Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arctic Paper wypracował zsyki. Przed rokiem miał stratę

0
Podziel się:

W III kwartale Arctic Paper zanotował ok. 34,1 mln zł zysku netto wobec 6,9 mln zł straty netto przed rokiem oraz konsensusu na poziomie 20,9 mln zł zysku netto.

Arctic Paper wypracował zsyki. Przed rokiem miał stratę
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*W III kwartale Arctic Paper zanotował ok. 34,1 mln zł zysku netto wobec 6,9 mln zł straty netto przed rokiem oraz konsensusu na poziomie 20,9 mln zł zysku netto. *

Zysk operacyjny wyniósł 10,6 mln zł w stosunku do 1,3 mln zł zysku na poziomie operacyjnym w III kwartale 2010 r. oraz 8 mln zł zysku EBIT prognozowanego przez analityków. Przychody w tym okresie wyniosły 641,4 mln zł wobec 627 mln zł przed rokiem oraz 639,4 mln zł spodziewanych przez konsensus rynkowy.

_ Trzeci kwartał 2011 roku to widoczne przełamanie negatywnego trendu, jaki wpłynął na niezadawalające wyniki osiągnięte w pierwszej połowie roku. Pomimo sezonu urlopowego w bieżącym kwartale udało się osiągnąć wysoki wolumen sprzedaży na poziomie powyżej 193 tys. ton. Wykorzystanie mocy produkcyjnych papierni wyniosło blisko 95 proc. Udało się to osiągnąć pomimo braku poprawy po stronie popytowej w całej Europie _ - skomentował, cytowany w komentarzu do raportu, Michał Jarczyński, prezes spółki.

_ Celuloza - kluczowy element surowcowy i zarazem kosztowy - w trzecim kwartale odnotowała stopniowy, niewielki spadek cen w USD. Niestety, zawirowania w strefie EURO wpłynęły na znaczący wzrost kursów USD/PLN i USD/SEK, co z kolei przełożyło się na wyższy efektywny koszt celulozy w PLN _ - dodał.

Prezes poinformował, że w trzecim kwartale nie rozpoczęto nowych, znaczących projektów inwestycyjnych i podobne nastawienie będzie kontynuowane w czwartym kwartale.

Marża zysku Arctic Paper ze sprzedaży w III kwartale br. wyniosła 15,3 proc. w porównaniu do 12,3 proc. (+3,0 pkt proc.) w analogicznym okresie poprzedniego roku.

_ Głównymi przyczynami wzrostu marży zysku ze sprzedaży w trzecim kwartale 2011 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku był niższy poziom kosztów celulozy jedynie częściowo pokryty przez wzrost kosztów chemikaliów i energii _ - podano w raporcie kwartalnym.

Marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 6,7 proc. w porównaniu do 4,1 proc. w 2010 roku.

Jak poinformowano w raporcie, odnotowany zysk netto w trzecim kwartale 2011 roku był konsekwencją przede wszystkim zmian w zakresie zysku na sprzedaży w wyniku rosnących przychodów ze sprzedaży i spadających cen celulozy, a także korzystnym z perspektywy wyceny bilansowej kształtowaniem się kursów walut, w szczególności EUR/PLN i PLN/SEK.

Od początku roku Arctic Paper miał 16 mln zł straty netto, 5,7 mln zł straty operacyjnej oraz 1,85 mld zł przychodów. Przed rokiem wartości te wyniosły kolejno: -6,2 mln zł, -8,2 mln zł oraz 1,69 mld zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)