Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alior Bank chce wejść do "pierwszej ligi" sektora bankowego

1
Podziel się:

Alior może urosnąć organicznie do ok. 80 mld zł aktywów w 2-3 lata i "żeby zagrać w 1. lidze" w grę wchodzą przejęcia banków, czy portfeli.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku
Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku (Alior Bank)

Alior Bank ocenia, że osiągnięcie w ciągu kilku lat aktywów na poziomie 100 mld zł zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia, "pozwoli na grę w pierwszej lidze" w sektorze bankowym, wynika z wypowiedzi prezesa banku Wojciecha Sobieraja.

Alior Bank przeprowadził największą emisję akcji z prawem poboru na warszawskiej giełdzie od ponad sześciu lat. Nowe akcje o łącznej wartości 2,2 mld zł trafiły do portfeli niemal 4000 inwestorów z 37 krajów. W ofercie uczestniczyło łącznie ponad 500 inwestorów instytucjonalnych oraz około 3400 osób prywatnych.

- Wierzę, że transakcja tego typu może być powtórzona do konsolidacji sektora. Nowoczesne, uniwersalne banki będą się konsolidowały. Prawo do gry w 1. lidze daje 100 mld zł aktywów - powiedział Sobieraj podczas konferencji prasowej.

Według jego słów, Alior może urosnąć organicznie do ok. 80 mld zł aktywów w 2-3 lata i "żeby zagrać w 1. lidze" w grę wchodzą przejęcia banków, czy portfeli.

- Rośniemy 5 mld zł organicznie i mamy zdolność do kupowania portfeli, małych banków po całkiem duże instytucje w skomplikowanych transakcjach. Oceniamy cele bardzo selektywnie, według kosztów, synergii - dodał prezes Aliora.

Na razie priorytetem jest BPH

Według jego słów, Alior ma wszystko - strukturę, kapitały i możliwości dojścia do 100 mld zł. Jednocześnie szef banku wskazał, że póki co na pierwszym planie będzie konsolidacja części BPH. "Wierzymy, że sfinalizujemy transakcję w czwartym kwartale, a fuzję operacyjną w 2017 - dodał Sobieraj.

W prezentacji konferencyjnej podano, że Alior połączony z wydzieloną częścią BPH będzie 9. bankiem w Polsce z 56 mld zł aktywów na koniec 2015 roku, "z potencjałem awansu na 5. lub 6. pozycję w ciągu kilku lat".

Podsumowując emisję akcji, Sobieraj wskazał, że głównym wyzwaniem było zakończyć operację przed referendum ws. Brexit i związanymi z tym zawirowaniami rynkowymi.

Alior pozyskał 1,6 mld zł na zakup części BPH i kolejne 600 mln zł na wzmocnienie m.in. akcji kredytowej. Sobieraj podkreślił mocne poparcie PZU i EBOR. "660 mln zł spłynęło z zagranicy. Widać, że konsolidacja sektora oraz sprawne, mocne IT to model, który przekonuje inwestorów" - stwierdził prezes Aliora.

Jako wyzwanie stojące przed sektorem bankowym wymienił konieczność inwestowania w nowe technologie.

Alior Bank poinformował w kwietniu, że zawarł z grupą GE Capital umowę dotyczącą nabycia wydzielonej części Banku BPH. Cena za 87,23 proc. udziałów GE w Podstawowej Działalności BPH wynosi 1,225 mld zł (z zastrzeżeniem korekt). Transakcja nie obejmuje zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 roku. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
mirio33
7 lat temu
w pierwszej lidze to juz od dawna jest getin bank, polski bank, od 20 lat na rynku, coraz lepszy