Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coface: Liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o 2,6% r/r do 760 w 2016 r.

2
Podziel się:
Coface: Liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o 2,6% r/r do 760 w 2016 r.

Warszawa, 02.01.2017 (ISBnews) - W roku 2016 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 760, czyli o 2,6% więcej niż w roku 2015 (wg danych na dzień 29 grudnia 2016), wynika z raportu Coface. Prognoza Coface zakłada że w 2017 r. dostępne formy restrukturyzacji nadal będą zyskiwać na popularności wśród firm borykających się z trudnościami płynnościowymi, a liczba upadłości będzie się obniżać.

"Wśród rodzajów postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych najwięcej ogłoszono upadłości w celu likwidacji majątku (530 tj. 70%), a najmniej postępowań o zatwierdzenie układu (4). W całym roku 2016 sądy zastosowały nowe formy postępowania już 204 razy, z czego najczęściej wdrażano przyspieszone postępowanie układowe (117). Utrzymuje się spadek liczby upadłości i restrukturyzacji w transporcie (-24%) i w przetwórstwie przemysłowym (-9%). Budownictwo także zanotowało spadek liczby bankructw (-16%), natomiast ich liczba wzrosła w handlu (+13%) oraz w pozostałych branżach (głównie usługach) o 24%" - czytamy w komunikacie.

Od 1 stycznia 2016 r. wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli, podano także.

"Wzrost liczby upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw na przestrzeni zeszłego roku nie jest zaskakujący w obliczu niższego tempa rozwoju gospodarki oraz większej niepewności biznesu. Trend spadkowy liczby upadłości, który został zapoczątkowany po znacznie głębszym spowolnieniu gospodarczym w 2013 r., został przerwany. Pełna całoroczna statystyka wykaże prawdopodobnie jeszcze wyższy wzrost na poziomie około 5%. Jednak przerwanie trendu spadkowego w statystyce niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce jest jedynie w niewielkim stopniu konsekwencją otoczenia makroekonomicznego, a nawet sytuacji mikroekonomicznej w poszczególnych branżach. Znaczący wpływ miały zmiany w prawie" - powiedział główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.

W 2016 r. odnotowano 530 upadłości w celu likwidacji majątku, czyli najmniej od 2009 r., który był pierwszym pełnym rokiem kryzysu na rynkach światowych, jak również zapoczątkował istotny wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw w Polsce, podano także.

"W 2017 r. dostępne formy restrukturyzacji nadal będą zyskiwać na popularności wśród firm borykających się z trudnościami płynnościowymi, a liczba upadłości będzie się obniżać. Temu trendowi będzie sprzyjać stopniowe przyspieszenie wzrostu gospodarczego Polski. Krótkotrwałe spowolnienie opuści naszą gospodarkę, a wzrost PKB sięgnie 3,1% w 2017 r. zgodnie z prognozą Coface. Na koniec roku łączna liczba upadłości i restrukturyzacji będzie zbliżona do poziomu odnotowanego w 2016 r." - dodał Sielewicz.

Analiza obrotów firm, których upadłość lub restrukturyzację ogłoszono w 2016 roku wskazuje, że problem niewypłacalności dotyczy przede wszystkim firm średnich i małych. Na około 50% przedsiębiorstw aż 56% firm, które upadły generowało obrót pomiędzy 5 a 50 mln złotych. O blisko połowę mniej (30%) było upadających firm z rocznym obrotem do 5 mln złotych. Najmniejszą grupę bankrutów (14%) stanowiły przedsiębiorstwa duże, generujące powyżej 50 mln zł obrotu rocznie. W 2011 r. (w którym rozpoczęto analizę wielkości obrotów) najmniejszych firm zbankrutowało aż 42%, podano również.

"Analizując zatrudnienie zdecydowaną większość, bo aż 61% przedsiębiorstw stanowią te zatrudniające od 10 do 100 osób. Drugą grupę stanowią firmy, gdzie pracuje do 9 osób - 21% (tu należy pamiętać, że firmy, dla których Coface nie posiada danych to głównie firmy najmniejsze, więc udział tej grupy jest w rzeczywistości wyższy). Najmniejszą grupę stanowią firmy zatrudniające najwięcej pracowników (powyżej 100 osób), było ich 18%" - czytamy w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
luks
8 lat temu
A morawiecki geniusz opowiada nam bzdury i mysli, ze rozsadni ludzie mu uwierza. Mialem zakladac firme w nowym roku ale zdecydowalem, ze to na pewno nie bedzie w Polsce. Niech "kiepscy" dalej wierza w jego brednie.
AS
8 lat temu
A tak dobrze ponoć jest.