Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ADP: Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 5,26% r/r w IV kw. 2017 r.

0
Podziel się:

Zatrudnienie w firmach tzw. Nowoczesnej Gospodarki odnotowało wzrost o 5,26% r/r w IV kw. 2017 r., wynika z raportu "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2017", opracowanego przez ADP Polska.

ADP: Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce wzrosło o 5,26% r/r w IV kw. 2017 r.

"2017 był rekordowym rokiem dla Nowoczesnej Gospodarki, która zakończyła go z 5,41-proc. wzrostem zatrudnienia (vs. 2016 r.). Największe zmiany w skali roku odnotował sektor produkcyjny, zatrudniając o 5,89% więcej pracowników niż w ubiegłym roku " - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Najlepsze wyniki pośród firm Nowoczesnej Gospodarki osiągnęły firmy zatrudniające powyżej 500 pracowników - 5,4%, o +0,56 pkt proc. więcej niż w mniejszych przedsiębiorstwach.

"2017 rok okazał się rekordowy pod względem zatrudnienia zarówno w Nowoczesnej Gospodarce, jak i na całym rynku. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy każdy kolejny kwartał. Pierwszy raz w historii raportów ADP wystąpiły dwie zmienne - ponad 5-proc. wzrost zatrudnienia w każdym kwartale ubiegłego roku oraz stały, wysoki wzrost na całym rynku tj. 4,5%. Oczywiście najbardziej innowacyjne firmy w Polsce osiągają lepsze wskaźniki, jednak nie sposób pominąć bardzo dobrą koniunkturę w pozostałych przedsiębiorstwach. Wyniki te potęguje także rekordowo niskie bezrobocie, które w całym roku wynosiło średnio 7%. To najlepszy wynik ostatniego ćwierćwiecza. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka pozwala nam prognozować, że kolejny rok będzie co najmniej tak dobry jak 2017" - powiedziała HR Business Partner w ADP Polska Magdalena Dacka, cytowana w komunikacie.

Z raportu wynika, że to mniejsze firmy były siłą napędową sektora produkcyjnego w ub.r., co szczególnie było widoczne w III i IV kwartale 2017 roku, kiedy ich wyniki wyniosły 7,49% oraz 8,66%. Ogółem dla firm z sektora produkcyjnego Nowoczesnej Gospodarki najlepszy w 2017 roku okazał się I kwartał, gdzie wzrost zatrudnienia wynosił 6,8%.

"Firmy usługowe w 2017 roku radziły sobie nieco gorzej, niż te z sektora produkcyjnego. Pod koniec roku widać było spowolnienie w zatrudnieniu, co zaowocowało wynikiem na poziomie 3,86%. Lepiej radziły sobie większe przedsiębiorstwa, co w porównaniu do ostatnich lat jest dość zaskakującym wynikiem - prym zwykle wiodły firmy zatrudniające do 500 pracowników" - czytamy dalej.

ADP podkreśla również, że rynek pracy dynamicznie się rozwija. Firmy stale tworzą nowe miejsca pracy, a pracownicy są coraz aktywniejsi w poszukiwaniu nowych ofert i wyzwań zawodowych. Wkrótce wejdą w życie przepisy nowego kodeksu pracy.

"Podsumowując, wiele trendów z ostatnich lat zostanie utrzymanych, tj. niskie bezrobocie, wzrost płac, walka o pracownika, ale w 2018 roku zobaczymy również nowe oblicze rynku pracy. Kluczową zmianą wpływającą na przyszłość całego rynku pracy będzie powstanie nowego kodeksu pracy. Obecnie nasz rynek działa na podstawie kodeksu pracy, który powstał w połowie lat 70-tych. Szczególną uwagę zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników, będą przykuwać nowe formy umów, naliczania urlopów oraz premii. W tym roku wchodzą w życie także nowe przepisy związane danymi osobowymi, tj. RODO czy obowiązek wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich" - podsumowała Dacka.

Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2017" jest dwudziestym pierwszym z cyklu raportów o sektorze Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska regularnie - w formie podsumowań kwartalnych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie I kw. 2015 r. - IV kw. 2017 r., które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 130 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)