Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
BIEC: Wskaźnik Dobrobytu wzrósł o 2,6 pkt m/m w lutym

BIEC: Wskaźnik Dobrobytu wzrósł o 2,6 pkt m/m w lutym

Wskaźnik Dobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - wzrósł o blisko 2,6 pkt m/m w lutym br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Tym samym odrobił spadki z ostatnich miesięcy ubiegłego roku i obecnie znajduje się na poziomie zbliżonym do wartości z sierpnia ub. roku. W ocenie tego wzrostu należy jednak zachować sporą powściągliwość. Wynika on bowiem głównie z nadzwyczajnego skoku liczby pracujących w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników. To z kolei jest konsekwencją corocznej rewizji próby, w oparciu o którą GUS zbiera dane nt. liczby pracujących w przedsiębiorstwach" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w kierunku wzrostu wskaźnika działał wzrost liczby pracowników pracujących w ramach umów cywilnych, co związane jest z ustawowym podniesieniem stawki godzinowej za pracę

BIEC zwraca uwagę, że pozostałe czynniki tj. inflacja oraz wysokość wynagrodzeń działały w kierunku przeciwnym.

"Wzrost cen, szczególnie cen żywności, obniżył siłę nabywczą gospodarstw domowych a wzrost wynagrodzeń nie był tak silny jak w 2016 roku. Stąd w najbliższych miesiącach spodziewać należy się niższych wartości Wskaźnika Dobrobytu" - czytamy w materiale.

forex
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Ks
2017-02-17 10:34
Nie ważne że wszystkie wskaźniki idą do góry :)
Przecież ządzi PiS to należy zachować dalece idącą powściągliwość :)