Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Trzęsienie ziemi w tureckim banku centralnym. Analitycy przewidują załamanie

34
Podziel się:

- To będzie długi i trudny poniedziałek - prognozują analitycy, którzy porównują sytuację w Turcji z szokiem wywołanym przez brexit. Eksperci oczekują załamania na giełdzie i w notowaniach tureckiej waluty. A wszystko przez zaskakującą decyzję o wyrzuceniu szefa tamtejszego banku centralnego.

Trzęsienie ziemi w tureckim banku centralnym. Analitycy przewidują załamanie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wymienia prezesów banku centralnego jak rękawiczki. (Photo by Murat Kula/Anadolu Agency via Getty Images) (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny pokazał, kto rządzi w kraju. I to także w zakresie, w którym w innych krajach głowy państwa nie mają władzy. Mowa o banku centralnym (odpowiedniku naszego NBP) i niespodziewanej dymisji szefa tej instytucji.

Erdogan wyrzucił Naci Agbala w sobotę, czyli dwa dni po gwałtownej podwyżce stóp procentowych w Turcji, a takiej polityce prezydent od dawna się sprzeciwia. Błyskawicznie na to stanowisko mianował Sahapa Kavcioglu, który tak jak prezydent jest zwolennikiem obniżek stawek procentowych w bankach.

Eksperci cytowani przez agencję Reuters zwracają uwagę, że to już trzecia tego typu decyzja Erdogana od połowy 2019 roku. Prezesów banku centralnego zmienia jak rękawiczki, jeśli nie podoba mu się prowadzona przez nich polityka.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Interwencja miała miejsce w weekend, a więc w czasie, gdy rynki finansowe pauzują. Analitycy spodziewają się, że poniedziałek upłynie pod znakiem dużego zamieszania na tureckiej giełdzie i załamania w notowaniach liry.

- To będzie długi i trudny poniedziałek - powiedział jeden z tureckich zarządzających funduszem inwestycyjnym, cytowany przez Reutersa. Cristian Maggio, szef strategii rynków wschodzących w TD Securities, powiedział, że wartość tureckiej waluty w najbliższych dniach może spaść o 10-15 proc.

Brytyjski dziennik The Guardian mówi o ryzyku destabilizacji i tak już kruchej tureckiej gospodarki. Porównał decyzję Erdogana do niespodziewanej decyzji o brexicie.

- Ta decyzja jest prawie tak zła jak brexit. To najgorsza decyzja dotycząca polityki publicznej, jaką pamiętam w historii tego kraju. Rynki wyrażą swoje opinie w poniedziałek i prawdopodobnie będzie to zdecydowana reakcja - komentuje sytuację Tim Ash, starszy strateg w Bluebay Asset Management, cytowany przed "The Guardian".

Odwołany szef banku centralnego popracował tylko niespełna pięć miesięcy, ale w tym czasie zdążył podwyższyć główną stawkę oprocentowania z 10 do 19 proc. A tylko w czwartek podniósł poprzeczkę o 2 pkt. proc.

Eksperci wskazują, że jego "jastrzębia postawa" umocniła turecką walutę i poprawiła wiarygodność innych aktywów. Nie tego jednak oczekiwał prezydent, dla którego ważniejszy jest niższy koszt pieniądza i pobudzanie gospodarki, a do tego potrzebne są obniżki stóp procentowych.

Nowo mianowany prezes spotka się w niedzielę z bankierami. Zapowiedział też, że zebrania będą odbywać się co miesiąc, sugerując, że jakiekolwiek obniżki stóp można oczekiwać na posiedzeniu zaplanowanym na 15 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
fff
3 lata temu
Erdogan na pasku miedzynarodowej finansjery.
kalwaryjskie
3 lata temu
Mamy potencjał jak miasto Stambuł.
Zmęczona
3 lata temu
No i znowu trzeba będzie siedzieć nadgodziny i zbierać resztki z tureckiej liry. Który to już raz?
jaa
3 lata temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
polonos
3 lata temu
To nie tylko dewaluacja liry tureckiej, czarny poniedziałek również dlatego, że Amerykanie dali zielone światło, do powstania państwa Kurdów.
...
Następna strona