Notowania

giełda
29.04.2016 09:00

BIEC: WRP wzrósł o 0,2 pkt w kwietniu, pozytywny trend na rynku pracy trwa

Podziel się
Dodaj komentarz

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł w kwietniu br. o 0,2 pkt m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Tendencje na rynku pracy świadczą o dalszym spadku stopy bezrobocia.

"Na razie nie ma podstaw, aby ten niewielki wzrost traktować to jako sygnał odwrócenia dotychczas obserwowanych pozytywnych tendencji, tym bardziej że składowe decydujące o długotrwałych zmianach w dalszym ciągu działają w kierunku spadku bezrobocia. Są to przede wszystkim zmienne obrazujące wielkość napływu nowych bezrobotnych, liczbę zwolnień z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz wielkość wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych" - czytamy w raporcie.

Od II połowy 2013 roku maleje agregatowa kwota wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych. Spadła również liczba młodych bezrobotnych i osób powyżej 50 roku życia, a także długotrwale bezrobotnych.

Przedsiębiorstwa małe (do 49 pracujących) przewidują spadek liczby pracowników, zaś średnie i duże przedsiębiorstwa - wzrost. "W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są przez producentów pozostałego sprzętu transportowego, a także w dużym stopniu przez producentów papieru i wyrobów z papieru, producentów chemikaliów i wyrobów chemicznych, producentów wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, producentów urządzeń elektrycznych, czy producentów pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży oraz producenci skór i wyrobów ze skór wyprawianych" - czytamy dalej.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz