Notowania

finanse
15.06.2016 11:41

BGK: Wpłynęło 3075 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z programu MdM w V

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w maju wpłynęło 3 075 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania z programu ,,Mieszkanie dla młodych" na kwotę blisko 85 mln zł, poinformował bank. Do tej pory z programu skorzystało 63 261 beneficjentów.

"Od początku trwania programu, czyli od stycznia 2014 r. 63 261 beneficjentów podpisało z 14 bankami kredytującymi umowy dotyczące finansowania zakupu mieszkania lub domu ze wsparciem państwa. Kwota dofinansowania udzielanego na zasadach ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wynosi już ponad 1 mld 570 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Łączna suma dofinansowania wkładu własnego i dodatkowego finansowego wsparcia na spłatę części kredytu z budżetu państwa zarezerwowana do wypłaty w okresie 5 lat wynosi już 1 mld 665 mln zł, podano również.

"Z limitu na 2017 r. 6 330 wniosków dotyczy zakupu lokalu na rynku pierwotnym, a 1 849 na rynku wtórnym. Na 2018 r. wszystkie wnioski dotyczą rynku pierwotnego" - czytamy w komunikacie.

Dotychczas najwięcej umów kredytu z bankami kredytującymi podpisali mieszkańcy Mazowsza (10 239), Wielkopolski (8 892) oraz Pomorza (7 969). Najmniej umów dot. zakupu mieszkań ze wsparciem państwa podpisano w województwach świętokrzyskim (830) i opolskim (707). Aktualna średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,53 m2. Osoby korzystające z programu ,,Mieszkanie dla młodych" mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego - obecnie jego średnia wielkość to 85,55 m2, podano również.

"Mieszkanie dla młodych" to prorodzinny program rządowy, który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania oraz małżeństwa i osoby samotnie wychowujące co najmniej 3 dzieci w zakupie mieszkania, które zaspokoi ich większe potrzeby mieszkaniowe. Obsługą finansową programu ,,Mieszkanie dla młodych" zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, którego rolą jest wspieranie społecznego i gospodarczego rozwoju kraju. Wcześniej BGK zapewniał profesjonalną obsługę programu "Rodzina na swoim", który pomógł ponad 190 tysiącom Polaków nabyć mieszkanie na własność.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości i angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Jest instytucją wiodącą w procesie konsolidacji finansów publicznych.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz