Notowania

finanse
03.08.2018 11:07

Aktywa OFE wzrosły o 5,4% m/m do 166,9 mld zł na koniec lipca

Warszawa, 03.08.2018 (ISBnews) - Wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na koniec lipca wyniosła 166,93 mld zł i była wyższa o 8,6 mld zł (5,4%) w skali miesiąca, podały Analizy Online i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dzięki wysokim stopom zwrotu na koniec lipca aktywa OFE wyniosły 166,9 mld zł i były o +8,6 mld zł wyższe niż przed miesiącem. Wpływ wyników z zarządzania szacujemy na ok. +9 mld zł, a ujemny bilans przepływów między OFE a ZUS wyniósł niespełna -0,4 mld zł. Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w lipcu ponad -0,6 mld zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE niespełna 0,26 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Wszystkie fundusze emerytalne wypracowały w lipcu zysk. Średnia stopa zwrotu wyniosła +5,8%. Na stopach zwrotu w dłuższych okresach ciążą jednak straty z ubiegłych miesięcy - w efekcie od początku roku wszystkie OFE są na minusie - średnia strata to -5,3%.

" Wyniki funduszy emerytalnych w pierwszej połowie bieżącego roku, uzależnione od sytuacji i sentymentu na światowych rynkach, pozostawały poniżej oczekiwań. Drugie półrocze zaczyna się o wiele bardziej optymistycznie. Wynika to m. in. z pozytywnych prognoz dla polskiej gospodarki dotyczących przewidywanego wzrostu PKB, ale również bieżących wyników produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Zbliżające się procedowanie ustawy o PPK w Sejmie oraz postępujące prace nad strategią rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów mogą stanowić dodatkowy, pozytywny impuls do wzrostów. Jednak dopiero wprowadzenie obu projektów w życie pozwoli zwiększyć niezależność naszej giełdy od wpływów zagranicznych, a tym samym poprawić jej efektywność" - skomentowała prezes IGTE Małgorzata Rusewicz, cytowana w komunikacie.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz