Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy: Reforma polityk społecznych w UE pozwoli nadążyć za zmianami

0
Podziel się:

Zmiany na rynku pracy oraz szybki rozwój nowych technologii wypychają niektórych pracowników z rynku pracy, powodując wzrost nierówności, wynika z raportu Banku Światowego poświęconego nowej umowie społecznej potrzebnej dziś w Europie. Prawo pracy, podatki czy polityki społeczne w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, wymagają reform, aby lepiej chronić najsłabszych. 

Bank Światowy: Reforma polityk społecznych w UE pozwoli nadążyć za zmianami

Z raportu wynika, że wiele osób z klasy średniej ma nadal relatywnie wysokie dochody, ale jednocześnie brak im typowego dla klasy średniej zabezpieczenia socjalnego. Widać to na przykład na rynku pracy w Polsce. W latach 1998-2013 w Polsce nastąpił największy w Europie wzrost odsetka ludzi młodych pomiędzy 20. a 24. rokiem życia pracujących na umowach niestandardowych, czyli tymczasowych lub w niepełnym wymiarze godzin - z 15% do 69%, czyli o 54 pkt. proc., podał Bank Światowy.

"Jednocześnie wzrost płac osób pracujących na stanowiskach nierutynowych, wymagających umiejętności kognitywnych był dużo szybszy niż w przypadku pracowników fizycznych. Dodatkowo system podatkowy stał się w ostatnich latach w Polsce mniej progresywny - obniżki podatków dla osób najlepiej uposażonych były większe niż obniżki dla osób mniej zarabiających" - czytamy w komunikacie.

W ocenie Banku Światowego, należałoby wprowadzić trzy zasadnicze reformy: zwiększyć zabezpieczenie socjalne dla wszystkich pracowników, bez względu na rodzaj umowy o zatrudnieniu; rozszerzyć zabezpieczenie społeczne i poprawić usługi publiczne; odejść od opodatkowania jedynie dochodów i wydatków, powiększając bazę podatkową o podatki od zysków kapitałowych i od najbogatszych, podano również.

"Kiedy pytamy ludzi o ich kondycję finansową, opowiadają nam o swoich obawach w związku z nierównościami i brakiem odpowiedniego zabezpieczenia. Nasz raport bada przyczyny tych obaw, analizując zmiany dystrybucji dochodów, jakie nastąpiły w ostatnich latach. Naszym zdaniem próby zatrzymania globalizacji czy postępu technologicznego nie są dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego potrzebna jest nowa umowa społeczna z bardziej sprawiedliwym podziałem ryzyk i szans tak, aby móc dalej korzystać z owoców postępu, jaki dokonał się w Europie w ostatnich dekadach" - powiedział ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej Maurizio Bussolo, cytowany w materiale.

Raport Banku Światowego identyfikuje cztery zasadnicze typy nierówności, które szkodzą gospodarczej równowadze w Europie: a) młodsze - starsze pokolenia; b) rodzaj wykonywanej pracy; c) nierówny dostęp ze względu na czynniki geograficzne; d) nierówności ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, wychowanie itp., podsumowano.

Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 r. W 1990 r. zostało otwarte biuro w Warszawie. Od tego czasu Bank Światowy jest jedną z najważniejszych organizacji wspierających rozwój Polski. W sumie Bank udzielił Polsce pożyczek o wartości 16 mld USD oraz zrealizował szereg projektów analitycznych w zakresie m.in. finansów publicznych, warunków prowadzenia działalności gospodarczej, reform rynku pracy, infrastruktury czy zdrowia.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)