Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WPI wzrósł we wrześniu, tendencje deflacyjne słabną

0
Podziel się:
BIEC: WPI wzrósł we wrześniu, tendencje deflacyjne słabną

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - we wrześniu br. wzrósł o 0,2 pkt wobec poprzedniego miesiąca i wyniósł 77,9 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Był to 11. z rzędu wzrost wskaźnika.

"Był to jedenasty z rzędu miesiąc wzrostu wskaźnika i przybliżania się do umownej granicy pomiędzy deflacją a inflacją. W nadchodzących miesiącach można spodziewać się słabnących tendencji deflacyjnych. Warto zaznaczyć, że poziom obecnej deflacji, mierzony wskaźnikiem CPI jest dla konsumentów niemal nieodczuwalny, a te gospodarstwa domowe, które gros swych wydatków przeznaczają na żywność mogą odczuwać nawet niewielki wzrost cen" - czytamy w raporcie.

Spośród sześciu składowych wskaźnika trzy działały w tym miesiącu w kierunku spadku cen a trzy w kierunku ich wzrostu. Eksperci spodziewają się niestabilnych cen surowców energetycznych oraz umiarkowanego wzrostu cen żywności w najbliższych miesiącach.

Nasiliły się oczekiwania konsumentów odnośnie wzrostu cen towarów i usług wobec poprzedniego miesiąca, co - zdaniem ekspertów - może oznaczać, że część konsumentów oczekuje końca okresu niskich cen lub jest to wynikiem wysokiej dynamik płac z ostatniego roku oraz napływ do części rodzin dodatkowych środków socjalnych.

Podobne nastroje panują wśród przedsiębiorców. "Połowa z nich spodziewa się dalszego spadku cen, zaś połowa wzrostu, zaś różnice w rozkładzie odpowiedzi w ostatnim roku nie przekraczały 2 punktów procentowych. Największą skłonność do podnoszenia cen wykazują w ostatnich miesiącach producenci żywności. Najbardziej powściągliwi pod tym względem są przedstawiciele branż wytwarzających trwałe dobra konsumpcyjne a w szczególności producenci elektroniki. Zdecydowanie większą skłonność do podnoszenia cen wykazują przedsiębiorstwa średnie i duże" - czytamy dalej w raporcie.

Spośród czynników kosztowych kształtujących przyszłą inflację, jedynie jednostkowe koszty pracy wykazują umiarkowany wzrost, głownie za sprawą rosnących wynagrodzeń. Koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją środków trwałych nie wykazują tendencji do wzrostu, podało także BIEC. "Historyczne dane wskazują, że firmy przy mocach wykorzystanych w co najmniej 75%, zaczynają inwestować" - wskazano także w materiale.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)