Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w strefie euro wciąż wysokie. Ale będzie lepiej

0
Podziel się:

Eurostat podał właśnie najnowsze informacje o bezrobociu i inflacji w strefie euro.

Bezrobocie w strefie euro wciąż wysokie. Ale będzie lepiej
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Dokładnie 11,1 procent wyniosła stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu - podał właśnie urząd statystyczny Eurostat. Dane okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami ekonomistów.

Nie widać również poprawy na rynku pracy w strefie euro w porównaniu do maja, gdy stopa bezrobocia również wyniosła 11,1 procent. Eurostat podał jednocześnie dane o inflacji - w tym przypadku również okazała się ona zgodna z oczekiwaniami ekonomistów: według Eurostatu ceny w strefie euro były o 0,2 procent wyższe niż przed rokiem.

Ekonomiści wskazują jednocześnie, że w europejskiej gospodarce widać poprawę.

"Dobre dane o PKB z niektórych krajów europejskich uzupełnił wczoraj dobry odczyt indeksu koniunktury Komisji Europejskiej - Economic Sentiment Indicator. Indeks dla strefy euro wzrósł w lipcu do 104 pkt, ze 103,5 pkt w czerwcu, co jest najwyższym odczytem w tej fazie cyklu koniunktury (poziom 100 oznacza długookresową średnią). Oczekiwania rynku kształtowały się na poziomie 103,2 pkt, ponieważ prognostycy oczekiwali prawdopodobnie negatywnych efektów kryzysu greckiego i turbulencji finansowych w Chinach. Żaden z tych efektów nie miał miejsca. Co ciekawe, w przypadku Polski indeks spadł do 97,6 pkt, z 98,3 pkt, do najniższego poziomu od września zeszłego roku. Dopóki jednak inne indeksy koniunktury wskazują na dynamiczną ekspansję gospodarki, nie wyciągałbym z tego odczytu głębszych wniosków. Wzrost indeksu koniunktury w strefie euro to kolejny sygnał, że na razie turbulencje wokół Grecji czy Chin nie odciskają wyraźnego piętna na nastrojach wśród firm i konsumentów" - napisał w komentarzu Ignacy Morawski,
główny ekonomista BIZ Banku.

Na początku roku Europejski Bank Centralny, kierowany przez Mario Draghiego, rozpoczął program skupu obligacji, który ma być wsparciem dla krajów strefy euro na wzór amerykańskiego programu QE. W jego ramach do końca 2016 roku EBC chce "wpompować" w gospodarkę ponad 1 bilion euro.

Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że dynamika wzrostu PKB w Eurolandzie w kolejnych latach sięgnie 1,6 procent rocznie.

Prognoza wzrostu PKB (proc. r/r)
2014 2015 2016 2017 2018 2019
Strefa euro 0,8 1,3 1,7 1,7 1,6 1,6
Unia Europejska 1,4 1,7 1,9 1,9 1,9 1,9
Świat 3,3 3,8 4 4 4 4

Źródło: Money.pl na podstawie prognoz MFW.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)