Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ważne głosowania w Orlenie. Wśród uchwał absolutorium dla prezesa Obajtka

41
Podziel się:

W czwartek dojdzie do zebrania właścicieli spółki PKN Orlen. W porządku obrad jest kilkanaście punktów, w tym m.in. kwestia wypłaty dywidendy, zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2020 rok i ocena działań zarządu z prezesem Danielem Obajtkiem na czele. Będą niespodzianki?

Ważne głosowania w Orlenie. Wśród uchwał absolutorium dla prezesa Obajtka
W czwartek walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen podejmie kilka istotnych decyzji. (Wikimedia Commons, Szczecinianka00 (CC BY-SA 4.0))

Na 27 maja zaplanowano w Płocku walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA) spółki PKN Orlen. Prawo do udziału w zebraniu ma każdy, kto posiada choćby jedną akcję paliwowego koncernu. Na pewno nie zabraknie przedstawiciela Skarbu Państwa, do którego należy 27,5 proc. udziałów.

To jedno z ważniejszych WZA w ciągu całego roku. W trakcie zebrania ocenie będzie poddana m.in. praca zarządu Orlenu w 2020 roku. Pod głosowanie będzie poddane udzielenie tzw. absolutorium dla zarządu.

To formalnie akt zatwierdzenia przez wspólników spółki czynności podejmowanych przez zarząd w poprzednim roku obrotowym. Udzielenie absolutorium to nie tylko kwestia wizerunkowa. Niesie też za sobą skutki prawne, np zwalnia zarząd od odpowiedzialności względem spółki za ewentualną szkodę, którą jej wyrządził, chyba, że doszło do działania sprzecznego z prawem.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

W teorii zarząd i sam prezes Daniel Obajtek nie powinien mieć problemu z uzyskaniem absolutorium ze strony głównego właściciela, czyli Skarbu Państwa. Jednak z informacji money.pl wynika, że los uchwały nie jest wcale taki oczywisty.

Warto zaznaczyć, że brak absolutorium nie skutkuje automatycznym usunięciem czy innymi konsekwencjami prawnymi dla konkretnego członka zarządu. Jest to jednak żółta kartka od akcjonariuszy, wymuszająca reakcję i wyjaśnienie spornych kwestii.

W marcu opisywaliśmy m.in. akcję w mediach społecznościowych: "Postawmy się Obajtkowi!".

Dywidenda i sprawozdania

Na początku kwietnia zarząd PKN Orlen przedstawił też pod obrady WZA propozycję pokrycia jednostkowej straty netto spółki za rok obrotowy 2020 w wysokości 2 mld 355 mln 671 tys. 374,21 zł z kapitału zapasowego. Jednocześnie zarząd płockiego koncernu zarekomendował przeznaczenie 1 mld 496 mln 981 tys. 713,50 zł na wypłatę dywidendy.

Obie propozycje w czwartek zostaną poddane pod głosowanie. Podobnie jak kwestia zatwierdzenia przez akcjonariuszy sprawozdań finansowych PKN Orlen za 2020 rok.

Uczestnicy zebrania zajmą się też projektami dotyczącymi zmian w statucie PKN Orlen, jak również zaopiniowania sprawozdania rady nadzorczej o wynagrodzeniach członków rady oraz zarządu płockiego koncernu za lata 2019-2020.

Sól i zmiany w zarządzie

Jak wynika z przygotowanych na ZWZ dokumentów, jedna z proponowanych zmian statutu PKN Orlen związana jest z rozszerzeniem działalności tej spółki w zakresie wydobycia soli kamiennej.

Taka działalność prowadzona jest obecnie przez podmiot zależny płockiego koncernu w ramach Grupy Orlen - Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino" (IKS), które zarządzają dwiema kopalniami soli: "Mogilno" i "Góra", i jednocześnie są największym w Polsce producentem solanki.

Druga z proponowanych zmian w statucie PKN Orlen dotyczy formuły powoływania i odwoływania jednego z członków zarządu spółki, w którego przypadku takie uprawnienia ma obecnie podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji płockiego koncernu.

Zmiana polegać ma na wprowadzeniu zapisu, iż powoływanego tam jednego członka zarządu przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa odwołuje rada nadzorcza.

Jak podano w uzasadnieniu, "zmiana ta ma na celu ujednolicenie zasad związanych z odwoływaniem członków zarządu spółki, tak by kompetencja w tym zakresie należała wyłącznie do rady nadzorczej spółki". Zaznaczono przy tym, że proponowana zmiana ma także na celu usprawnienie procedury związanej z kształtowaniem składu zarządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
puśka
3 lata temu
tez bym go poparla bo facet ma bardzo zdrowe i rozsadne podejscie do inwestycji i dbania o dobro firmy, nei wiem skad te hejty na niego od wielu tygodni
herbka
3 lata temu
jeszcze 3 miesiace temu nie wiedzialam kim jest Obajtek, teraz wiem i popieram go tak jak inni
Tymek
3 lata temu
Taka inwestycja dla Orlenu to szeroko otwarte drzwi na biznes z Europą, więc dobrze ze prezes otrzymał poparcie, to świadczy o mądrym zarzadzaniu i o tym ze jest darzony zaufaniem
Edward
3 lata temu
To bardzo dobrze ze dostał poparcie, to swiadczy o tym ze ludzie mja do niego zaufanie, gorzej byłoby jakby go nie poparli, wiec to jest dobra wiadomosc
Klaudia
3 lata temu
Obajtka mozna nie lubić, ale dzięki głowie do interesu, ma poparcie, wcale sie nie dziwię ,bardzo dobrze zarządza Orlenem.
...
Następna strona