Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 perełek GPW. Będzie można kupić je taniej

0
Podziel się:

To może być dobra okazja do kupna akcji małych spółek. Analitycy typują te, które powinny dać dobrze zarobić.

10 perełek GPW. Będzie można kupić je taniej
(kryczka/iStockphoto)

W niecałe dwa miesiące indeks małych spółek zyskał ponad 20 procent. Słabe dwie ostatnie sesje są pierwszym sygnałem zbliżającej się korekty, ale jednocześnie szansą na tańsze zakupy. Analitycy giełdowi wytypowali spółki, które, ich zdaniem, powinny dać zarobić.

W ubiegłym roku sWIG80 był najsłabszym spośród najważniejszych indeksów warszawskiej giełdy. W ciągu 12 miesięcy jego kurs poszedł w dół o ponad 30 procent.

Mniej więcej od połowy grudnia sytuacja zmieniła się diametralnie, a mini-hossa w przypadku małych spółek sprawiła, że sWIG80 w niecałe dwa miesiące zyskał około 20 procent.

Zobacz jak od połowy grudnia radzą sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co ważniejsze, podczas gdy WIG20 bez powodzenia zmagał się z poziomem 2400 punktów, sWIG80 bez większych trudności pokonał szczyt z sierpnia 2011 roku. Obawy związane z sytuacją w Grecji sprawiły jednak, że indeks dwie ostatnie sesje tego tygodnia zakończył pod kreską.

Zobacz jak od początku 2011 roku radził sobie sWIG80 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeżeli w najbliższym tygodniu nie napłyną konkretne informacje dotyczące zgody na drugi pakiet pomocowy dla Grecji, główne indeksy GPW - w tym również sWIG80 - mogą spaść jeszcze niżej. Problemy w Atenach to jednak za mało, żeby wyzerować rozpoczęte w połowie grudnia wzrosty. Powinny być zatem traktowane raczej jako pretekst do naturalnego odreagowania dynamicznej zwyżki.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wiele mniejszych spółek dało zarobić nawet po kilkadziesiąt procent. W tym kontekście szczególnie nie dziwi zatem zachowanie inwestorów, którzy spragnieni zarobku, po ubiegłym roku, nie chcą podejmować nadmiernego ryzyka i realizują osiągnięte w ostatnich tygodniach zyski.

Czy warto kupować małe spółki?

Duże ryzyko, brak popytu, czy niewystarczająca płynność - to zarzuty stawiane najczęściej spółkom średnim, czy małym. Faktem jest, że giełdowy gracz, który na inwestycję w jedną spółkę przeznacza średnio 10 tysięcy złotych, zdecydowanie nie powinien zwracać uwagi na przedsiębiorstwa, których średnie dzienne obroty są niższe niż 30-40 tysięcy.

Z kolei największa grupa odpowiedzialna za popyt na warszawskiej giełdzie - inwestorzy instytucjonalni i zagraniczni - swoją uwagę skupia przede wszystkim na blue chipach oraz najbardziej płynnych spółkach z innych indeksów. W obecnej, bardzo nerwowej atmosferze na rynku, mniejsza podatność na globalną koniunkturę może działać na korzyść mniejszych spółek.

SAM PORÓWNUJ STOPY ZWROTU SPÓŁEK NOTOWANYCH NA GPW
Oczywiście pod warunkiem, że nie zawiodą polskie fundusze inwestycyjne, w których obszarze zainteresowania znajdują się także średnie i małe spółki. W grudniuklienci wypłacili z TFI o miliard złotych więcej niż do nich wpłacili. Był to drugi, po załamaniu w sierpniu, najgorszy miesiąc dla funduszy w 2011 roku. Cieszyć mogła jednak, wyższa od zeszłorocznej średniej, aktywność kupujących. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku nabyli oni jednostki uczestnictwa w funduszach za prawie 8 mld złotych.

O tym, że popyt na małe spółki wygląda coraz lepiej, świadczą również wyższe obroty podczas sesji wzrostowych niż spadkowych. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden pozytywny prognostyk. Od 20 grudnia, czyli od momentu, kiedy sWIG80 wyznaczył ubiegłoroczne minimum, w górę poszły kursy akcji 79 spośród 80 spółek wchodzących w jego skład.

Zakładając, że największe banki centralne świata w dalszym ciągu będą prowadzić luźną politykę monetarną (niskie stopy procentowe, niskooprocentowane kredyty), a w światowej gospodarce nie nastąpi katastrofa typu bankructwo Włoch, czy Hiszpanii - małe spółki, po wcześniejszym odreagowaniu ostatnich wzrostów, w dalszym ciągu mogą być bardzo ciekawą opcją inwestycyjną. Pozostają jednak dwa pytania - kiedy i jakie akcje kupować?

