Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BHP Billiton zanotowała gigantyczny spadek zysku. To przez surowce

0
Podziel się

Firma podała, że jej roczny zysk netto wyniósł 1,9 miliarda dolarów.

BHP Billiton zanotowała gigantyczny spadek zysku. To przez surowce
(Piotr Jedzura/REPORTER)
bDnehSCZ

BHP Billiton, największa firma wydobywcza na świecie, mocno odczuł spadki cen surowców "na własnej skórze". Jej roczny zysk spadł o 86 procent.

Firma podała, że jej roczny zysk netto wyniósł 1,9 miliarda dolarów. To spadek o 86 proc. wobec zanotowanego rok wcześniej zysku 13,8 miliarda dolarów. To najgorszy wynik w działalności firmy od 2003 roku. Roczne przychody BHP Billiton spadły o 22 proc. i wyniosły 7,1 miliarda dolarów.

Firma zapowiada cięcie wydatków i zwiększenie produkcji, aby zrekompensować sobie postępujące spadki cen surowców na świecie.

bDnehSDb

- Będziemy dalej obniżać koszty i wykorzystywać rosnącą elastyczność kapitału w celu poprawy naszej konkurencyjności - mówi prezes BHP Andrew Mackenzie.

Wydatki kapitałowe BHP Billiton spadły w 2015 roku o 24 proc. do 11 miliardów dolarów. Na 2016 roku prognozowane jest ich dalsze obniżenie o 8,5 miliarda dolarów, a o kolejne 7 miliardów w 2017 roku.

BHP Billiton to największy na świecie koncern wydobywczy. Firma powstała w wyniku fuzji australijskiej Broken Hill Proprietary Company z brytyjską Billiton w 2001 roku. Firma wydobywa m.in. żelazo, diamenty, węgiel, mangan, złoto, ropę naftową, aluminium, miedź, nikiel, uran i srebro.

bDnehSDC
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)