Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Bezrobocie w USA. Świetne dane z rynku pracy w USA, analitycy zaskoczeni

9
Podziel się:

Świetne dane opublikowało dzisiaj amerykańskie Biuro Statystyk Rynku Pracy. Pracę w największej gospodarce świata znalazło w czerwcu aż 287 tysięcy osób. To dużo więcej niż oczekiwano. Szanse na podwyżkę stóp procentowych Fed wzrosły.

Bezrobocie w USA. Świetne dane z rynku pracy w USA, analitycy zaskoczeni
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)
bEKSBJJx

Świetne dane opublikowało dzisiaj amerykańskie Biuro Statystyk Rynku Pracy. Pracę w największej gospodarce świata znalazło w czerwcu aż 287 tysięcy osób. To dużo więcej niż oczekiwano. Szanse na podwyżkę stóp procentowych Fed wzrosły.

Rządowe Biuro Statystyk Rynku Pracy tworzy co miesiąc raport o rynku pracy USA. Tak zwane payrolls to jedne z najważniejszych danych makroekonomicznych, które mogą decydować o podwyżce stóp procentowych Fed. Po Brexit tylko spadek bezrobocia może sprawić, że polityka pieniężna banku centralnego USA się zmieni w najbliższym czasie.

W piątek poinformowano, że w czerwcu poza rolnictwem przybyło w USA aż 287 tysięcy miejsc pracy, czyli najwięcej od grudnia ubiegłego roku. To duże zaskoczenie dla analityków, którzy po bardzo słabym maju, kiedy pracę znalazło zaledwie 11 tysięcy osób, oczekiwali, że przyrost będzie, ale nie aż tak znaczący. Prognozowali 175 tysięcy nowych miejsc pracy.

bEKSBJJz

Mimo świetnych danych o zatrudnieniu oficjalna stopa bezrobocia jednak wzrosła. Z 4,7 proc. do 4,9 proc. Ta statystyka nie uwzględnia jednak osób, które zrezygnowały z poszukiwania pracy, dlatego nie wlicza się ich do siły roboczej. Rzeczywista stopa bezrobocia, tzw. U6, porównywalna z europejskimi danymi, okazała się lepsza niż miesiąc wcześniej i wyniosła 9,6 proc., czyli spadła o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z majem.

Gorzej od oczekiwań wyglądały płace - wzrosły w porównaniu z majem o 0,1 proc., a oczekiwano 0,2-procentowej dynamiki.

Stopy procentowe pójdą w górę? Nieprędko

Po zamieszaniu na rynkach finansowych w związku z referendum w sprawie Brexit analitycy ocenili, że Fed nie odważy się podwyższyć w tym roku stóp procentowych, mimo zapowiedzi sprzed kilku miesięcy, że w tym roku może dojść do dwóch podwyżek. Brexit jednak wszystko zmienił.

bEKSBJJF

Według notowań kontraktów na stopy Fed na rynku terminowym w Chicago prawdopodobieństwo podwyżki w lipcu (posiedzenie Fed odbędzie się 26-27 lipca) jest zerowe, a we wrześniu - zaledwie 6-procentowe. Co więcej, daje się tylko 30 proc. szans, że do podwyżki dojdzie w ciągu następnego roku.

Decyzja Fed jest natomiast kluczowa dla rynków finansowych całego świata i dla gospodarki amerykańskiej. Wyższe stopy to podniesienie kosztów kredytowania dla firm i wzrost oprocentowania papierów dłużnych, które stanowią swoistą konkurencję dla rynków akcji. Podniosłyby też kurs dolara, ostatnio i tak mocno wzmocnionego osłabieniem unii po referendum brytyjskim.

Kurs dolara względem euro od referendum ws. Brexitu (EURUSD)

bEKSBJJG

Dlaczego stopy procentowe tak bardzo zależne są od zatrudnienia i wynagrodzeń? To dwa czynniki, które mają wiodący wpływ na popyt konsumpcyjny, a to z kolei może wywołać inflację. Przy swobodnej polityce pieniężnej banków centralnych w ostatnich latach, czyli dodruku pustego pieniądza i niskich stopach procentowych, ewentualne tendencje inflacyjne są dużym zagrożeniem.

Chwilowo chronią przed nimi niskie ceny ropy, dzięki którym w wielu gospodarkach świata - w tym w Polsce - mamy deflację, a nie inflację. Ale tendencje na rynku pracy są uważnie monitorowane. Szczególnie to, co zaprezentował piątkowy raport payrolls.

bEKSBJKa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
20socjal
5 lata temu
Wskaznik bezrobocia obejmuje tylko osoby bez pracy ktore aktywnie jej poszukuja, dane sa takie ze 20% spoleczenstwa siedzi na socjalu tzw. Welfare i to jest prawdziwy socjalizm, nawiecej na socjalu jest mlodych czarnych
Hff
5 lata temu
Jak zwykle podają te ochłapy informacji w okresie wakacyjnym. To sa w większości pozycje sezonowe.
CHF
5 lata temu
I znowu oslabienie zlotego, kazdy powod dla banksterow jest dobry
bEKSBJKb
Karol
5 lata temu
To znaczy, że Trump wygra wybory
polak
5 lata temu
Znowu kogoś zastrzelili ?