Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Trzęsienie ziemi w tureckim banku centralnym. Analitycy przewidują załamanie

34
Podziel się

- To będzie długi i trudny poniedziałek - prognozują analitycy, którzy porównują sytuację w Turcji z szokiem wywołanym przez brexit. Eksperci oczekują załamania na giełdzie i w notowaniach tureckiej waluty. A wszystko przez zaskakującą decyzję o wyrzuceniu szefa tamtejszego banku centralnego.

Trzęsienie ziemi w tureckim banku centralnym. Analitycy przewidują załamanie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wymienia prezesów banku centralnego jak rękawiczki. (Photo by Murat Kula/Anadolu Agency via Getty Images) (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bDRSrYpx

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny pokazał, kto rządzi w kraju. I to także w zakresie, w którym w innych krajach głowy państwa nie mają władzy. Mowa o banku centralnym (odpowiedniku naszego NBP) i niespodziewanej dymisji szefa tej instytucji.

Erdogan wyrzucił Naci Agbala w sobotę, czyli dwa dni po gwałtownej podwyżce stóp procentowych w Turcji, a takiej polityce prezydent od dawna się sprzeciwia. Błyskawicznie na to stanowisko mianował Sahapa Kavcioglu, który tak jak prezydent jest zwolennikiem obniżek stawek procentowych w bankach.

bDRSrYpz

Eksperci cytowani przez agencję Reuters zwracają uwagę, że to już trzecia tego typu decyzja Erdogana od połowy 2019 roku. Prezesów banku centralnego zmienia jak rękawiczki, jeśli nie podoba mu się prowadzona przez nich polityka.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Interwencja miała miejsce w weekend, a więc w czasie, gdy rynki finansowe pauzują. Analitycy spodziewają się, że poniedziałek upłynie pod znakiem dużego zamieszania na tureckiej giełdzie i załamania w notowaniach liry.

bDRSrYpF

- To będzie długi i trudny poniedziałek - powiedział jeden z tureckich zarządzających funduszem inwestycyjnym, cytowany przez Reutersa. Cristian Maggio, szef strategii rynków wschodzących w TD Securities, powiedział, że wartość tureckiej waluty w najbliższych dniach może spaść o 10-15 proc.

Brytyjski dziennik The Guardian mówi o ryzyku destabilizacji i tak już kruchej tureckiej gospodarki. Porównał decyzję Erdogana do niespodziewanej decyzji o brexicie.

- Ta decyzja jest prawie tak zła jak brexit. To najgorsza decyzja dotycząca polityki publicznej, jaką pamiętam w historii tego kraju. Rynki wyrażą swoje opinie w poniedziałek i prawdopodobnie będzie to zdecydowana reakcja - komentuje sytuację Tim Ash, starszy strateg w Bluebay Asset Management, cytowany przed "The Guardian".

bDRSrYpG

Odwołany szef banku centralnego popracował tylko niespełna pięć miesięcy, ale w tym czasie zdążył podwyższyć główną stawkę oprocentowania z 10 do 19 proc. A tylko w czwartek podniósł poprzeczkę o 2 pkt. proc.

Eksperci wskazują, że jego "jastrzębia postawa" umocniła turecką walutę i poprawiła wiarygodność innych aktywów. Nie tego jednak oczekiwał prezydent, dla którego ważniejszy jest niższy koszt pieniądza i pobudzanie gospodarki, a do tego potrzebne są obniżki stóp procentowych.

Nowo mianowany prezes spotka się w niedzielę z bankierami. Zapowiedział też, że zebrania będą odbywać się co miesiąc, sugerując, że jakiekolwiek obniżki stóp można oczekiwać na posiedzeniu zaplanowanym na 15 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRSrYqa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
jerzy
3 tyg. temu
u nas będzie nie lepiej jak Glapiński zaczął już drukować banknoty 1000 złotowe
hymmm
3 tyg. temu
Jak Żondzą tacy ludzie jak Erdogan którzy którzy wszystko najlepiej wiedzą i podporządkowują sobie wszystkie niezależne systemy i instytucje kontrolne to na katastrofę tylko czekać.
Klm
3 tyg. temu
U nas też może być ciekawie. Polska i Turcja jest w jednym koszyku walutowym
bDRSrYqb
Rtv
3 tyg. temu
No 19% odsetek to się czyta.A gdzie są jeszcze wyższe odsetki? A nie tylko 0,01% albo ujemne.
sondor
3 tyg. temu
Powiem krótko - nigdy polityk nie powinien zajmować stanowisk bankowych, a wiem co piszę - polityka z ekonomią nigdy nie pójdzie w pod rękę. Dyrektorami banku powinni być bankowcy, a nie "pracownicy banku' - prawdziwi bankowcy wiedza mam na myśli - pozdrawiam!!!
...
Następna strona