Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największe przejęcie w branży IT w tym roku. ABC Data kupuje notowaną na NewConnect spółkę S4E

2
Podziel się:

ABC Data ma umowę inwestycyjną na kupno pakietu kontrolnego ponad 80 proc. akcji notowanej na rynku NewConnect spółki S4E. Łączna kwota transakcji wyniesie od 19 do 25 mln zł, a jej zamknięcie ma nastąpić najpóźniej 31 marca 2017 roku.

Największe przejęcie w branży IT w tym roku. ABC Data kupuje notowaną na NewConnect spółkę S4E
(bowie15/iStockphoto)
bEKiyajp

ABC Data ma umowę inwestycyjną na kupno pakietu kontrolnego ponad 80 proc. akcji notowanej na rynku NewConnect spółki S4E. Łączna kwota transakcji wyniesie od 19 do 25 mln zł, a jej zamknięcie ma nastąpić najpóźniej 31 marca 2017 roku.

"To największe w tym roku przejęcie w krajowej branży IT i potwierdzenie silnej pozycji ABC Data jako lidera dystrybucji sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce i regionie CEE. Spółka kontroluje już 23 proc. rynku i zapowiada dalsze zwiększanie swojego udziału" - czytamy w komunikacie.

- W związku z tą transakcją zakładamy istotne zwiększanie przychodów ze sprzedaży usług z wartością dodaną, nawet do 1,5 mld zł w 2018 roku. Jestem przekonana, że przejęcie S4E pozytywnie wpłynie też na zwiększanie naszego udziału w krajowym rynku dystrybucji IT - powiedziała prezes Ilona Weiss, cytowana w komunikacie.

bEKiyajr

Po realizacji wszystkich założeń umowy, ponad 80 proc. akcji w kapitale zakładowym S4E będzie należało do ABC Data. Pozostałe akcje będą w rękach rozproszonego akcjonariatu. Łączna kwota transakcji jest uzależniona od realizacji celów biznesowych przez sprzedających oraz spółkę i wyniesie od 19 do 25 mln zł, podano również.

ABC Data, jak zapowiadała w strategii spółki na lata 2016-2018, dynamicznie rozwija posiadane portfolio specjalistycznych usług z wartością dodaną. "Na decyzję o przejęciu S4E wpłynął m.in. ogromny potencjał rozwoju obszaru usług z wartością dodaną. W wyniku akwizycji ABC Data zbuduje komplementarne i najszersze portfolio produktów i usług z obszaru VAD w Polsce i regionie CEE" - czytamy w komunikacie.

- Przejęcie spółki S4E przyspieszy dynamiczny rozwój zarówno obszarów działalności dotyczących usług z wartością dodaną, jak i całej Grupy - podkreśliła Weiss.

S4E dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania informatyczne do wszystkich sektorów i przedsiębiorstw. Poza dystrybucją urządzeń i oprogramowania światowych marek firma oferuje również szeroki wachlarz usług marketingowych, sprzedażowych, logistycznych i szkoleniowych. "Wyspecjalizowana kadra menedżerska prezentuje wysoki poziom kompetencji technicznych w kluczowych obszarach działalności spółki oraz jest pionierem w wykorzystywaniu rozwiązań wiodących światowych vendorów" - stwierdzono w komunikacie.

bEKiyajx

- Pozyskanie tak silnego inwestora strategicznego jak ABC Data daje możliwość wymiany know-how i pozwoli nam realizować nasze cele biznesowe z jeszcze większą intensywnością. Jestem przekonany, że mogąc czerpać z doświadczeń i sieci dystrybucyjnej ABC Data, istotnie zwiększymy skalę działania w sektorze produktów i usług VAD i zbudujemy najbardziej komplementarną i skalowalną na rynku ofertę w tym obszarze - powiedział prezes S4E Paweł Piętka, cytowany w komunikacie.

W wyniku transakcji S4E będzie prowadzić działalność w ramach grupy kapitałowej ABC Data, jednak pozostanie osobną spółką. S4E od 15 lat prowadzi działalność biznesową, z której osiąga dobre wyniki - w roku obrotowym 2015 spółka uzyskała 225,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,1 mln zł zysku na działalności operacyjnej oraz 3,1 mln zł zysku netto. Wyniki S4E będę uwzględniane w wynikach skonsolidowanych Grupy ABC Data od momentu objęcia kontrolnego pakietu akcji, co nastąpi najpóźniej 31 marca 2017 roku, wskazano również.

ABC Data od roku intensywnie pracuje nad budowaniem swojej pozycji lidera w regionie CEE i stale zwiększa udział na poszczególnych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. W I półroczu 2016 roku spółka zawarła liczne kontrakty m.in. z HUAWEI, Acer, Asus i Cisco, na Węgrzech oraz z Lenovo, Synology i Benq w Rumunii. ABC Data ma najlepsze w branży kompetencje dystrybucyjne i logistyczne, czego potwierdzeniem jest strategiczne rozmieszczenie centrów logistycznych w Polsce, Rumunii i na Węgrzech.

ABC Data jest dystrybutorem sprzętu IT. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 4,86 mld zł w 2015 r.

bEKiyajS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
greg385600
5 lata temu
inwestujący bez wiedzy finansowej stają się dawcami kapitału dla lepiej zorientowanych i stracą zwykle pieniądze. Słyszeliście o książce "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku i inwestowaniu, ryzyku? Pokazuje praktyczne rozwiązania w Polsce.
zibi34
5 lata temu
Hehe, przejecie firmy IT za $5mln - tylko w Polsce. :D Dobrze, ze nie za bony do Lidla i kilogram pasztetowej.