Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

390 mln euro dotacji dla PGNiG

0
Podziel się:

Spółka przeznaczy ją na budowę i zwiększanie pojemności magazynów gazu w Polsce.

390 mln euro dotacji dla PGNiG
(Materiały prasowe)

Komisja Europejska zgodziła się na przyznanie 390 mln euro państwowych dotacji dla PGNiG na budowę lub zwiększenie pojemności magazynów gazu w Polsce.

_ PGNiG przeznaczy dofinansowanie na rozbudowę czterech podziemnych magazynów gazu, głównie w zakresie gazu ziemnego wysokometanowego, w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Śląsku i Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem oraz na budowę nowego podziemnego magazynu gazu w Kosakowie koło Gdańska _ - napisano w komunikacie.

PGNiG podało, że rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina pozwoli na zwiększenie jego pojemności czynnej ze 150 mln m sześciennych do 330 mln m sześciennych. Zakończenie rozbudowy planowane jest na rok 2011, a wartość tej inwestycji to około 451,4 mln zł, w tym przewidywane dofinansowanie UE wyniesie 231,3 mln złotych.

Również w 2011 zakończona zostanie rozbudowa największego podziemnego magazynu gazu - Wierzchowice. Jego pojemność czynna wzrośnie z 0,575 mld m sześciennych do 1,2 mld m sześciennych. Wartość tej inwestycji to ok. 1.603,3 mln zł, w tym przewidywane dofinansowanie UE wyniesie 894,6 mln złotych.

Kolejna inwestycja, to rozbudowa pojemności czynnej Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu (KPMG) Mogilno, który aktualnie dysponuje pojemnością 370 mln m sześciennych. Budowa pierwszych czterech komór magazynowych zakończona zostanie w 2014 roku i przyniesie wzrost pojemności czynnej magazynu o około 165 mln m sześciennych. Wartość tej inwestycji to około 180 mln zł, w tym przewidywane dofinansowanie UE wyniesie 102,6 mln złotych.

Ponadto PGNiG buduje KPMG Kosakowo, który zlokalizowany jest w woj. pomorskim. Gaz będzie magazynowany w wytworzonych komorach solnych. Inwestycja obejmuje wykonanie 10-ciu komór magazynowych o łącznej pojemności czynnej 250 mln m sześciennych gazu oraz budowę infrastruktury naziemnej.

Budowa magazynu w Kosakowie powinna zakończyć się w 2020 roku, ale już przed rokiem 2014 przewiduje się uzyskanie pojemności magazynu na poziomie 100 mln m sześciennych. Wartość tej inwestycji to około 546,3 mln zł, w tym przewidywane dofinansowanie UE wyniesie 311,4 mln złotych.

Realizacja wszystkich projektów rozbudowy magazynów gazu PGNiG pomoże zwiększyć ich pojemność z obecnych 1,6 mld m sześciennych do ponad 3 mld m sześciennych w 2015 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)