Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WRP spadł m/m w XI, rynek pracy zniwelował sezonowe wzrosty bezrobocia

0
Podziel się:

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł m/m w listopadzie 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że rozgrzany rynek pracy zniwelował sezonowy wzrost stopy bezrobocia o tej porze roku.

BIEC: WRP spadł m/m w XI, rynek pracy zniwelował sezonowe wzrosty bezrobocia

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, po czterech miesiącach umiarkowanego wzrostu, ponownie - drugi miesiąc z rzędu - obniżył się. Skala spadku w listopadzie br. była większa niż przed miesiącem, choć na razie nie skompensowała wzrostu z okresu czerwiec - wrzesień br. Zwykle na przełomie roku odnotowuje się wzrost stopy bezrobocia, jednak obecne rozgrzanie rynku pracy przy braku efektywnej podaży pracowników, może osłabić lub wręcz zniwelować te sezonowe zmiany" - czytamy w raporcie.

Cztery składowe wskaźnika działa w kierunku spadku stopy bezrobocia, a pozostałe działają dodatnio na zmiany wartości wskaźnika, przy ich niewielkim wpływie.

"Nie mniej jednak, podobnie jak w przypadku ogólnej oceny koniunktury, prognozy wielkości zatrudnienia w firmach są nieco słabsze niż w miesiącu poprzednim. Wśród przedsiębiorstw sektora przemysłu przetwórczego nieznacznie (o około 3 pkt proc.) przeważała liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost liczby pracowników, nad tymi zapowiadającymi głównie zwolnienia" - podał BIEC.

W ujęciu branżowym redukcje miejsc pracy dotyczą głównie sektora produkcji odzieży i skórzanej, a największe wzrosty liczby pracowników przewidywane są przez producentów z branży poligrafii.

"W konsekwencji obniżenia wieku emerytalnego, zwiększyła się liczba osób dotychczas bezrobotnych, które obecnie przeszły na emeryturę. Mniej osób opuszcza bezrobocie w wyniku znalezienia pracy i jednocześnie spada liczba osób rejestrujących się jako bezrobotne" - podano również.

W strukturze bezrobotnych związanej z osobami będącymi w szczególnej sytuacji na rynku pracy szczególną poprawę odnotowano w przypadku bezrobotnych powyżej 50 roku życia i długotrwale bezrobotnych.

"W porównaniu do danych historycznych dla okresów dobrej koniunktury, średni tygodniowy czas pracy pozostaje jednak na niższym poziomie niż w przeszłości. Może to wskazywać na dokonywanie się zmian w zarządzaniu zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Być może godzinowe stawki za tzw. nadgodziny zniechęcają pracodawców do wydłużania czasu pracy, a działają na korzyść zwiększania liczby zatrudnionych" - podano w materiale.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)