Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: BOP spadł o 9,7 pkt w VIII, obniżka liczby ofert pracy może być chwilowa

0
Podziel się:
BIEC: BOP spadł o 9,7 pkt w VIII, obniżka liczby ofert pracy może być chwilowa

Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 9,7 pkt m/m i wyniósł 203,6 pkt w sierpniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Oznacza to spadek drugi miesiąc z rzędu.

"W chwili obecnej ostrożnie interpretujemy tę zmianę, gdyż nie trwa długo i nie musi oznaczać prognoz trwalszego odwrócenia pozytywnych tendencji na rynku ofert pracy. Jednak za przewidywaniami tego spowolnienia przemawia obserwowany spadek liczby wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych oraz pogorszenie nastrojów gospodarczych w Europie - wśród naszych partnerów handlowych. Taka sytuacja zazwyczaj zwiastuje podobne zmiany w Polsce" - czytamy w raporcie.

W sierpniu 2016 r. spadek liczby ofert pracy oferowanych w internecie wystąpił w niemal wszystkich województwach - poza woj. warmińsko-mazurskim. "Pomimo jednorazowego niewielkiego spadku, poza tym regionem nadal wyraźna wzrostowa tendencja ofert pracy utrzymuje się na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim oraz w lepiej rozwiniętych województwach, a w szczególności w woj. wielkopolskim i dolnośląskim. W konsekwencji stopa bezrobocia w tych regionach ustawicznie i równomiernie się obniża, nie wykazując oznak spowolnienia" - czytamy dalej w raporcie.

Dynamika przyrostu ofert pracy w sierpniu zmniejszyła się w stosunku do do absolwentów wszystkich grup kierunków kształcenia i rozłożyła się ona równomiernie wśród nich.

"Wzrosła zaś liczba ofert dla pracowników fizycznych. Jeżeli porównamy obecnie zachodzące zmiany w stosunku do tych sprzed roku, to zauważamy, że największy przyrost ofert wystąpił w zawodach usługowych, nieznacznie mniejszy w tych wymagających wykształcenia w naukach ścisłych i inżynieryjnych, natomiast na końcu plasują się nauki społeczne i prawne, w tym ekonomiczne" - głosi raport.

Eksperci badania podkreślili, że w dalszym ciągu obserwowany jest mały przyrost ofert ogłaszanych dla pracowników działów badań i rozwoju, co - ich zdaniem - nie jest optymistycznym prognostykiem dla rozwoju sektorów nowoczesnych technologii. Dynamika ofert pracy w przemyśle dla inżynierów jest większą niż w budownictwie.

W usługach nadal najlepsze perspektywy pracy widoczne są w transporcie, głównie dla osób z wyższymi kwalifikacjami oraz w rozwijającym się sektorze pielęgnacji zdrowia i urody.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)