Jednoznacznej odpowiedzi na pierwsze pytanie nie ma. Najprostszym rozwiązaniem, które pozwoli ograniczyć ryzyko znacznej straty, jest podzielenie, przeznaczonych na inwestycje w _ maluchy, _ pieniędzy na 3-4 równe części i kupowanie ich akcji co pewien czas, np. co kwartał. Z pomocą może przyjść też analiza techniczna, która przyda się szczególnie w razie korekty. Kupować akcje można wówczas przy ważnych poziomach wsparcia. Te najbliższe w przypadku indeksu sWIG80 to 9600-9700, 9100-9200 i okolice 8500 punktów. Można również spróbować połączyć obie metody.

Wybierając już konkretne małe spółki w pierwszej kolejności należy wyeliminować te, na których akcjach nie ma obrotów, są symboliczne, lub transakcji na nich dokonuje się jedynie co pewien czas. Następnie warto zwrócić uwagę na spółki niedowartościowane pod względem wskaźnika ceny do zysku, jednak wybierać tylko te, które regularnie chwalą się (najlepiej rosnącym) zyskiem. Niedawno ruszył sezon publikacji wyników finansowych za ostatni kwartał 2011 roku, więc już niedługo, dokonując selekcji, będzie można przyjrzeć się najbardziej aktualnym danym.

Które akcje wybrać?

O odpowiedź na pytanie, na które małe spółki warto postawić, Money.pl poprosił analityków zajmujących się rynkiem kapitałowym. Każdy z nich wytypował po dwie spółki.

Typy analityków
spółka analityk, instytucja powód
ACE Maciej Bobrowski, DM BDM - silna pozycja na europejskim rynku jarzm i zacisków (około 40 procent) - mimo ewentualnej słabszej dynamiki produkcji nowych samochodów w Europie w 2012 roku spółka powinna wypracować ponad 11 mln zł zysku EBITDA (przed potrąceniem odsetek, podatków, deprecjacji, amortyzacji)
Calatrava Artur Nawrocki, Money.pl - choć spółka ma bardzo ryzykowny model, to dynamika wyników oraz wskaźniki finansowe wskazują, że grupa jest atrakcyjna - w razie kontynuacji wzrostów małych spółek, powinna ona zyskiwać więcej od bezpieczniejszych akcji
City Interactive Mirosław Saj, BM DnB Nord - przynajmniej 2-3 najbliższe lata powinny być udane dla producentów gier komputerowych - kilka nowych interesujących tytułów gier - prognozowany skokowy wzrost wyników finansowych
Inter Groclin Łukasz Bugaj, DM BOŚ - perspektywy rynku motoryzacyjnego, w którym działa spółka, są nadal obiecujące - korzystnie na wynikach za miniony kwartał odbije się słaby złoty - sytuacja techniczna - na wykresie pojawiły się sygnały kupna.
Kruk Artur Nawrocki, Money.pl - mniejsze od innych małych spółek wzrosty w ostatnim czasie - dobry model biznesowy - mimo słabnących marż, coraz większe przychody i zyski
Pelion Łukasz Rosiński, DM AmerBrokers - restrukturyzacja i reorganizacja, która została przeprowadzona w 2011 roku powinna mieć odzwierciedlenie w wynikach bieżącego roku - prognozujemy dalszy wzrost przychodów oraz poprawę marż
Rafako Łukasz Rosiński, DM AmerBrokers - generalny wykonawca bloków energetycznych i największy w Europie producent kotłów posiada portfel zamówień (z uwzględnieniem umowy z PGE Elektrownia Opole) na poziomie 5 mld złotych - spółka uczestniczy w kolejnych przetargach o wartości kilkunastu miliardów złotych
Ronson Maciej Bobrowski, DM BDM - spółka niewiele zyskała na ostatnich wzrostach kursów akcji deweloperów - biorąc pod uwagę perspektywy znacznej poprawy wyników finansowych dzięki zakończeniu budów wysokomarżowych projektów spółka w średnim terminie powinna nadrobić dystans do pozostałych deweloperów
Skotan Mirosław Saj, BM DnB Nord - otrzymane dofinansowanie na nowe projekty - główny akcjonariusz zwiększa zaangażowanie w spółce - relatywna siła na tle całego rynku
Wawel Łukasz Bugaj, DM BOŚ - spółka bardzo silna fundamentalnie, stabilna, z bardzo dobrym zarządem - ostatnie lata pokazały, że na tle sektora Wawel zaskakuje nadzwyczaj pozytywnie i zasługuje na miano lidera - ciekawa opcja inwestycyjna na dłuższy termin

źródło: Money.pl, na podstawie wskazań analityków

Więcej raportów dotyczących inwestowania w akcje - czytaj w Money.pl
Grecja zbankrutuje! Minus 30 procent na GPW Jak będą wyglądały pierwsze godziny, dni i tygodnie po upadku Grecji. Co się stanie na giełdzie i jak zareaguje złoty?
Zobacz osiem spółek, na które warto postawić Analitycy przepytani przez Money.pl ujawniają, co będzie się działo na warszawskim parkiecie.
Oszczędzasz w funduszach? Tak sobie radziły Wielka ucieczka od funduszy akcji. W ciągu roku ich aktywa spadły o prawie 10 miliardów złotych.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora oraz analityków giełdowych i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Łukasz Pałka, Analityk Money.pl
Autor na Facebooku
Napisz do autora Inne artykuły tego autora

Napisz do nas

Wiadomość
Twoje imię
Twój e-mail
Podaj trzeci znak wwexb

2012-02-10 14:40

Łukasz Pałka, Analityk Money.pl
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Sytuacja w Grecji wymyka się spod kontroli. A na GPW...

Łukasz Pałka, godz. 14.40

Sytuacja w Grecji robi się coraz bardziej napięta. Całe szczęście, że przed nami weekend i inwestorzy będą mieli czas na zastanowienie.

Końcówka tygodnia na warszawskiej giełdzie, a także na pozostałych europejskich parkietach nie wygląda dobrze. Indeks WIG20, który jeszcze kilka dni temu walczył o 2,4 tysiąca punktów, teraz znalazł się bliżej 2,3 tysiąca punktów. Jest oczywiście zbyt wcześnie, by mówić o mocniejszej korekcie, co nie zmienia faktu, że Grecy potrafią napsuć inwestorom nerwów.

Parkiety w Europie dotknęła dzisiaj korekta Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Reklamy Businessclick

Dacia Duster 4x4. Samochód terenowy 4x4. Solidny i niezawodny. Zobacz sam!
Dacia Duster 4x4. Samochód terenowy 4x4. Solidny i niezawodny. Zobacz sam!
Nowy Nissan Pathfinder Poznaj inteligencję 4x4, o której Ci się nie śniło. Sprawdź teraz na:
Nowy Nissan Pathfinder Poznaj inteligencję 4x4, o której Ci się nie śniło. Sprawdź teraz na:
Akcesoria Renault. Wyposaż swoje auto w oryginalne akcesoria Renault. Wejdź już teraz!
Akcesoria Renault. Wyposaż swoje auto w oryginalne akcesoria Renault. Wejdź już teraz!
Oszczędzaj czas Drukowanie online. Sprawdź jakie to TANIE i proste!
Oszczędzaj czas Drukowanie online. Sprawdź jakie to TANIE i proste!

Najnowsze doniesienia z Grecji są takie, że plan oszczędnościowy ma coraz mniejsze poparcie w parlamencie, a związki zawodowe zagroziły _ aresztowaniem _ przedstawicieli MFW. To raczej nie wróży szybkiego przegłosowania reform.

Przed nami z pewnością gorący weekend w Grecji, od którego będą zależały losy inwestorów w przyszłym tygodniu.

GPW: Ceny akcji spadają. Oto, czego boją się inwestorzy

Artur Nawrocki, godz. 12.32

Dominującym czynnikiem wpływającym na minorowe nastroje w Europie jest sytuacja w Grecji. Trudno się dziwić, gdyż nie można powiedzieć, że grecki parlament na 100 procent przyjmie oszczędności. Wprawdzie nie złego nie powinno się stać, to jednak inwestorzy wolą dmuchać na zimne.

Tym razem

( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-3%20month&de=now&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=gpw&fg=1&fr=1&w=180&h=130&cm=0&rl=1 gpw )Przejdź do profilu spółkiGPW wpisuje się w nastroje panujące na europejskich parkietach, które również zniżkują w związku z zagrożeniami płynącymi z Grecji. Giełda w Atenach jest liderem spadków i traci ponad 3 procent.

Zobacz jak radzą sobie najważniejsze indeksy w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niezbyt dobrze na notowania wpłynęły dane o inflacji w Niemczech i Szwajcarii. Gospodarka Helwetów nadal dręczona jest deflacja (-0,8 proc. rok do roku), natomiast u naszych zachodnich sąsiadów inflacja okazała się nieco wyższa od prognoz (2,1 proc.).

Poziomem, który zatrzymał sprzedających na wykresie WIG20 jest 2340 punktów. Na dalekosiężne plany PGE inwestorzy zareagowali umiarkowanie. (0,5 proc.). Dużo gorzej odebrali wiadomość o emisji akcjiwłaściciele

GPW: Giełdy w Europie spadają. Oto, czego boją się inwestorzy

Artur Nawrocki, godz. 10.22

Rynki w Europie zniżkują wiedząc, że strona europejska będzie wymagała od Greków konkretów. Tym bardziej, że strefa euro domaga się realnych działań ateńskiego parlamentu już w niedzielę. Decyzja ministrów strefy euro w sprawie drugiego pakietu pomocy ma zapaść w najbliższą środę.

Niezbyt dobrze na giełdy w Europie wpłynęło zakończenie notowań na rynkach azjatyckich. Parkiety w Korei i Hong Kongu straciły ponad 1 procent, a w Japonii zniżkowały 0,61 procenta.

Zobacz jak rozpoczął sesję indeks blue chipów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wygląda na to, że decyzja GPW o przetasowaniu indeksów okazała się na tyle zaskoczeniem dla rynków, że spółki odpowiednio zareagowały. Opuszczające WIG20

GPW: Grecy przywrócą wzrosty na polskiej giełdzie?

Artur Nawrocki, 09.02, godz. 22.32

Choć politycy greccy doszli wreszcie do porozumienia to wydaje się, że potrzymają rynki jeszcze przez jakiś czas w napięciu. Na spotkaniu ministrów finansów strefy euro wykluczono opcję, że zapadną jakiekolwiek istotne decyzje w sprawie Grecji i kolejnego pakietu ratunkowego.

Oficjele strefy euro domagają się konkretnych działań oraz zmian w prawie, co będzie stanowiło wystarczający dowód, że Ateny naprawdę wdrażają uzgodniony plan oszczędności. W czwartek optymistyczny wydźwięk miała konferencja z udziałem Mario Draghiego. Szef EBC zwracał uwagę na poprawę koniunktury w gospodarce oraz skuteczność programu długoterminowych pożyczek. Z wypowiedzi można wywnioskować, że kolejna runda pożyczek jest coraz bliżej.

Warto zauważyć, że pierwsza runda 3-letnich niskooprocentowanych pożyczek zbiegła się odbiciem na giełdach, a na rynku długu szybko zaczęły spadać rentowności rządowych obligacji (poza Portugalią). Pomijając zasadność i długoterminową skuteczność tego sposobu _ dodruku _ pieniądza, to można przypuszczać, że kolejny taki zastrzyk gotówki przyniesie kontynuację wzrostów.

Wydaje się, że kolejny dzień ponownie przyniesie batalię o linię 2400 punktów na wykresie WIG20. Z jednej strony mamy niedźwiedzie (sprzedających), które systematycznie realizują zyski bądź chociaż liczą na utrzymanie się indeksu, w tym wąskim przedziale wahań 2350-2400 punktów.

Zobacz jak zachowywał się indeks WIG20 na przestrzeni ostatnich miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z drugiej strony mamy byki (kupujących), za którymi stoją coraz lepsze dane makroekonomiczne oraz wyniki spółek. Dodatkowo dochodzi czynnik rynków zagranicznych - widzimy, że wiele innych giełd europejskich wybiło się z podobnych formacji bocznych kształtujących się przez całą jesień.

Część inwestorów oczekuje, że polskiej giełdzie również uda się _ wybić _ z tego trendu horyzontalnego. Czy jest to pewne? Nie do końca, gdyż po koniec lata poziom 2000 punktów na polskiej giełdzie skutecznie powstrzymał sprzedających przed dalszą zniżką, tym samym polski krach był dużo bardziej płaski od np. załamania indeksów w Rosji.

Choć piątek będzie obfitował w dane makroekonomiczne, to trudno wskazać wśród nich informacje o charakterze kluczowym. Oczywiście warto będzie zwrócić uwagę na saldo bilansu handlowego Chin i Stanów Zjednoczonych, a także na indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje panujące w amerykańskich gospodarstwach domowych. Jednak wydaje się, że te informacje nie wstrząsną giełdą w Polsce.

O 18.30 polskiego czasu zaplanowana jest także konferencja z udziałem Bena Bernanke, aczkolwiek rynek nie oczekuje, że szef Fedu powie coś istotnego. W piątek żadna duża spółka z polskiej giełdy nie pochwali się wynikami, ale za to w Londynie swoje sprawozdanie finansowe opublikuje Barclays - brytyjska grupa finansowa. W czwartek wieczorem spadła informacja, że na następnym przetasowaniu indeksów -

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

* Łukasz Pałka*
in Share0
Drukuj E-gazety Kalkulatory

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)