Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WRP spadł w grudniu, większość składowych sugeruje poprawę na rynku pracy

0
Podziel się:
BIEC: WRP spadł w grudniu, większość składowych sugeruje poprawę na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 0,8 pkt w grudniu i wyniósł 78,5 pkt , podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. W kierunku pozytywnych zmian na rynku pracy oddziałuje aktualnie 5 jego składowych. Wpływ pozostałych zapowiada nieznaczne pogorszenie sytuacji.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w grudniu 2015 zmalał o 0,8 punktu stosunku do wartości z miesiąca poprzedniego. Przez ostatnie trzy miesiące miesięczna skala spadku utrzymywała się na poziomie około 0,4 punktu. Grudzień jest siódmym miesiącem nieprzerwanego spadku wartości wskaźnika" - czytamy w raporcie.

W kierunku pozytywnych zmian na rynku pracy oddziałuje aktualnie 5 jego składowych. Wpływ pozostałych zapowiada nieznaczne pogorszenie sytuacji, podało BIEC.

"W ostatnim miesiącu kluczowe dla pozytywnych zmian na rynku pracy były: wzrost liczby bezrobotnych, którzy znaleźli zatrudnienie, wzrost liczby ofert pracy kierowanych do urzędów pracy oraz spadek liczby osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy" - czytamy dalej.

W listopadzie 2015 stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych zmalała o 0,2 punktu procentowego i wyniosła 9,8%.

Ostatnie dane informują o wzmożonych przepływach pomiędzy zatrudnieniem i bezrobociem. Z jednej strony, w listopadzie br. wzrosła liczba osób, które podjęły zatrudnienie. Pracę znalazło o ponad 7 tys. więcej osób niż miesiąc wcześniej (wzrost na poziomie 7%). Co więcej, w ujęciu absolutnym,

listopad, obok lutego br., były miesiącami rekordowymi jeśli chodzi o liczbę osób wychodzących z bezrobocia w efekcie podjęcia pracy. Z drugiej strony, w listopadzie wzrosła liczba osób rejestrujących się jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy. W porównaniu do października, napływ bezrobotnych wzrósł o ponad 7 tys. osób (w ujęciu relatywnym wzrost wyniósł 4%). Wzrost ten częściowo skompensował blisko 7% spadek

wielkości napływu do zasobu bezrobotnych odnotowany w październiku. W ujęciu absolutnym, wielkość napływu do zasobu bezrobocia w listopadzie była niższa niż średnia dla całego 2015 roku.

"Do znaczącego spadku wartości Wskaźnika Rynku Pracy w dużym stopniu przyczyniły się pozytywne zmiany w napływie liczby ofert pracy kierowanych do urzędów pracy. W listopadzie, w rejestrach PUP-ów pojawiło się o ok. 13 tys. więcej ofert pracy niż w październiku br. (wzrost na poziomie 11%). W porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego wzrost wyniósł około 28%" - wskazali analitycy.

Ponadto, listopad był miesiącem, w którym odnotowano najwięcej zgłoszonych ofert pracy w 2015 roku. Podobnie, bardzo pozytywne zmiany odnotowano w liczbie dostępnych ofert zatrudnienia publikowanych w internecie, o czym świadczy wzrost Barometru Ofert Pracy.

W listopadzie br. ponownie zmalała liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Wielkość tej frakcji zasobu bezrobotnych spadła o nieco ponad 2 tys. osób i aktualnie jest na poziomie analogicznym do tego z końca 2012 roku, ale ponad dwukrotnie wyższym w porównaniu do najniższych wartości odnotowanych w II połowie 2008 roku, podsumowało Biuro.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)