Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tps
02.11.2011 13:47

Chcą kolejnych grubych milionów od TPSA

Spółka DPTG domaga się od Telekomunikacji Polskiej dodatkowych 280 mln DKK (około 165 mln zł) za niewypłacenie firmie odszkodowania zasądzonego przez Sąd Arbitrażowego w Wiedniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Liv Friis-larsen/Dreamstime.com)

Spółka DPTG domaga się od Telekomunikacji Polskiej dodatkowych 280 mln DKK (około 165 mln zł) za niewypłacenie firmie odszkodowania zasądzonego przez Sąd Arbitrażowego w Wiedniu, poinformował GN Store Nord, który jest akcjonariuszem DPTG.

_ W dniu 31 października DPTG złożyło dodatkowe roszczenie za straty, które wyniknęły z tego że TPSA nie zrealizowała wyroku Sądu Arbitrażowego z 3 września 2010 r., dotyczącego Fazy Pierwszej sporu między spółkami (okres 1994-poł. 2004) _ - czytamy w komunikacie. Wysokość roszczenia została obliczona na podstawie średniego ważonego kosztu kapitału, który w przypadku DPTG wynosi 9,5 procent. Spółka deklaruje, że wartość roszczenia będzie aktualizowana do czasu, kiedy TPSA jej nie zrealizuje.

Spór między stronami powstał w 2001 r. na tle umowy zawartej w 1991 r. przez poprzednika prawnego TPSA, przedsiębiorstwo państwowe Poczta Polska Telegraf i Telefon, z DPTG (kontrolowaną przez GN Store Nord w 75 proc. i TDC w 25 proc.) w związku z interpretacją umowy dotyczącej sprzedaży i instalacji przez DPTG systemu światłowodowego o nazwie Linia Północ-Południe (_ NSL _).

Na początku września zeszłego roku Sąd Arbitrażowy w Wiedniu nakazał TPSA wypłatę odszkodowania w wysokości równowartości 1,57 mld zł. TPSA przyznała, że odszkodowanie jest wyższe o około 467 mln zł od utworzonej przez spółkę rezerwy. TPSA poinformowała później, że nie zamierza zapłacić tej kwoty i wykorzysta dostępne środki prawne, żeby podważyć wyrok. Obecnie strony czekają na decyzję austriackiego Sądu Handlowego.

Narastająco w I-III kw. 2011 roku TPSA miała 1.559 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 111 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11.198 mln zł wobec 11.758 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: tps, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz