Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Unton
|
aktualizacja

Węgiel. Grupa Azoty wypowiedziała umowę PGG

48
Podziel się:

Grupa Azoty wypowiedziała Polskiej Grupie Górniczej (PGG) umowę zakupu węgla. Koncern chemiczny zapewnia, że chce kontynuować współpracę, ale na nowych warunkach. Negocjacje trwają. Strata PGG na koniec roku wyniesie około 2 mld zł.

Węgiel. Grupa Azoty wypowiedziała umowę PGG
Grupa Azoty wypowiedziała umowę Polskiej Grupie Górniczej. (Pixabay)

Przedmiotem wypowiedzianej umowy jest sprzedaż węgla pochodzącego z kopalń PGG przeznaczonego do zużycia przez Grupę Azoty.

Zachowany zostanie 24-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 grudnia 2022 roku. Powodem wypowiedzenia umów jest ograniczenie odbiorów węgla od 2022 roku.

PGG jest głównym dostawcą miału energetycznego do Grupy Azoty, a szacowana wartość zrealizowanych dostaw tego surowca wyniesie w 2020 roku około 187,2 mln zł netto.

Zobacz także: Brexit. Przesyłka z Wielkiej Brytanii. "Trzeba będzie zapłacić podatek"

Umowy z PGG zostały wypowiedziane również przez spółki zależne: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Koncern chemiczny Azoty podał, że ograniczenie odbiorów węgla od 2022 roku związane jest m. in. ze zmianą systemu produkcji ciepła i energii z miału energetycznego na system zasilany innym paliwem.

Kolejnym powodem są planowane inwestycje w elektrociepłowniach związane ze zmianą paliwa i poprawą ich sprawności. Wśród powodów Grupa Azoty wymienia także poprawę efektywności w procesach technologicznych, co skutkuje mniejszym zużyciem ciepła.

Pomimo wypowiedzenia umów, koncern chemiczny zapewnia, że chce kontynuować długoterminową współpracę, ale na nowych warunkach, dostosowanych do potrzeb zużycia węgla przez odbiorców i bieżących warunków rynkowych. Jednocześnie zapewnia, że trwają negocjacje w sprawie dalszej współpracy.

W ubiegłym tygodniu umowę z PGG na dostawy węgla wypowiedział koncern energetyczny Tauron. Zarząd tłumaczy tę decyzję trudnymi warunkami gospodarczymi.

Około 2 mld zł straty

Jednocześnie we wtorek PGG poinformowała, że strata Polskiej Grupy po trzech kwartałach 2020 roku wyniosła ok. 2 mld zł i można się spodziewać, że na koniec roku będzie na podobnym poziomie.

Prezes PGG poinformował, że wydobycie węgla w tym roku będzie na poziomie 24,2-24,3 mln ton. Oznacza to, że Grupa zakończy rok produkcją węgla mniejszą o ponad 5 mln ton niż rok wcześniej. PGG jest największą firmą w sektorze węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2019 roku wydobycie w jej kopalniach wyniosło ok. 29,5 mln ton.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, PGG wyłączy z eksploatacji dwie kopalnie w 2021 roku. W pierwszym kwartale zostanie wstrzymane wydobycie w ruchu 'Pokój' działającym w strukturach KWK 'Ruda' w Rudzie Śląskiej. Nastąpi także połączenie Kopalni 'Wujek' z Kopalnią 'Murcki-Staszic, powiedział we wtorek prezes PGG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
matematyk
3 lata temu
Koniec węgla to koniec 13,14,15-stek, deputatu węglowego, barburkowego, ołówkowego, wakacji pod gruszą dla wszystkich górników których muszę utrzymywać bo oni ze swojej pracy niestety się nie utrzymają. Jak się skończy komuna to jeszcze Polska będzie wydobywać węgiel ale nie teraz, nie na tych chorych zasadach. Wypijmy w sylwestra za normalność :D
taaa
3 lata temu
Sasina dadzą na prezesa i zaraz naprawi jak to on ma w zwyczaju i stratę 2MLD zamieni na zysk. Może z Kurskim się dogada by tam sylwestra zrobił, albo obowiązkowe zakupu kg węgla dla mieszkańców miast jako cegiełka w ochronę środowiska, geniusz na pewno zaraz coś wymyśli.
ZK590
3 lata temu
efektem uwiązania u szyi Tauronu zbankrutowanych kopalń mamy m.in. opłatę mocową. Za wszelka cenę ratują co już dawno powinno przestać istnieć.
ZK590
3 lata temu
jak państwo może dopuścić do egzystencji firmy do której podatnik co roku dokłada miliardy złotych. Tym bardziej, że cena polskiego węgla, która płaci Kowalski jak polskie realia jest nie do przyjęcia.
ZORRO
3 lata temu
Fedrować węgiel a nierząd odkupi go za pieniądze podatników a jak zbraknie to dodrukuje bądż zabierze tym co mają na kontach oszczędnościowych.
...
Następna strona