Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: BOP wzrósł o 5,1 pkt w II, perspektywy zatrudnienia wciąż optymistyczne

0
Podziel się:
BIEC: BOP wzrósł o 5,1 pkt w II, perspektywy zatrudnienia wciąż optymistyczne

Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 5,1 pkt m/m i wyniósł 218,6 pkt w lutym 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Makroekonomii WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lutym wyraźnie wzrósł po kilkumiesięcznym okresie spowolnienia. Równocześnie stopa bezrobocia rejestrowanego spadła po raz kolejny z rzędu. Oznacza to dalsze pogłębianie się rynku pracownika, podczas którego ma on znaczna siłę przetargową w kontaktach z pracodawcą." - czytamy w raporcie.

W lutym 2017 r. liczba ofert pracy w internecie wyniosła 156,2 tys. ofert. oraz wzrosła w większości województw. "Największy wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników zaobserwowaliśmy w woj. mazowieckim. Ogólnie, stosunkowo dużo ofert przybyło w regionie północnym, centralnym i południowym" - czytamy w materiale.

W lutym największy przyrost ofert, wobec poprzedniego miesiąca i w skali roku, wystąpił w sektorze nauk ścisłych i inżynieryjnych, tj. dla pracowników budownictwa, specjalistów od internetu oraz e-commerce. Natomiast oferty pracy w działach badań i rozwoju (B+R), IT-administracji oraz w produkcji wykazały niewielki wzrost.

W skali miesiąca nieco mniejszy przyrost ofert pracy wystąpił w sektorze usług, zaś najmniejszy wzrost dotyczył wakatów w sektorze nauk społecznych i prawnych.

"Niezależnie od zawodu, pracodawcy wymagają od pracowników określonych kompetencji przekrojowych (uniwersalnych). Spośród nich, najwięcej ofert zawierało kompetencje związane z językiem i komunikacją oraz postawami i wartościami w pracy. Najpopularniejszą kompetencją była znajomość języka angielskiego, która pojawiła się w 30% wszystkich ogłaszanych w Internecie ofert pracy" - czytamy dalej w raporcie.

W raporcie podkreślono, że najbardziej poszukiwaną umiejętnością wśród pracowników, związaną z zastosowaniem wiedzy, było użytkowanie systemów operacyjnych i elektronicznych baz danych.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)