miedzynardowoym banksterom
Asedg
3 lata temu
"Tak otwarte ingerowanie władzy w politykę banków centralnych w Europie i w największych światowych gospodarkach jest nie do pomyślenia" to jak bóstwo, nie podlegające "nikomu" oficjalni rzadzi sie swoimi prawami. Starczy spojzec na naszych"bogow" z glapinskim na czele. Mimo roznacej inflacji i ześmiecania w wartosci złotówki oni udaja ze nic sie nie dzieje. Nie wspomonakac o 50% zwyzkach ma rynku nierychomosci ktore zawdzieczamy równiez zbrodniczym finansowo decyzja instytucji pseudo polskiej.
...
Następna strona